forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BBC TÜRKÇE RADYOSU DA SUSTU

Aktif .

mustafa_koker_225MUSTAFA KÖKER - LONDRA

Koalisyon hükümetinin, kamu harcamalarını azaltma planı kapsamında, BBC yayınları susturulmaya devam ediliyor.

Daha önce Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olan ve geçen yıl Ekim ayında yapılan anlaşma gereği, televizyon ruhsatlarıyla oluşturulan BBC ana bütçesi kapsamına alınan Dünya Servisi'nin, Türkçe ve Rusça radyo yayınları da tarihe karıştı.

BBC Türkçe Servisi radyo yayınlarının sona ereceği haberi aslında sürpriz değil. Çünkü bu yılın başında Makedonca, Arnavutça, Sırpça; Karayipler için İngilizce ve Afrika için Portekizce servislerinin kapatılacağı açıklandığında Türkçe Servisi’nin de aynı akibete uğraması gündeme gelmişti.

Türkçe Servisi radyo yayınlarının sona ereceği haberini geçen hafta karşılaştığım BBC Türkçe Servisi Müdür Yardımcısı Murat Nişancıoğlu’ndan öğrendim. Nişancıoğlu, Türkçe radyo yayınlarının sona ereceğini ancak servisin kapatılmayacağını, internet ve televizyon haber servisinin süreceğini, ayaküstü sohbetimizde açıkladı. BBC’nin Dünya Servisi bütçesinde yüzde 25 kesintiye gidildiğini, bu kesintilerin Türkçe Servisi’nin payına yüzde 27 olarak yansıdığını ifade etti.

Düzenlemeler sadece radyo yayınlarının susması ile sınırlı kalmadığı için böylesi durumlarda insanın nutku tutuluyor. Hani insan vefat eden birinin arkasından ne söyleyeceğini bilemez ya, işte tam öyle bir durum bir işyerinin kapanması da...

Çünkü, bir yayın kurumunun faaliyetlerinin sona ermesi geride yeni işsizler bırakıyor. Çok dar bir kadro ile çalışan BBC Türkçe Servisi’nde tasarrufa kurban edilen yayınlarla birlikte 5 kişinin işini kaybedecek olmasına yaklaşılabilecek teselli sözcükleri yok.

Üstelik tasarruf önlemleri, 2 bin 400 kişinin çalıştığı BBC Dünya Servisi'nde yaklaşık 650 kişinin işini kaybetmesi anlamına geliyor.

BBC yönetimi hükümetin tasarruf paketi uyarınca, 272 milyon sterlinlik bütçede 46 milyon sterlin tasarruf yapmak zorunda olduğunu ve kesintilerin hükümetin kamu harcamalarını azaltma planlarının bir parçası olduğunu savunuyor.

Çalışan kesimler adına yürütülen girişimler karşısında, geri adım attırmadığı gibi, bu çabalara karşı da sağır bir tavır sergiledi koalisyon hükümeti.

Dünya Servisi’nde küçülme planının uygulamaya konulduğu Ocak ayı sonunda Ulusal Gazeteciler Sendikası NUJ Genel Sekreteri Jeremy Dear’in, Parlamento Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Richard Ottoway ve Kültür, Medya ve Spor Komitesi Başkanı John Whittingdale’e birer mektup göndererek, planların gözden geçirilmesi çağrısı da sonuç vermedi.

İnsani ve hukuki gerekçelerle getirilen tüm tekliflere kulağını kapatan hükümete, Westminster Üniversitesi’nden Prof. Steven Barnett’in, “İngiltere'nin küresel etkinliğine darbe vuracağı” uyarıları da geri adım attırmadı.

Yayınlarına 1932 yılında başlayan ve bir dönem 70'e yakın dilde yayın yapan BBC Dünya Servisi, gelişmelere paralel olarak son dönemde bu rakamı 32'ye düşürmüştü.

2006 yılında Arapça televizyon kurmak için kaynak oluşturmak amacıyla büyük bölümünü Balkan ve Doğu Avrupa dillerinin oluşturduğu 10 bölümü de kapatan BBC yönetimi

2008 yılında Romence servisinin yayınına da son vermişti. Bu yılın başında ise Makedonca, Arnavutça, Sırpça; Karayipler için İngilizce ve Afrika için Portekizce servislerinin ardından Türkçe ve Rusça radyo yayınlarını da sona erdirmiş oldu böylelikle.

Günümüzün küreselleşen dünyasında, uluslararası ilişkilerde radyo yayınlarının yerini görsel ve interaktif yayıncılığın alması, bu kararı alanların elini güçlendiriyor şüphesiz.

bbc_turkce_servisi

Bu kararlardan nasibini alan BBC Türkçe Servisi de, 20 Kasım 1939 tarihinden bu yana aralıksız olarak süren Türkçe radyo dinleyenlerine, tam 72 yıl sonra, 27 Mayıs Cuma günü “Burası BBC” anonsu ile son defa seslendi. Bu son yayın ile BBC Türkçe radyosu da diğer kapanan radyolar gibi yayıncılık tarihindeki yerini aldı.

Büyük Britanya’nın dünya üzerindeki küresel etkinliğine hizmet amacıyla kurulmuşsa da yayınlarını benimsemiyor olsanız bile, bununla birlikte de ilgili ülkenin olaylara bakışını yansıtıyor olsa da yine de önemli bir hizmetti kurumun yaptığı.

Türkçe radyo yayınlarının susması sonucu, televizyon ve internet yayıncılığına yönelerek “yeni bir başlangıç” yapan BBC Türkçe Servisi kapananan bölüm olmaktan, böylece kendini kurtaracak olması yine de teselli edici bir yan taşıyor.

BBC Türkçe Servisi, yıllardır kendisini dinleyenlere ses olarak veda etmiş oldu aslında…

Bazen vedalar kaçınılmaz oluyor, her vedanın yeni başlangıçlar için bahaneleri olmasını diliyorum.

kokermustafa@gmail.com

DKM ARŞİVİ