forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEDYADA 'ISLAK İMZA MAKİNESİ' POLEMİĞİ

Aktif .

 Başta CNN Türk olmak üzere bazı medya organlarında yaynınlanan 'Islak imza makinesi' haberleri tartışma konusu oldu. Bugün de bazı gazeteler makineyle ilgili haberler yayınladılar. Ancak Zaman'da yayınlanan bir haber makineyi tartışmaya açtı...
 

Zaman Gazetesi'nin internet sitesinde ise "'Kara Propagandacılar' Üzülecek" başlığıyla yayınlanan haberde "bu makine düşündükleri gibi değil" denildi.
 
CNN TÜRK'ÜN İNTERNET SİTESİ'NDE YAYINLANAN HABER
 

Islak imzayı taklit için makine bile var!
 
(CNN TÜRK) -- "Islak imza" Türkiye'nin gündemine damgasını vuran irticayla mücadele eylem planıyla tartışmasının odağında. Belge orijinal mi değil mi, hazırlayan Albay Çiçek mi değil mi? Tüm bu soruları aydınlığa kavuşturan üzerinde "ıslak imza" olan orijinal metin oldu. Ancak Albay Çiçek'in avukatının "ıslak imza da taklit edilebilir" savunması soru işaretlerine yol açtı. Peki, bu gerçekten mümkün mü? Bir görüşe göre mümkün, hatta makinesi bile var.
 
İnternette bir sitede satılan bir makinenin her türlü imzayı taklit ettiği öne sürülüyor.
 
5 ay önce Taraf gazetesinin ortaya çıkardığı İrticayla Mücadele Eylem Planı, Türkiye gündemini hala meşgul ediyor. Bu kez tartışmanın odağında "ıslak imza" var. Zira, ıslak imzalı orijinal metnin Adli Tıbba ulaşmasıyla belgenin Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı neredeyse kesinleşti.
 
Ama Albay Çiçek'in avukatı, "Islak imza da taklit edilebilir" dedi ve tartışma alevlendi. 
 
Peki, ıslak imzanın taklidi mümkün mü?
 
"Otomatik imza sistemi" denilen bir makinenin üreticilerine göre, bu sorunun cevabı evet. İnternetten satılan makineye taklit edilmek istenen imza yükleniyor; ardından makineye istenilen renkte mürekkep ve kağıt konulup çalıştırılıyor. Yüklenen örnek imza makinenin kalemiyle kağıda işleniyor.
 
Peki, makineden çıkan örnek imzayı orijinalinden ayırt etmek mümkün mü? Grafologların inceleme yaparken dikkate aldığı birçok nokta var. Mürekkebin taze olup olmadığı, kağıdın yaşı, imza atılırken kağıda uygulanan baskı gibi.
 
CNN TÜRK'e konuşan bir uzmana göre, tüm bu faktörler ışığında, makineyle taklit edilen imzanın incelemeyle anlaşılması mümkün olabilir.
 
Belge ve tartışmalar
 
İrticayla Mücadele Planı, Taraf gazetesinin 12 Haziran 2009 tarihli sayısıyla gündeme gelmişti. Belgede, AK Parti ve Fethullah Gülen cemaatini yıpratmak için yapılması gerekenler sıralanıyordu.
 
'AKP ve Gülen'i Bitirme Planı' başlıklı haberde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, bir şüphelinin ofisinde yapılan aramada ele geçirildiği iddia edilen bir belgeye istinaden, Genelkurmay Harekat Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' adı altında bir çalışma yapıldığı belirtiliyordu.
 
Çalışmayı içeren belgenin altında 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in paraf ve imzasının bulunduğu iddia edilmiş ve belgeye ait fotokopiler yer almıştı.
 
Taraf gazetesinde yayımlanan haber üzerine Genelkurmay Başkanlığı'nca soruşturma emri verilmiş ve aynı gün Askeri Savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.
 
Albay Dursun Çiçek "örgüt üyeliği" suçlaması ile tutuklanmış ve Hasdal Askeri Cezaevi'ne konulmuştu. Kurmay Albay Dursun Çiçek tutuklanmasının ardından 24 saat geçmeden avukatlarının tutukluluğa yaptığı itiraz üzerine tahliye edilmişti.
 
Belgenin sahte olduğunun anlaşılması üzerine, askeri savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.
 
Genelkurmay Başkanlığı, doğruluğu ortaya konulamayan belgeyi üretenler, sızdıranlar ve yayımlayanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılması amacıyla dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi kararlaştırmış ve "Sahte belge üretenler yargılansın" demişti.
 
Konu, bir subayın Ergenekon savcılarına gönderdiği "orijinal belge" ve beraberindeki ihbar mektubuyla tekrar gündemde. Belgeyi gönderen subay, "Tartışmaların başladığı dönemde Albay Dursun Çiçek'in odasındaki belgelerin imha edildiğini, kendisinin sadece bu belgeyi kurtarabildiğini" yazmıştı.
 

ZAMAN GAZETESİ'NİN İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANAN HABER..
 
Islak imza makinesine çok sevindiler ama; 'kara propagandacılar' yine üzülecek
 
'İrtica ile Mücadele Eylem planı' (AKP ve Gülen'i bitirme Planı)'na destek veren ve planda "Kara propaganda" yapılması için kullanılan medya uzantıları şimdi de "Islak İmza Makinesi"ne sarıldı. Ancak bu makine düşündükleri gibi değil.
 
Belgenin fotokopisi ortaya çıktığında 'Hayır bu belge kağıt parçası, ıslak imzalı değil' diyenler ıslak imza çıktığında 'Hayır gerçeği de kabul etmeyiz, bunun ABD'de makinesi var' diye bu makineye sığındılar. Oysa 'Kara propaganda' için alet olanları bu makine de kurtaramayacak.
 
Çünkü ıslak imza makinesi kopya edilecek imzayı yüzeysel olarak tarıyor ve kopyalıyor. Bunun fotokopi makinesinden farkı sadece bu işlemin imza aslının atıldığı kalemle yapılması. Burada printerlarda olduğu gibi mürekkep püskürtme veya lazer teknolojisi değil, kalem kullanılıyor. 'Elin kalem üzerine yaymış olduğu kuvveti hesaplıyor' iddiası tamamen yalan. Böyle bir fonksiyon yok.
 
Siz imza atarken kullandığınız kağıda uyguladığınız basınçla selüloz yüzeyi bastırıyorsunuz. Yani mikro düzeyde kağıt üzerinde sadece sizin oluşturulabileceğiniz bir topografik harita oluşuyor. Yükselti eğrileri ile oluşturulmuş bu kağıt yüzeyin kopyası imkansız. Bunun kopyasının yapılabilmesi için kağıdın tomografi cihazlarıyla üç boyutlu olarak kopyasının çıkarılması ve sizin imza atma sürecindeki her mili salisede değişen kalem basıncınızın kağıda aynı kalem aracılığıyla uygulanması gerekiyor.
 
Bu nedenlerle Islak imza makinesi 'Kara propaganda'yı ve bu medya uzantılarına 'bilgi-destek' verenleri, medyaya '5 soru' servis edenleri sevindirmesi mümkün değil.
 
Ayrıca 'velev ki' imzayı her şeyiyle 'topografik' olarak da kopya edebilen milyon dolarlık bir makine (Henüz çıkmadı ama) var. Peki kağıt üzerindeki Albay Dursun Çiçek'in el izleri, parmak izleri... Onlar ne olacak? Herhalde o zaman şunu diyecekler : "Dursun Çiçek'i de kopyaladılar"..
 
 

DKM ARŞİVİ