forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

SÖYLE SAYIN BAŞBAKAN... CİDDE İNLESİN, HÜLYA AVŞAR DİNLESİN...

Aktif .

necef_ugurluNECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Sayın Başbakan’ın Cidde Ekonomik Forumunda ve Mekke Üniversitesi'ndeki konuşmasında söylediği ‘Mukallit değil taklit edilen olacaksınız. Siz üreteceksiniz ve takip edilen olacaksınız. Takip eden her zaman arkadadır. Taklit eden her zaman bir adım geridedir.

Bize geride durmak yakışmaz, her zaman en yükseği hedefleyecek ve bunun için mücadele edeceğiz.'' sözleri insana, "Söyle Sayın Başbakan Cidde inlesin Hülya Avşar dinlesin" dedirtiyor zira gelişimin, daha iyiye değişimin temelini özetleyen bu sözlerle hemen hemen eş zamanda ‘Yetenek Sizsizin ‘ yarışması finalinde ‘ taklitçi çocuk’ onca yeteneğin arasından birinci seçildi.

Taklitçi boynuna taktığı üzerinde ‘Diva’ yazılı tekerlekle yapmış olduğu Bülent Ersoy taklidiyle Hülya Avşar’ın, Acun’un takdirlerine mazhar oldu. Hadi ‘50 milyon dolarlık adam Acun’u bir tarafa bırakalım, Hülya Avşar’ın davranışı   beni çok şaşırttı.

Mukallit olmakla bir yere varılamayacağını bütün içtenliğiyle açıklayan ve yıldızları hedefleyin diyen bir başbakanın olduğu ama sanatçısının taklidi alkışladığı, ödüllendirdiği, teşvik ettiği bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye’nin en temel sorunlarından biridir çantadan sanata taklit hastalığı.

Başbakan meselenin özünü "Arabistan sana söylüyorum, Türkiye sen anla" gibilerinden anlatmaya çalışıyor ama sanatçı inatla taklide prim veriyor. Geldiğimiz nokta tam tersi olmalıydı . Ancak o zaman özgürlük, hür düşünce, fikir özgürlüğü gibi taleplerin dayandığı sağlam , talepkar bir demokratik temel olurdu.

Sanatçı önde itici güç olacak iken, siyasetçinin çok gerisinde kaldığı bir toplumdan kime ne hayır gelir. Eğer Sayın Recep Tayyip Erdoğan gene Hülya Avşar’ın yeni talk showuna konuk olursa, umarım bu sefer soruları Başbakan sorar ‘Taklit yaparak ve taklide bu kadar prim vererek bir sanatçı olarak nereye varılacağını düşünüyorsunuz ‘ diye.

Aslında görünen o ki, Başbakan bu soruların yanıtlarını biliyor. Biliyor da müesses nizamın ve kendi derdine düşmüş yandaşlarının karşısında acaba kalbinden geçenlerin kaçta kaçını yapabiliyor. Bense elimde mühür kalakalmış bekliyorum seçim sandığının önünde. Bir parti hapisten adam kurtarmak için aday gösteriyor, M.Ali Birant’ın haberlerine göre bir diğeri kafasından kurşun yarası (Allah Şifa versin) bir aday gösterecek, yetmiyor reklam filminde çocuğuna şofben kurcalatan bir sporcu da aday...

Büyük Türk Düşünürü Hülya Avşar’ın taklitçi felsefesi bir yanda, bölünmede saadet arayan Cem Boyner öbür yanda. Ben ne yapacağım?

Kanaat önderlerimiz ise her gün değişen kanaatlarından ortaya karışık söylüyorlar. Dün Ayhan Çarkın’ı karşısına alıp röportaj yapıp kahraman ilan edenler yıllar sonra bu gün adam avaz avaz beni katil yaptılar diye bağırırken tısları çıkmıyor. Hafif bir gerginlikleri var o kadar.

***

Esasen ben bu kanaat önderliğini zaten anlayabilmiş değilim. Ne iş yapar bu kanaat önderleri? Halk onları deli gibi sever de isimleri topluca o yıl doğan çocuklara mı verilir, yoksa maaşlarını veren patronlarına mı önderlik ederler. Bunlar nasıl patronlardır kendilerine kanaat olsun diye maaşla önder tutarlar. Kendi kanaatleri yok mudur, patron olup işlerinde önder olamamışlar mıdır? Yahu bu zırvanın sonu yok, can dayanmaz bu ülkeye... Derin devlet, Ergenekon, her ne ise adı şahsen ‘dar Çevre’ yi tercih ediyorum beni ülkemden kaçırtmak istiyor. Bulabildiğim en filmatik Oliver Stone komplosu bu.

***

Zamana sarılıyorum, aklımı yitirmemek için... Zaman kavramım yerinde. O ne ekranların, hatta cumhuriyetimizin değişmeyen ‘ Tatlı Cadı’ sı Nazlı hanım pırıl , pırıl cillop gibi olmuş. Zamanı durdurmuş ne kelime, uzun yıllar geri gitmiş öyle ki ben şu on yaş küçük halimle artık Nazlı Ilıcak’ın teyzesi sayılırım görünüşe göre...

Bayram parası mendili hazırdır el öpmeye geldiğinde. Yerle bir oldu zaman kavramı, ne akrep kaldı ne yelkovan.  Nazlı Hanım gene yaptı yapacağını...   Nazlı Hanım Türkiye’nin ta kendisidir. Değişmez asla... Hep aynıdır sadece gençleşir, güçlenir . Bilmem anlatabildim mi?

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN