forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Hürriyet muhabiri bakın hangi yöntemle dinlenmiş?

Aktif .

ETİKETLER:Toygun Atilla

hurriyet-toygunatillaHürriyet Gazetesi muhabiri Toygun Atilla'nın telefonları ve e mailleri yıllarca takip edilmiş. Atilla, hakkındaki gerçeği emniyetten gelen bir telefonla öğrenmiş ve souluğu polis merkezinde almış. 

Hürriyet'in manşetten yayınladığı hikaye şöyle... 

Emniyet’te önüme konulan dosyada gördüklerim dehşet vericiydi. Polis, organize suç örgütü üyesi olarak e-mail’lerimin izlenmesini istemişti. Ancak hangi örgüte üye olduğum, bu örgüt kapsamında nasıl bir faaliyet gösterdiğime dair dosyaya herhangi bir delil koymamıştı. Dinleme kararı gerekçesi tek satırdı: ‘Organize suç örgütü üyesi olmak’... Dinleme talebi istenen hedef kişi ibaresinin karşısında aynen şu yazıyordu: ‘Ceren isimli kişi...’

İSTANBUL’da dönemin ünlü polis şeflerinin gözaltına alındığı ‘yasadışı telefon dinleme’ operasyonu ayağı, telefon dinlemelerinde sistemin çöküşünü de gözler önüne serdi. Buna göre, polisin sahte isimlerle dinleme isteği, savcı ve hâkimlerce onaylandı. Telefon dinleme trafiğini denetlemesi gereken İstihbarat Daire Başkanlığı ve TİB ise denetim görevini yerine getirmedi. Ortaya ise aralarında işadamı, gazeteci, siyasi, sanatçı ve bürokratların bulunduğu 200’ün üzerinde kişinin telefonlarının sahte isimlerle dinlendiği çıktı. Telefonları dinlenenlerden biri de bendim. Bu vesile ile soruşturmanın detaylarına tanık oldum.

Haberin tamamı için tıklayın... 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN