forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

PARKA DARBEYE YOL AÇAR MI?

Aktif .

mustafa_kokerMUSTAFA KÖKER / LONDRA 

Türk Silahlı  Kuvvetleri’nin her iki yılda bir yapılan planlı tatbikatlarından biri olan ve Başkomutan olarak Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı “Kış 2010 Tatbikatı” geçtiğimiz günlerde Sarıkamış bölgesinde yapıldı.

“Başkomutan” Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmadıkları tatbikat, adı darbe planı tartışmalarıyla gündeme gelen 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in komutasında yapıldığı için günlerce medyanın gündemini meşgul etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un katılımı ile yapılan tatbikat bu yıl gazetecilere de kapalı gerçekleşti.

Orgeneral Berk’in, “darbe planlamak” gibi ciddi bir suçlama ile Erzincan Ergenekon Davası’nda ifadeye çağrılması, doğal olarak TSK’nın planlı tatbikatını tartışılır hale getirdi.

Tartışmaların, ülkeyi kaosa sürükleyip, hükümeti devirerek darbe planlamak iddiaları ile muvazzaf askerlerin de tutuklandığı günlere rastlaması dikkatleri; “darbeye teşebbüs” ile suçlanan bir ordu komutanının yönettiği bu tatbikat üzerinde yoğunlaştırdı.

Peş peşe ortaya çıkarılan darbe planlarının askeri karargahlarda hazırlandığının ortaya çıkması da doğal olarak  General Saldıray Berk’i tartışmaların ortasına çekti.

Bu gibi tartışmalara dahil olup da, her geçen gün artan bir kutuplaşmanın tarafı olmamak için kendince çaba sarfeden biri olarak, ülkemden binlerce kilometre uzakta konuya müdahil olmamın doğrudan General Saldıray Berk ile ilgisi yok tabii ki.

General Berk’in darbe planlayıp hükümeti devirmek isteyip istemediğini her demokratik ülkede olduğu gibi Türkiye’de de “Bağımsız Yargı” ortaya çıkaracak.

General Saldıray Berk de, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi hakim karşısına çıkıp, kendini savunacak, iddia edilen fiilleri işlememişse yine “Bağımsız Yargı” tarafından aklanacaktır.

O zaman  uzaktan gazel okumak senin neyine diyenler olacaksa hemen söyleyeyim, merhum Turgut Özal döneminde “Sarıkamış Kış Tatbikatı”nda yaşanmış bir olayı hatırlamam konuya müdahil olmamın asıl nedeni.

Bugün yaşanan tartışmalar, şimdi emekli olan eski bir Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu yakın dostumun görev yaptığı dönemde “Kış Tatbikatı”nda tanık olduğu olayı hatırlattı bana.

Ve bunu paylaşmak kaçınılmaz oldu…On yıl önce sözkonusu dostumdan dinlediğim, ancak hazırlamakta olduğum kitabımda yer vermeyi düşündüğüm için bugüne kadar hiç yazmadığım bir hatıradır bu.

Emekli asker dostumdan birkaç  defa dinlediğim için şuuraltıma yerleşen olay, merhum Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olduğu yıllarda Başkomutan sıfatıyla davet edildiği  “Kış Tatbikatı”nda yaşanır.

O yıl da TSK’nın planlı  “Kış Tatbikatı” yapılmaktadır. Gelenek olduğu üzere Başkomutan olarak Cumhurbaşkanı Turgut Özal da davetlidir. Tatbikat yerine ulaşan Özal’a Başkomutan olarak giymek üzere üzere daha önceden hazırlatılan, erlerin de giydiği askeri parka takdim edilir. Ancak Özal, askerlerin getirdiği parkayı giymeyip onun yerine yaverine daha önceden temin ettirdiği general parkasını, tanık olanların şaşkın bakışlar arasında, giyinir.

Zaten soğuk olan hava, çevresindeki üst rütbeli askerlerin bakışlarıyla gergin ve “dondurucu” bir hal alır.

Başkomutan Özal’ın tatbikat alanından ayrılması üzerine biraraya gelen generaller, Özal’ın general üniforması giymesini kedilerine hakaret olarak algılayıp, tepkilerini, darbe yapmaya kadar vardırırlar.turgut_ozal_saldiray

Bu olayın üzerinden yirmi yıldan fazla süre geçti. Ve hala ülkemde, bugün bile “Sarıkamış Kış Tatbikatı” yöneten ordu komutanına yönelik “darbe girişimi” iddiaları tartışılıyor.

Özal’ın parka olayına bizzat tanık olan emekli asker dostumun bu anısından haberim olmasaydı bugünkü kimi gelişmeleri, yani askerin darbeye niyetli olduğu haberlerini, ben de bir çok insan gibi, “TSK’nın asimetrik olarak yıpratılması amaçlı” planlar olarak değerlendirebilirdim. Ama aktardığım bu yaşanmış anı, askerlerin darbe için bazen en olmadık gerekçeler bulabileceklerini gösterdiğinden, bugün kolayca, “TSK yıpratılmak istendiğinden bu söylentiler çıkarılıyor” diyemiyorum maalesef.

Bir de hafta başında Türkiye’deki tartışmalarla ilgili sohbet ettiğim –askerlere yakınlığı ile bildiğim- bir başka dostumun, “darbe planları üst düzeyin haberi olmadan yapılmaz” sözlerini hatırlayınca TSK’ya karşı “yıpratma kampanyası var” denmiş olmasının pek de doğru olmadığına inanmaya başladım.

Bu “inancımın” kaynağı bizzat askerin kendisi çünkü.

Maalesef...


 
kokermustafa@gmail.com

Gazeteci, Haber Gazetesi Editörü - Londra


DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN