forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Hürriyet'le Yeni Şafak arasında kavga

Aktif .

Yeni Şafak'ın Hürriyet'le ilgili iddialarından sonra, iki gazetenin yayın yönetmenleri karşılıklı suçlamalarda bulundu. 

Reza Sarraf'ın ifadelerinde kendisinden 1 milyon dolar rüşvet istediğini iddia ettiği Yeni Şafak gazetesi konuyu haber yapan Hürriyet'e dün manşetten yüklenmişti. 

ENİS BERBEROĞLU YENİ ŞAFAK'A YÜKLENDİ

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Yeni Şafak'a bugün yanıt verdi. Berberoğlu sadece gerçeğin peşinde olduklarını vurgularken "Devlet içindeki paralel devletle de savaşırız"diye yazdı. Berberoğlu, "Soruşturmayı medya savaşıyla karartmayız." dedi.

İşte Berberoğlu'nun  "Asıl siz okura cevap verin" başlıklı yazısından ilgili bölüm... 

(...)

HER nedense Yeni Şafak, diğer gazetelerin cevap hakkı tanımayan haberlerine aldırmadı. 

Sadece Hürriyet’in dengeli haberciliğinden rahatsız göründü.
Dün manşetinden Hürriyet’e saldırıya geçti.
Yeni Şafak manşetinde yer alan iddiaların tamamı yersiz ve haksızdı.
1) Yeni Şafak, “Bizim görüşlerimiz yayımlanmadı, bizi dinlemediler” diyor. Hürriyet’in  birinci sayfasındaki “Yeni Şafak yalanladı” başlığını görmezden gelerek okurla adeta alay ediyor.
2) Yeni Şafak, “Suçlama 28 Şubat’la ilgili” komplo teorisine sığınıyor. Yolsuzluk ile 28 Şubat davası arasındaki irtibatı nasıl kurdular, dertlerini anlatamadıkları için yanıta lüzum yok. 
3) Yeni Şafak, Hürriyet’in bir önceki Ankara Temsilcisi Metehan Demir’i başka bir gazeteyi suçlamak için şahit gösterme ayıbına başvurdu. Demir anlatılanları ağır dille yalanladı.

 İBRAHİM KARAGÜL: HÜRRİYET OPERASYON GAZETESİ 

Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Enis Berberoğlu'na gazetenin internet sitesinden cevap verdi. Karagül, "Hürriyet operasyon gazetesine dönüştürüldü" dedi. 

"Hürriyet gazetesi o klasik 'üst düzey Amerikalı' formülü üzerinden Türkiye'ye 'ayar' vermeye başladı" diyen İbrahim Karagül, ABD Büyükelçisi'ne "Çek git bu ülkeden" diyen Yeni Şafak'a rüşvet komplosu kurulduğunu ve bu komplonun Hürriyet üzerinden servis edildiğini söyledi.

"Yeni Şafak'la alakası olmayan, başka bir gazete ve gazetecinin adı geçtiği olay Yeni Şafak'ı hedef alan bir senaryoya dönüştürüldü" diyen Karagül, Azıcık gazetecilik refleksi olan herkesin anlayabileceği bir durumun Hürriyet'e manşet yaptırıldığını ve cepheye sürüldüğünü söyledi.

"Hürriyet gazetesinin bu yayın anlayışında merkez gazete refleksi yok" diyen Karagül, "Birileri o gazeteyi operasyon gazetesine dönüştürüyor" suçlamasında bulundu. 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN