forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

MEDYAMIZ DA ELEKTRONİK

Aktif .

mustafa_koker_160MUSTAFA KÖKER - LONDRA

İnternetin insan hayatına girmesiyle birlikte ‘gazete ve radyo-televizyon’ gibi iletişim araçlarını tanımlayan ‘medya’ kavramına dair tartışmalar henüz sonuçlanmadan şimdi de ‘Elektronik Medya’yı konuşur olduk.

Bu yeni kavram gelecekte,  belki de ‘geleneksel’i gölgede bırakacak kadar gündeme hakim olacak.

Çünkü, gelişmeler, bilgiyi, anında okuyucuya ulaştırmasıyla gazete ve televizyonu geride bırakan ‘Elektronik Medya’nın gelecekte bir adım daha öne çıkacağını gösteriyor.

Geleneksel medyanın hakim olduğu sektör bu gerçeğin farkında olmakla birlikte elektronik medya diye nitelenen interneti, “şimdilik” daha fazla okuyucuya ve seyirciye ulaşmak amacıyla araç olarak kullanıyor.

Bu tavır, ‘geleneksel’in etkisini ve gücünü, bu yeni ‘medya’yla paylaşmamak için direnme olarak da anlaşılabilir. Aslında, etkili gazete ve dergilerin, ‘elektronik medya’yı ötelemesinin gerisinde yatan asıl neden, reklam pastası paylaşımında gizli.

Kimi gazetelerin, boyutlarını küçültüp, görselliği öne çıkararak daha okunur hale gelme gibi arayışları da bu  pastadaki payı koruma arayışından başka bir şey değil.

Avrupa merkezli birçok ‘broadsheet’ yani büyük boy gazetenin ‘tabloid’e dönüşmesinde tiraj kaygılarıyla birlikte ayakta kalma mücadelesi de var.

Aynı zamanda kolay okunan, kısa haberlerin büyük fotoğrafla  sunulduğu tarza geçiş olan tabloid, çok renkli baskıları ile de geçmişin dergi tarzı gazetelerini hatırlatıyor.

Etkisi bilinen gazetelerin ayakta kalma ve yaşama mücadelesinde değişim arayışlarına, kimi gazetelerin doğrudan internet yayınlarını tercih etmesi de eklenebilir.

Bugün için doğrudan kabullenilmese de, medya duayenlerinin konferanslarında ve iletişim fakültelerinin kürsülerinde, geleneksel medyanın mevcut konumunu elektronik medya ile paylaşacağı yüksek sesle dillendiriliyor artık.

Bugün gelinen durum, geleneksel medyanın reklam pastasını paylaşma konusundaki direncinin, elektronik medyanın artan etkisiyle birlikte kırılacağını gösteriyor.

Belki basılı gazete ve dergilerin tümü ortadan kalkmayacak ama görünen o ki, uzak olmayan bir zaman diliminde, bugün kabul etmekte zorlanılan ‘elektronik medya’, sektörde hakettiği yere doğru gidiyor.

Üniversite kürsülerinde ve medya konferanslarında tartışılıyor hale gelmesi, gelişen teknoloji rüzgarını da arkasına alan elektronik medyanın, tek yönde hızla ilerleyişinin durdurulamayacağına işaret ediyor.

Bakmayın siz bugün itibarıyla pazar kaygılarından dolayı geleneksel medyanın mesafeli duruşuna, yakın gelecekte, gazete, dergi, televizyon ve radyo gibi iletişim kavramları literatürünün belki de önüne ‘elektronik medya’ kavramının eklenmesi kaçınılmaz hale gelecek.

Hem de çok uzak olmayan bir süreçte.

Ne diyelim, medyamıza hayırlı olsun.

+++

Bu vesileyle tüm okurlarımın yeni yılını kutlarım.

kokermustafa@gmail.com

DKM ARŞİVİ