forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TRT'nin İngilizce haber kanalı Ağustos ayında yayına geçiyor...

Aktif .

ibrahim-sahin-650Genel Müdür İbrahim Şahin, TRT'nin İngilizce Haber kanalının Ağustos ayında yayına geçeceğini duyurdu... 

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT'nin 50. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen "Türkiye'de TV Haberciliği" başlıklı panelin açılışında konuştu.

Etkinlikleri yıl geneline yaydıklarını belirten Şahin, kurumun 50 yıllık birikimini Anadolu'daki kentlerle paylaştıklarını, 22 ilde panel, seminer, atölye çalışmaları yaptıklarını anlattı.

Türkiye'de 15 haber kanalı bulunduğuna değinen Şahin, "TRT'nin iki çok önemli haber kanalı var. TRT Haber, çok iyi bir haber kanalı oldu. TRT Haber, şu an en çok izlenen haber kanalıdır. Bunu bir takım verilerden dolayı söylüyoruz. Haziranda ikinci sıraya düştük ama daha sonra tekrar birinciliği aldı. İki farklı reyting sisteminde de birinci sırada" diye konuştu.

Şahin, TRT'nin 30 Mart yerel seçim sonuçlarını başarılı şekilde aktardığını belirterek, "O eski tek kanallı TRT'yi, insanların zihnine nakşetti, hatırlattı. Hem çok sağlıklı bilgi verdik hem de insanlar TRT'yi 'Doğru haber buradadır' diyerek izledi. TRT çok ciddi bir haberciliği Türk toplumunun önüne getirdi" ifadelerini kullandı.

Türkçe konuşan, Türkiye kültürüne çok yakın yaşayan ülkeler olduğunu TRT Avaz sayesinde gördüklerini ifade eden Şahin, şunları söyledi:

"TRT Avaz, sadece Türk Cumhuriyetlerinde değil, özellikle eski Sovyet bloğu içerisinde kalan özerk cumhuriyetler başta olmak üzere Balkanlar'da da çok fazla izleniyor. Balkanlar'dan bize ciddi talep geldi; Arnavutça ve Boşnakça olarak iki dil daha ekledik. Baktık ki çok izleniyor, onlara kendi dillerinde haber sunmaya başladık. Sadece TRT'ye bunu hapsedersek, diğer özel kanallara haksızlık etmiş oluruz. Türk dizilerinden bahsetmezsek yanlış olur. Bu diziler marifetiyle dünyaya, özellikle Arap dünyasına, Balkanlara, Türk Cumhuriyetlerine tekrar Anadolu Türkçesi'ni öğretmeye başladık. Gerçekten İran'a, Türk Cumhuriyetlerine, Balkanlara gittiğinizde görüyorsunuz ki İstanbul Türkçesi'yle konuşuyorlar. 'Türkçe eğitim mi aldınız?' diye sorduğumuzda, 'Televizyon izledim, dizilerinizi izledim, oradan öğrendim' cevabını veriyorlar."

"İNGİLİZCE KANALIMIZIN OLMASI GEREKİYOR"

Genel Müdür İbrahim Şahin, TRT'nin son dönemde 10 yeni kanal açtığını, diğer kanallarını yenilediğini hatırlattı. İngilizce kanal hakkında da bilgi veren Şahin, şöyle devam etti:

"TRT'nin İngilizce kanalında 'Türkiye standartlarının dışında bir standardı yakalamazsak, kimse bizi izlemez' endişesiyle başta stüdyomuz olmak üzere çok kaliteli bir yapıyla dünyanın huzuruna çıkmak durumundayız. Tüm dünyada, başta İngilizce konuşan ülkeler iddiaları varsa İngilizce kanalları kuruyor. Biz de Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla ilk 10 gelişmiş ülke içerisinde olacaksak, İngilizce kanalımızın olması gerekiyor. Umarım ağustos ayında yayına girer. Böyle bir hedef koyduk kendimize. Bir-iki ay gecikebilir ama her halükarda bu sene bitmeden İngilizce haber kanalımızı devreye sokacağız."

http://www.trthaber.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN