forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Türk gazetecileri birbirine düşüren Rus gazeteci konuştu

Aktif .

daryaMehmet Barlas'la Ekrem Dumanlı arasında polemiğe neden olan Rus gazeteci Darya Aslamova'dan skandal itiraflar. 

Son günlerin çok konuşulan isimler arasında olan Rus gazeteci Pravda Gazetesi muhabiri Darya Aslamova Gazete Habertürk'e konuştu. 

"TÜRK SOROSU OLARAK GÜLEN" BENZETMESİ CARŞIYI KARIŞTIRMIŞTI

Türk basınında hararetli bir polemik yaratan veEkrem Dumanlı, Mehmet Barlas, Reha Muhtar gibi yazarların köşelerine konu olan Aslamova, Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtladı. Mehmet Barlas ile yaptığı röportajdaFethullah Gülen için "Türk Soros'u"benzetmesi yapan Rus gazeteci Cemaat ileBarlas arasında ateşli bir polemiğe neden olmuştu. Darya Aslamova Barlas'ın ardından Reha Muhtar'ın kapısını çalmıştı. 

MUHTAR'DAN "RUS İSTİHBARATÇI" İMASI!

Muhtar, kadın gazetecinin su gibi şarap içtiğini söylemiş ve o röportajı yarıda bırakmıştı. Muhtar, yazısında, “güzel ve cüretkâr bir kadın” olarak tanımladığı gazetecinin sorularından rahatsızlığını dile getirerek “Söyleşide şarap içiyordu. İstihbaratçı ve polis tekniğiyle konuşturmaya çalışıyordu. Yarıda kestim” ifadesine yer verdi. Muhtar, ayrıca “Kendi düşüncelerini onaylatacak adam arıyordu” diye yazdı.

SEKS SKANDALLARINI İTİRAF ETTİ

Habertürk'e verdiği röportajda birbirinden ilginç açıklamalar yapan Aslamova, "ünlü olabilmek için röportaj yaptığım kişilerle yattım" itirafında bulundu. Aslamavo Rus ajanı olduğu yönündeki iddiaların yanında bir dönem seks işçisi olarak çalıştığı iddialarını da yanıtladı. Sayısız seks skandalına karıştığını anlatan Rus gazeteci bunları 5 ayrı kitapta yazdığını söyledi.

Gençliğinde ünlü olabilmek için seks skandallarına karışmış olan Darya Aslamova bakın neler anlattı;

GÜLEN'E SOROS BENZETMESİ

*Açıkçası şok içindeyim. Fethullah Gülen hakkında oldukça kapsamlı bir araştırma yaptım ve uzun bir yazı yazdım. Fakat Türk medyası Mehmet Barlas ile ilgili küçük bir bölümle ilgilendi.

Mehmet Barlas benim Soros benzetmemi neden onaylayamasın? Bu yasak mı? Röportajın o bölümünü tekrar seyrettim. Kısaca “Fethullah Gülen için Türk Soros’u diyebilir miyiz?” diye soruyorum, o da “Evet, bu ilginç bir analoji” diyor. Bunda bu kadar büyük tepki gösterecek ne var? 

GÜLEN HABERİ İÇİN GÖREVLENDİRİLDİ Mİ?

İstanbul’a Gezi Parkı protestoları için geldim ve bu konuda birkaç yazı yazdım. Sadece daha Batılı olmak istediği için Taksim Meydanı’na gelen gençleri anlatan değil, Türkiye’deki politik durumun tamamını kapsayan politik bir haber hazırladım. İstanbul’da 2 hafta kaldıktan sonra bir Türk gazeteci bana Gülen hareketini araştırma fikrini verdi. 

Kimdi o gazeteci?
İsmini söyleyemem, gizli tutmamı istedi. 

REHA MUHTAR'IN Kİ ERKEK EGOSU

Tam anlamıyla erkek egosu! 32 yıllık gazetecilik tecrübesi olduğunu söylemiş. Ben 20 yıldan fazladır savaş muhabiri olarak çalışıyorum. Afganistan’dan Ruanda’ya dünyanın her yerinden haber yaptım. Reha Muhtar kim oluyor da bana işimi öğretmeye kalkıyor? Gerçekten çok komik!

RÖPORTAJDA NE OLDU?

Kesinlikle kaba davranmadı. Sadece sorduğum sorudan kaçmaya çalıştı. “Niye şimdi bunu soruyorsunuz? Bu konuya hazırlanmamıştım” gibi aptalca şeyler söylemeye başladı. İkimiz de gazeteciyiz, neye hazırlanacakmış ki? 

AJANLIK İDDİASI APTALCA

Bütün gazetecilerin ajan olduğunu söyleyebilirsiniz, ama elinizde delil varsa... Şimdi kalkmış bana soru soruyorsunuz: “Siz ajan mısınız?” Rusça Vikipedi’den kontrol etme zahmetinde bulunsalar kim olduğumu öğrenirlerdi. Bond kızı değilim ama beni öyle görmeleri romantik bir erkek hayali! Etraflarında böyle kadınlar olsun istiyorlar. 

Benim ajan olduğuma dair ellerinde hiçbir kanıt yok. Kitaplarım ve yazılarım ortada. Bu iddia gerçekten çok aptalca... Yine de böyle hayal etmek istiyorlarsa bu onların problemi!

'ÜNLÜ BİR GAZETECİ OLABİLMEK İÇİN SEKS SKANDALLARI YARATTIM'

Moskova’ya 16 yaşımdayken geldim, gazetecilik okudum. Sovyetler Birliği’nin çöktüğü günlerde, Brzezins ki ’den Radovan Karadzic’e birçok politikacıyla röportajlar yaptım. Savaş muhabiri olarak çalıştığım o dönemde yaşadığım seks skandallarını 5 ayrı kitapta anlattım. Fakat bir süre sonra bunları yazmak çok sıkıcı olmaya başladı. İlgi alanımı tamamen değiştirdim ve seksten jeopolitiğe atladım. 

-Röportaj yaptığınız isimlerle birlikte olduğunuz doğru mu?
Evet, ama o zaman 17-18 yaşındaydım. Şimdi 44 yaşındayım, evliyim, 18 yaşında bir kızım ve bambaşka bir hayatım var. 

-İnternette birçok erotik fotoğrafınız var.
Onlar gençlik dönemimden kalma. Dediğim gibi gittiğim yerlerde yaşadıklarım hakkında fotoğraflar çekip kitaplar yazıyordum. 

-Seks işçisi olarak çalıştığınız söyleniyor.
(Şaşırıyor ve gülüyor) Hayır, asla! Her zaman gazeteciydim. 

-Savaş muhabiri olduğunuz dönemde askerlerle birlikte olduğunuz doğru mu?
Dağlık-Karabağ savaşı sırasında 21 yaşındaydım ve bir Ermeni köyünde çalışıyordum. Azeri askerler tarafından kaçırıldım. Beni öldürmek istediler ve cinsel şiddet uyguladılar. Çok mücadele ettim ve sonunda hayatımı kurtardım. 

-Yani tecavüze mi uğradınız?
Evet. 

-Rus politikacılarla da birlikte olmuşsunuz.
Bütün bunlar 25 sene önce yaşandı. Şimdi neredeyse büyükanne oldum. Açıkça söylemek gerekirse basit kafalı bir kızdım. Ünlü bir gazeteci olabilmek için seks skandalları yarattım. Şimdi ilgi alanım tamamen değişti. Artık politik haberler yapıyorum. Politika da seks kadar heyecan verici! Politikayla uğraşırken de bir tür seks yapıyorsunuz. 

Röportajın tamamı için tıklayın... 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN