forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

HARDA BİR RASİM OZAN, NAGEHAN GÖRİREM KORKİREM BALA KORKİREM!

Aktif .

necef_ugurlu_140NECEF UĞURLU   

Sayın Akif Beki  yazısında diyor ki; ‘Huzursuzum; susmakla konuşmak arasında kararsız kaldım. Dünkü gözaltılar karşısında susarsam fikrin namusuna halel getirmekten, konuşursam gazetecilik kisvesi altında işlenmiş bir suça ortak olma ihtimalinden korkuyorum.

 


Soruşturmayı yürüten savcılara sesleniyorum, iki yanlıştan birine düşmekten kurtarın beni. Nedim Şener, Ahmet Şık, Yalçın Küçük ve diğerleriyle ilgili elinizde her ne maddi delil varsa, beklemeden açıklayın. Açıklayın ki, dilimin bağı çözülsün...

Çünkü pek çokları gibi benim de kalbim mutmain, vicdanım rahat, aklım net değil bu sefer. O gazetecilerin hangi güçlü şüphe emarelerine, hangi somut delillere istinaden gözaltına alındıklarını bilmek istiyorum.’

Son gözaltına alınmalarla ilgili en güzel yazılardan birini yazmış Beki.  Hakka, Hukuka ve ahlaka bir davet bu yazı.

Haftalardır süren  ‘Bekleyin neler olacak’,  ‘ben biliyorum ama söylemem, yalnız bu söylediklerinize pişman olacaksınız’  ‘Siz faşizmden mi yanasınız, önce bunu söyleyin’ ‘sen  darbelerden yana mısın söyle, karşı değilim de‘ tarzı cümlelerin  uçuştuğu ve nereden nasıl olduğu bilinmez gizli bilgilere sahip olduğunu  her fırsatta ima edenlerin ekran krallığı, palavra demokratlığı gösterisiyle   bulanan mideme ilaç oldu bu yazı...

Beki  şöyle devam ediyor ;

Söze söz, yazıya yazı, kitaba kitapla karşılık verilsin isterim.

Yalçın Küçük, Nedim Şener tarzı gazeteciliğe söyleyecek bir dünya lafım var ama dün sabahtan itibaren diyemiyorum artık. Onların özgürlüğüyle birlikte benim konuşma hakkım da elimden alındı.
Bütün kalbimle sesleniyorum size; özgürlük ve adaletin, insaf ve vicdanın, fikir ve kalemin namusu tehlikedeyse beni lütfen böyle suskun bırakmayın. Açık müracaatımdır; güvenimi sarsmayacağınıza inanıyor, konuşma hakkımın bir an önce iadesini rica ediyorum sizden.

Demokrat olmanın, ahlaklı kalmanın binbir cefa ile sınandığı zor zamanlarda  yazılan bu yazıyı çok değerli buluyor ve  Sayın Akif  Beki’yi kutluyorum.

Beki’nin rahatsızlığını paylaşan pek çok ahlaklı insan var bu ülkede.

Ne yazık ki,  bu ülke sağcısı solcusu, etnik maksatlısı, maksatsız aptalıyla hiç  bu kadar ahlaksız olmadı. Ahlaklı insanların huzurunu bozanda bu olmalı.

Bu ülke daima  yanlış kararlarıyla  mağdur ettiği yurttaşını kötü, kalitesiz bir demokrasinin uzun, karanlık  tünellerinden  bin türlü meşakkatle sınamıştır , sonra da ‘telafi’etmiştir , bu iyi midir hayır değildir, ne telafi et ne cefa çektir . Ama bu bir gerçektir, bu ülke bir ‘Telafi Cumhuriyeti’ dir . Öyle ki  ‘ telafi’ olmasa bazı köşe yazarları, kanaat önderleri , hatta sanatçılar oldukları yeri rüyalarında görürlerdi.  Telafi mekanizması devletin vicdanının kanaması sonucu işler ve kaş yapayım derken de göz çıkarır,  başka haksızlıklara  yol açar. Hukuk devleti  hakkı teslim eden ve az telafili bir devlet  olduğu zaman demokratik bir devlettir.

Şimdi ülkemizde;

Ayn Rand ‘objektivist’ felsefesi şemsiyesi altında  yeni moda bir  sağcılığı, Rand  egoizminin  sığ sularında kayık yapmış  yüzdürüyor. Kafası karışık bu hanımın felsefi anlamda falsoları bir kenara  (Binlerce sayfa incelemeler var meraklısı okuyabilir )  Mc Carthy dönemi   yaptığı ahlaksızca işbirliklerden  (Huac friendly witness )  görüyoruz ki,  faşizmin, cadı avcılığının iğrenç  yüzünde Mc Carthy ‘den de beter rol almış.

Ayn Rand etkisi nerede bizim  eski sağcılarımız, solcularımız dedirtiyor.

Ekranların senkron yüzücüleri  Rasim Ozan ve  Nagehan  Alçı çifti bana  sığ sularda kulaç atan ve her kulaçta  sadece suları bulandıran Ayn Rand cadısını hatırlatıyor. Bir de değerli dostum Yavuz Top’un meşhur ettiği  şu  Azeri Türkü’sünü...

‘ay balam
şafak vakti düşürem ben çöllere bala çöllere bala çöllere
çöllere bala çöllere
kükremiş aslan görirem
kan giyen sırtlan görirem
dalgalı umman görirem
cin görirem can görirem
mezerde hortlak görirem
bin türlü tufan görirem
türlü bir yaban görirem korkmirem
korkmirem bala korkmirem

ay balam
bu korkmamazlığım ile bu korkmamazlığım ile
vallahi bala billahi bala tillahi bala
harda bir yobaz görirem
harda bir rasim ozan görirem
harda bir Nagehan görirem
korkirem bala korkirem bala korkirem
kandan fikirlerinden
riyakar zikirlerinden
korkirem bala korkirem bala korkirem
korkirem bala korkirem’

Not : Tornistan için hakkını helal et Yavuz kardeşim.

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN