forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Mahkeme ölüm tehdidine "Düşünce özgürlüğü" dedi...

Aktif .

ETİKETLER:Baskın Oran

baskin-oranAgos gazetesi ile yazarı Prof. Oran’a gönderilen küfür ve ölüm tehdidi içerikli TİT imzalı e-maili yazan sanığın yargılandığı dava, düşünce özgürlüğü sayıldı ve ertelendi.


Vatan Gazetesi'nde Kemal Göktaş'ın haberine göre, Agos gazetesi yazarı Prof. Dr. Baskın Oran’ın gazetedeki e-mail adresine 30 Mayıs 2008 tarihinde “O.... çocukları, size bir haber vereceğim. Bilginiz olsun. Hrant’tan sonra yeni hedef Baskın Oran olacaktır. O pislik de ortadan kaldırılacaktır. Ermeni p..leri. Biz olduğumuz sürece rahat uyuyamayacaklar. Siz merak etmişsinizdir biz kimiz diye... Türk İntikam Tugayı. Zaman yaklaşıyor. Ölüme az kaldı. Bekleyin geliyoruz” yazılı bir mail gönderdi. Benzer bir tehdit maili gazetenin elektronik posta adresine de gönderildi.

2 yılda bulundu

Bu mail üzerine yapılan suç duyurusundan sonra maili gönderdiği ancak 2 yıl sonra tespit edilebilen Mersin’de oturan Bilal Şekerlisoy hakkında dava açıldı. Adana Özel Yetkili Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, TİT’in bir terör örgütü olduğu da belirtilerek sanığın 7.5 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edildi.

3 şehir, 5 mahkeme dolaştı

Ancak Şekerlisoy hakkındaki dava dosyası yargılanacağı mahkemeyi bulmak için binlerce kilometre yol katetti. Dosya, Adana, İstanbul, Ankara’daki mahkemelerin verdiği yetkisizlik veya görevsizlik kararlarından sonra Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi’ne geldi.

Düşünce ve kanaat özgürlüğü

Sanık hakkında hüküm açıklaması beklenen mahkeme, sürpriz bir karara imza attı. Mahkeme hakimi Ahmet Zeki Durmuş, 3. Yargı Paketi ile düşünce ve basın özgürlüğüne ilişkin davaların 5 yıllığına ertelenmesine ilişkin hükme dayanarak davayı erteledi. Mahkeme, söz konusu pakette yer alan “31 Aralık 2012 tarihine kadar basın ve yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle işlenmiş olup temel şekli itibariyle üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı açılan kovuşturmanın ertelenmesine karar verilir” hükmünü kararına gerekçe gösterdi. 

Haberin Kaynağı: http://haber.gazetevatan.com/ 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN