forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

AP'de Avrupa’da Medya’da Kriz Konferansı:Gelecek internet ve digital basınının

Aktif .

gazete-ruloAvrupa Parlamentosu AP Liberal Grubun düzenlediği "Avrupa Medya’sında kriz" başlıklı konferansta sektörün sorunu ele alındı.

13 Kasım'da düzenlenen konferansta internet ve digital medyanın giderek daha fazla söz sahibi olacağı geleneksel basının ( gazeteler)  ise güç kaybetmeye devam edeceğinin altı çizildi. Konferansta gelecek internet, digital basının görüşü ortaya kondu.

ABHaber.com'un da izlediği konferansta özetle şunlar kaydedildi:

Jorgo Chatzimarkakis-AP Liberal grup üyesi : Gazeteler bugüne kadar kamuoyunun fikir oluşturmasında önemli rol oynadı.Ancak medya sektöründe büyük değişim yaşanıyor.Bu değişimden en çok gazeteciler etkileniyor. İnternet basını 2015’te yüzde 23 daha fazla reklam alacak. 2015’te gazete ve dergilerin reklam pastalarında düşüş olacak.Basındaki gelişmeler gerçekten etkileyici örnek verecek olursak eskiden basın Yunan devleti tarafından kulanıldı.Şimdi ise Troyka kullanıyor.Yunanşstan'da basın Troyka’nın eline geçti. Sektörde Demokratik kontrol mekanizması yok. AB’nin durumu maalesef bu.

Patrick Eveno-Sorbon üniversitesi öğretim görevlisi (Paris I Pantheon-Sorbonne): Eğer yazılı basın (tradisyonel) bir şekilde kurtarılamazsa demokrasi büyük bir tehdit altına girececk. AB demokratik değerler üzerine kuruldu. Basın demokrasinin bekçi köpeğidir.Demokrasi için basın çok önemlidir.Dünyadaki gelişmeler internet ve mobil telefonlar, tabletler basın sektöründe büyük değişimin yaşanmasına yol açtı. Bilhassa 2007’den sonra iphone ve televizyonların daha yaygınlaşması sonucu tradisyonel basında 1990’da başlayan düşüş 2007'de hızlandı.Tabloid Alman ve İngiliz gazetlerinde bile büyük düşüş yaşandı.

Basın sektöründeki tiraj kaybı sadece Avrupa’da değil Asya, pasifik ülkelerinde de görülüyor.İnternet yükseliyor gazeteler düşüyor. Bu gelişmeler karşısında çok sayıda gazeteci işsiz kaldı Gazete tirajları sürekli düşüyor. Reklam gelirleri düştü.Örneğin Fransa’da 3 milyar euro tradisyonel basın reklam gelir kaybına uğradı.Tüm bu gelişmeler karşısında bu sektörü nasıl koruyacağız.Demokrasinin en önemli unsuru gazeteciler bunların yeri nasıl doldurulacak.Esas sorun bu. 1922'de Belçika’da açılan ilk gazetecilik okulunun müdürü artık işssiz yetiştirmek istemiyorum dedi.Ve okulun kapısına kilit vuruldu.

Eskiden bir iki televizyon ve radyo kanalı vardı.Şimdler her ülkede yüzlercesi var. Milyonlarca internet yayını var. Yeni nesil haber bültenlerini pek sevmiyor. Digital yayınlar yükselişte. Bunun karşılığında gazeteler kapanıyor gazeteci sayısında büyük düşüş yaşanıyor.

Medyayı yeniden yapılandırma sürecinde nasıl bir yol izlenecek. Bu tam olarak bilinmiyor.Sonuçta artık medyanın kullanımı değişti. Eskiden kapalı bir sistem vardı.Şimdi herkese açık bir sistem var. Sosyal paylaşım siteleri facebook, twitter …vs herkese açık.Görüleceği üzere artık medyanın kullanımı değişti. Burada şunu söylemek lazım Haber artık satılık değil. Kimse para vererek haberi almıyor. Para vermeden ulaşabileceğiniz birçok haber kanalı var.Son olarak tüm bu medya değişiminde google,facebook yeni sosyal medyanın tümünü ABD kontrol ediyor.

Ann Cahill-API Başkanı: Geleneksel basının kaybolmasının sebebi internet, twitter facebook… vs değil.Dünya genelinde her alanda büyük değişim yaşanıyor. Bir anlamda kasırga var Herşeyde akıl almaz bir değişim yaşanıyor. Demokrasi yaşam vs…Hiç bir zaman basın kusursuz değildi. Eskiden ideolojiler gazeteler aracılığıyla veriliyordu. ABD halkının ancak yüzde ikisi haberlerle ilgileniyor. Guardian gazetesinin Snowden haberlerinden dolayı sansürle tehdit edilmesi dikkat çekici. Enformasyon demokrasiye katkı yapmak için kullanılmalıdır.Dünyada yaşanan değişimden en fazla payı medya sektörü aldı.

Patrick de Saint Exupery -21.yüzyıl magazine kurucusu: Dünyadaki yeni ekonomik model medyaya etki yapıyor.Gazeteler artık medyanın hakimi değil.Artık birçok medya var.İnternet basını giderek güçleniyor.

Renate Weber AP Liberal grup üyesi AP Basın özgülüğü raportörü: Medya korkunç bir hal aldı. Bazı AB üyesi ülkelerde medyanın hükümet veya finans güçleri eline geçmesi bizleri endişelendiriyor.Bir ülkede hükümet medyayı ele geçirmeye çalışırsa haksızlıkların önü açılır.Macaristan ve Yunanistan’da medya sektöründe yaşananlar kabul edilir değil.Macaristan’da medyayı kontrol etmek için anayasa değiştirildi. Hükümet bir şekilde temel hakları ihlal ediyor.Macaristan parlamentosu bir kişi öldürme suçu yani ağır bir suç ile gözaltına alınırsa bunun süresiz gözaltı olabileceği şeklinde bir karar çıkarttı.Medyayı bekleyen en büyük tehlike hükümetler her şeyi kontrol etmek istiyorRomanya’da hükümet bir yasa çıkartma girşiminde bulundu.Acil durum ilan edildiğinde medya yayınları durdurulacak diye. Ancak buna Anayasaya aykırı diye itiraz edildi ve kararın çıkarılması durduruldu.Medya patronlarının farklı siyasi görüşleri var nasıl şeffaf olacağız. Kimler medyanın arkasında saklanıyor.Medya şeffaf olmazsa demokrasinin gelişimi açısından iyi olmaz. Bu konuda AB çapında bir yönetmelik yok. Tüm bunlara (Avrupa’da medya sektörünün yaşadığı sorunlara) AB’nin cevabı ne olacak. Bizler medyaya yardım edelim. Gazeteciler dürüst bir (saygın) şekilde halkı bilgilendirmeli.

Jean-Marie Cavada-AP Medya intergroup başkanı: İtalya’da Berlusconi tüm medyayı ele geçirdi. Peki sonra ne oldu tablo karşımızda. Berlusconi sonra kendisi yürütmenin başı oldu. İtalya’daki sonuçlar tüm ayrıntılarıyla karşımızda duruyor.Bazı AB üyesi ülkelerde basına baskı oldu.Şimdi yeni ekonomi şartlar var karşımızda.Yeni bir endüstri gelişiyor. AB çok geç kaldı bu yeni gelişen şartlara uyum sağlamakta.Şunu unutmamak lazım AB’yi uygar bir sınıf kurdu ve yönetti.Onun için Avrupa’da 65 yıldır savaş yok

Marco Zatterin- İtalyan La Stampa gazetesi: Tradisyonel medya sektörü ve gazeteciler yeni dünyaya ayak uyduramadı. Mesleğimde siyasilere güven olamayacağını öğrendim.Medya sektörünün sorunlar sadece siyasilerle çözülemez.

Edwy Plenel- Fransız Mediapart haber portalı: Dünyada değerler krizi var. Yeni bir endüstri devrimi yaşıyoruz. Yeni çağda bilgiye ulaşım çok değişti. 21. yüzyılda digital, geopolitik, kültürel bir devrim yaşanıyor. Eski endüstri yıkılıyor yenisi kuruluyor.Medya demokratik değerleri korumalı Medyada artık tradisyonel basın güç olmaktan çıkacak yerini internet ve digital yayınlar alacak.

Guy Verhofstadt:-AP Liberal grup başkanı: Bazı AB üyesi ülkelerde medya sektöründe yaşananlar kabul edilemez. AB’ye girmek kolay çıkmak ise çok zor.AB üyesi olunca herşey yapılıyor.Herşeyi yapmak mübah. Macaristan, Bulgaristan’da medya özgürlüğü büyük bir sorun. Bunların karşısında ise AB’nin hiç bir tepkisi yok. İtalya’da medya tek elde toplanıyor.Kimseden ses çıkmıyor.Yeni teknoloji geleneksel gazeteciliği zorluyor. Dünya çok karamaşık bir hale geldi.

Kaynak: http://abhaber.com/ 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN