forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

SENARİSTLER YAZSA BU KADAR OLURDU!

Aktif .

mustafa_koker_225MUSTAFA KÖKER / LONDRA  

Telekulak skandalı ortaya çıkmasının ardından, medya imparatoru Rupert Murdoch’un Britanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi News of the World’u kapatarak, okuyucularından özür dilemesi ve parlamentoda sorgulanması dahil tüm bu yaşananlar, para-siyaset-medya ilişkilerinin insanları nerelere götürdüğünü göstermesi açısından derslerle dolu.

 

Son birkaç haftadır Britanya’da olan bitenler, insanların gizli kalması gereken özel hayatlarının “bilgi edinme” ve “cesur habercilik” iddialarıyla ortalığa saçılmasının en dramatik örneğini oluşturdu.

‘News of the World’ örneği, kapitalizmin sınır ve yasa tanımayan kuralları sayesinde, medyanın bir “tekel”in elinde nasıl bir silaha dönüştürülebileceğini de ortaya koydu.

Adı geçen gazetenin sadece telekulak skandalı nedeniyle değil, BskyB ihalesiyle Murdoch’u İngiltere’nin en büyük medya patronu olmaya götürecek yolda atılan bir “yem” olduğunu daha önce yazmıştık...

Medyada bir numara olma hırsının sonuçları, BskyB ihalesiyle birlikte hükümete kadar uzanmasaydı, ne skandalın kahramanı gazete kapanacaktı ne de Rupert Murdoch, “Hayatımın en aciz gününü yaşıyorum” dediği parlamenhtodaki utanç gününü yaşamış olacaktı.

Medya ve polis olmak üzere iki ayağı olduğu ortaya çıkan skandal zincirinin daha nereye kadar uzanacağını şimdiden kestirmek zor gerçekten.

Aralarında Kraliyet üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 4 bin kişinin telefonlarının dinlendiğinin ortaya çıkmasıyla birlikte, Londra Emniyet Müdürü Sir Paul Stephenson ve yardımcısı John Yates’in istifaları, skandalın polis ayağının görünenden daha derin olduğuna işaret ediyor.

Telefon dinlemeleriyle ilgili geçmişte açılan soruşturmaların polis tarafından üstünün örtüldüğü de artık sır değil.

Kamuoyu olayın bu boyutlara gelmesine yol açan her türlü gayr-ı meşruluğun yaşandığını biliyor çünkü. Kaldı ki bu gayr-ı meşruluk resmi raporlarla kayıtlara da geçmiş durumda...

Parlamento Komitesi tarafından hazırlanan son bir rapor, emniyet teşkilatının soruşturma sırasında ‘gerçek bir irade’ göstermediğine dikkat çekiyor.

Sözkonusu rapor, 2005 ve 2006 yıllarında başlatılan telefon dinleme soruşturmalarını yürüten üst düzey polis memuru Andy Harman’ın “profesyonellik dışı” ve “uygunsuz” davrandığının altını çizerek, skandalda en büyük payı polis teşkilatına yüklüyor.

Kimilerine göre bugün hükümeti zor durumda bırakan bu bilgilerden Başbakan David Cameron da yeni haberdar olduğu için tavrını değiştirmek zorunda kaldı.

Bu kesimler, daha iki hafta öncesine kadar BskyB ihalesinin Murdoch’a ait medya kuruluşuna verilmesine sıcak bakan Cameron’un skandalın boyutlarıyla birlikte taraf değiştirmesini buna bağlıyorlar.

BskyB ihalesiyle eş zamanlı olarak raflardan indirilen eski dosyaların açılmasında başka uluslararası nedenler var mı bunu bilmiyoruz. Ancak, Telekulak Skandalı uluslararası yatırımları olan Murdoch imparatorluğunun da başına bela oldu gerçekten.

Önce ülkenin en yüksek tirajlı gazetesini kapatmak zorundan kaldı, ardından İngiliz halkından özür diledi. Bunlar yetmeziş gibi bir de parlamentoda milletvekillerinin karşısında suç işlemiş çocukcasına ifade verdi.

Murdoch, yaşananlardan “bizim değil çalışanların suçu, bir daha olmaz” diyerek skandaldan “personel”i sorumlu tutup, arınmaya çalışsa da skandalın sonunun nereye varacağı meçhul.

Olayın boyutları siyaset kurumlarını da içine almış durumda çünkü. Skandal sonrası soruşturmalar, Başbakan David Cameron’u gelişmelerin ortasına attı adeta.

Murdoch medyasının da desteğiyle geçen yılki genel seçimlerden partisini birinci parti olarak çıkarıp Başbakanlık koltuğuna oturan Cameron en zor günlerini yaşıyor. Soruşturma nedeniyle Afrika gezisinden erken dönmek zorunda kalan Cameron’un koltuğunun sallandığını kendisine yakın kesimler de saklamıyor.

Özellikle, telekulak skandalı nedeniyle News of the World gazetesindeki görevinden istifa etmek zorunda kalan Andy Coulson’u danışmanlığına getirmesi Başbakan Cameron’u da bu sarmalın içine çekmiş durumda.

Bütün bunlar yetmez gibi bir de telefon dinleme skandalını ifşa edenlerden biri olan News of the World’un eski magazin muhabiri Sean Hoare’nin evinde ölü bulunması skandalı daha da içinden çıkılmaz hale getirdi.

Daha yalın bir dille söylersek, medya, siyaset, polis ve paranın hakim olduğu bu hikayeden, film yapımcılarına birçok senaryo çıkar anlayacağınız.

Aktörü bol bir senaryo olacağı kesin.

mustkoker@gmail.com

DKM ARŞİVİ