forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Alman gazetesinden Erdoğan hakkında skandal benzetme...

Aktif .

alman-basiniAlmanya'da bazı basın kuruluşları Başbakan Erdoğan'a yönelik karalayıcı yayımlarını sürdürüyor. Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine'de yayınlanan yorumda Erdoğan için Nazi lideri Adolf Hitler'e atfen kullanılan ‘Führer' ifadesi yer alırken, Der Spiegel ise hakaretlerde bulunuyor.

Özellikle Soma Maden kazası sonrası Alman Basını Başbakan Erdoğan'a daha çok yüklenmeye başladı. Yaşanan faciayı fırsat bilen planlı medya Erdoğan'ı yıpratmaya çalışırken, ilginç ifadelere yer veriyor.

DER SPİEGEL

Der Spiegel kazanın oldugu ilk günden beri sanki bir muhalif gazeteymiş gibi haberlerin doğru olup olmadığını tespit etmeden sadece dedikodulara dayanan haberleri dahi olmus gibi direk mansetten vermeye ve ilginç bir dil kullanmaya devam ediyor.

TÜRK OKUYUCULARA DA ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Bir kaç gün önce 'Cehenneme kadar yolun var Erdoğan' diye manşet atan der Spiegel, şimdi de Türk okuyuculara ulasmak icin Almanca İnternet sayfasında Türkçe çevirili haberler vermeye başladı. Der Spiegel istanbul temsilcisi Hasnain Kazim adlı gazetecinin bildirdiklerine dayanarak yapılan haberler aynı şekilde düne dek devam etti.

BİLD

Yine aynı şekilde Bild gazetesi de önceki gün 'Erdoğan'ı bu tekme götürecek' baslığında Türkçe bir haber baslık attı. Herhangi bir Türk gazetesinin 'defol Merkel' diye bir başlık atması durumunda ortaligi birbirine katacak Alman politikacıları bu duruma sessiz kaıyor hatta Türk kökenli Alman milletvekilleri üzerinden atılan baslıkları haklı göstermeye calışıyorlar.

ERDOĞAN'IN GELMESİNİ İSTEMİYORLAR

Son günlerde ayrıca hem Alman basını hem de alman politikacılar hatta Türk kökenli milletvekilleri dahil, Başbakan Erdoğan'ın 24 Mayıs'ta, tam da Avrupa parlamentosu seçimlerinden bir gün önce yapacagı Köln ziyaretini ve gerçeklestireceği çalon mitingini protesto ediyor ve Erdoğan'ın gelmesini istemediklerini belirtiyorlar.

FRANKFURTER ALLGEMEİNE

Almanya'nın saygın gazetelerinden Frankfurter Allgemeine'de yer alan yorumda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Sezar hezayanından muzdarip' olduğu belirtildi. Yazıda Erdoğan için daha ziyade Nazi lideri Adolf Hitler için kullanılan 'Führer' ifadesine yer verilmesi dikkat çekti.

ERDOĞAN İÇİN 'FÜHRER' BEZETMESİ

Yazının geniş özeti şöyle:

GÖZÜ KORKMUŞ YARDAKÇI VE DALKAVUKLAR

'Sezar hezeyanı' çevresinde artık sadece gözü korkmuş yardakçı ve dalkavuklar bulunan, gerçek dünyayla her türlü teması kaybetmiş Roma imparatorlarının mutlak kudret fantazilerini açıklayan bir terim.

Erdoğan da aynı sendromdan muzdarip gibi görünüyor, en azından bu semptomları gösteriyor.

BİR DEVLET ADAMI BÖYLE DAVRANMAZ

300'den fazla kişinin öldüğü maden felaketinde yakınlarını kaybedenlerin sessiz bir kederle kalmayıp acısını öfkeli söylemler veya tavırlarla ifade etmesi son derece anlaşılır bir durum. Bir ülkenin başındaki politikacı, buna aynı öfke krizleriyle e tepki vermemeli; bir devlet adamının vereceği tepki anlayış göstermek, tahammül etmek ve affetmek olmalıydı. Bu tavır halkın, ülkesi için yaptığı hizmetleri kimsenin yadsıyamayacağı Erdoğan'dan son aylardaki tavırları nedeniyle gitgide daha fazla soğumasına yol açtı.

GEZİ'DE ÖFKEDEN GÖZÜ DÖNMÜŞTÜ

1 yıl önce Gezi Parkı protestolarına gösterdiği tepki ancak öfkeden gözü dönmüş olarak tanımlanabilirdi: farklı görüşlerde olan ve bunu barışçıl gösterilerle ifade eden insanlara düpedüz terörist damgası vurması, Erdoğan'ın sağduyuyu kaybettiğini daha o zamandan gösteriyordu. Üzerine AKP'nin en tepesine kadar uzanan yolsuzluk iddialarıyla uğraştıkları için yargı ve polisi sindirmesi, Erdoğan imparatorluğunda sadece 'Büyük Usta'nın iradesinin geçerli olacağını gösterdi.

TÜRKİYE'NİN FÜHRER'İ

Bu durumun Erdoğan'ın siyasi geleceği açısından ne anlama geldiği henüz bilinmiyor. Birçok Türk uzun yıllardır başlarında bulunan 'Führer'lerine onun iktidarı döneminde hayatları daha iyiye gittiği için müteşekkir; Erdoğan'ın ülke kalkınmasını devam ettireceğine inanıyor (veya umuyorlar).

Ancak Erdoğan'ın üzerinde kara bulutlar toplanıyor ve muhtemelen Soma'da sergilediği insani zaaflar, Erdoğan'ın siyasi otorite eğiliminden daha belirleyici olacak. Atatürk'ün ardından modern Türkiye'nin ikinci kurucu figürü olabilecek Erdoğan ise maalesef bunu göremiyor veya görmek istemiyor.

Kaynak: Haber7

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN