forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Filistinli gazetecilerin büyük imtihanı

Aktif .

filistinligazetcilerGazze'de görev yapan basın mensupları zor şartlar altında yaşananları aktarıyor.

Filistinli kameraman Vela Barud, fotoğraf makinesi ya da kamerasıyla uzuvları kopmuş bir çocuğu görüntüleyen basın mensubunun aynı zamanda çocuğun yok edilmiş hayallerini de tüm dünyaya yansıttığını söyledi.

Her gün onlarca ölüyü görüntülerken gözyaşlarına hakim olamadıklarını aktaran Barud, "Kameramı hep sabit tutmak zorundayım. Gazze'de olan biteni en net haliyle görüntülemek, dünyanın gerçeği görebilmesi için gözyaşlarımı dahi silemiyorum" ifadesini kullandı.

Gazze'de istisnasız herkesin saldırıların hedefinde olduğunu dile getiren Barud, şöyle konuştu:

"İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında hedef gözetilmiyor. Uluslararası hukuk, insan hakları gibi konular dikkate alınmadan kadınlar, çocuklar öldürülüyor. Basın mensupları da aynı şekilde hedef ancak yalnızca rakam ve fotoğraflarla da olsa burada yaşananları duyurmaya devam edeceğiz."

"İSRAİL GERÇEKLERİN GÖRÜNTÜLENMESİNİ İSTEMİYOR"

Gazeteci Husam Salih de sonuna kadar Gazze'de yaşananları duyurmak için çalışacaklarını belirterek 2008 yılında Gazze'ye yönelik saldırılarda İsrail tarafından 3 gazetecinin öldürüldüğünü hatırlattı.

Salih, "İsrail gerçeklerin, çocuklara yönelik vahşi saldırılarının görüntülenmesini istemiyor. Çünkü, İsrail bir aileyi tamamen yok edebilecek derecede kırmızı çizgisi olmayan bir ülke" değerlendirmesinde bulundu.

Salih, tam anlamıyla koruma sağlayamayan çelik yelekler ve kasklarla boş sokaklardan görüntü almaya çalıştıklarını, gece gündüz demeden canlı yayınlara haber yetiştirdiklerini kaydetti.

"KORKUNÇ PSİKOLOJİK BASKI ALTINDAYIZ"

Gazeteci Macid Mustafa da bölgedeki elektrik kesintisi sebebiyle çalışmalarının zaman zaman aksadığını ifade ederek, "Korkunç psikolojik baskı altında çalışıyoruz. Bu acı sahnelerin hepsini etkilenmeden kaleme almak kolay değil" diye konuştu.

Mustafa, internete ulaşmakta zorlandıklarını, elektriklerin kesildiği zamanlarda Gazze'deki haberleri dünyaya duyuramamaktan dolayı endişe yaşadıklarını belirtti.

İsrail'in, Gazze'nin doğusunda yer alan Şucaiyye Mahallesi'ne dün hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırılarda yerel bir gazetede görev yapan Halid Hamad (25) hayatını kaybetmişti.

İsrail topçu birliğinin Gazze'deki Şuheda el-Aksa Hastanesine düzenlediği saldırıda ise serbest kameraman olarak AA'ya da hizmet veren Enes Ebu Muaylık yaralanmıştı. 

Kaynak: TRThaber.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN