forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

CUMHURİYET YIKILIYOR... ERTUĞRUL BEY YAZMASA HABERİMİZ OLMAYACAK!

Aktif .

necef_ugurlu_300NECEF UĞURLU / KAYDA GEÇSİN -

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Forsu'nda 16 yıldız olarak sembolleşen, tarihe karışmış 16 Bağımsız Büyük Türk Devleti ve ortalarında Güneş ile (sonsuz olarak ) temsil edilen Cumhuriyetimizin,   21 Nisan 2011 tarihli Hürriyet Gazetesi'nde Ertuğrul Özkök tarafından III. Cumhuriyet olarak yeniden kurulması iktiza ettiği ilan olundu.

Milletimize, dünya milletlerine hayırlı olsun. Ancak bu parlak fikir basında pek yer bulmadı. Sadece Sayın Hüseyin Çelik, takıla takıla   Özkök’ün ‘Ara Rejim’ sözlerine takılmış ona yanıt verdi.

Özkök yazısında ‘ ‘İkinci Cumhuriyet ‘ girişimi maalesef başarısız olmuştur.’ Çünkü Türkiye’nin demokrat insanlarının kafasındaki ‘İkinci Cumhuriyet’ modeli , ‘‘Otoriter Baba’’ ‘’kontrolsüz ve şahsileştirilmiş güç’’ temeli üzerine kurulu değildi.’ diyor.   Yani II. Cumhuriyet planlanmış ama birileri kurucu ideolojiden uzaklaşmış, işi afedersiniz bok etmişler. Ortada bir kurucu ideoliji var demek ve Özkök bunu biliyor. Bilmese şaşardım her şeyi bilmek onun huyu fakat yazısında isim vermiyor. ‘Onlar kendilerini bilirler’ yaklaşımını tercih etmiş .

Bu sözlerden, ağızlarının payını başarısız ‘ İkinci Cumhuriyet Kurucu Üyeleri ‘ almış bulunuyor. Özkök kibarca beceremediniz diyerek bir de bozuk atıyor.

Memlekette II. Cumhuriyet kurma teşebbüsleri olmuş, "bizim haberimiz olmadı zaten en son vatandaşlar duyar" eski bir atasözüdür. (Ben söyledim, ata olmam için bekleyeceksiniz) .

Hadi ben duymadım, peki meclisin de mi haberi olmadı ? Cumhuriyeti korumak kollamak görevi olan kurumların da mı haberi olmadı? Cumhuriyet yıkılıyor, planlar yapılıyor Ertuğrul Bey yazmasa haberimiz olmayacak. İlginç olan Ertuğrul Bey temeldeki kurucu felsefeden sapıldığını iddia ediyor. Yani işin içinde, yeni bir Örnek vakası ile karşı karşıyayız.

Kuşku yok ki 2. Cumhuriyeti kurmak için 1. Cumhuriyeti yıkmak lazım. İki Cumhuriyet üst üste olmaz, anorak üzerine palto giymiş gibi‘ Hırtlamba Cumhuriyet’ mi olur.

Peki kimler bu birinci Cumhuriyeti yıkıp ikinciyi kurmak üzere yola çıkanlar, beceremeyip Ertuğrul beyi kızdıranlar? Bu düşünür arkadaşları şimdi savcılar Cumhuriyeti yıkıp 2. Cumhuriyeti kurmak suçundan içeri mi atacak?

Özkök kastettiği kişilerin ismini niye saklıyor. Hımmm tuhaf bir durum; acaba Özkök hatıralarına yazdı da kimler olduğu ortaya çıkmak üzere mi? Şimdi de Ertuğrul Özkök’ün ‘Evrak-ı Metrukesi’ni mi bekleyeceğiz.

Özkök ‘ Türkiye’nin ‘demokrat insanları’ ile kimleri kastediyor o da belli değil , (Dizi Fan Klüpleri, Altın Kelebekliler, Özkök’ün takdirine mazhar olmuş popcular olabilir mi ? )   belli olan Cumhuriyet yıkılacak (ki) yenisi yani II.si kurulacak; fakat orada bir yol ayrımı oluyor birileri işi bok ediyor ve   2. Cumhuriyet rafa kalkıyor.

Özkök yerine şimdi 3. Cumhuriyeti koyuyor. Tarih 21 Nisan 2011... Ah Ertuğrul Bey Mayıs sonunu bekleseydin olmaz mıydı? Bak gene çoluk çocuk kutlamalarda donacak Nisan yağmurlarında. Bir de seçim öncesi Başkan’a kızıp ‘ Madem Tayyip Bey’i değiştiremiyoruz bari Cumhuriyeti değiştirelim’ gibi olmuş... Sen her Başbakan’a kızdığında Cumhuriyete yeni bir numara verip değiştirmeye kalkarsak perişan oluruz.

Ben sana kızıp gazetemi değiştirdim mi? Sabırlı ol biraz. Leonard Cohen ne diyor ‘Democracy is coming’ Talep çok yoğunluk var gecikti biraz. Kaldı ki senin bu gecikmeden mağduriyetin söz konusu değil, istersen devletin televizyonu seni artist bile yapıyor, sana fırsat önceliği diz boyu.

Tamam kırgınlığında haklı olabilirsin... Koskoca Amiral gemisinin amirali kişisel değişim, dönüşüm, uyum da kusur etmeyecek fakat Başbakan tarafından bir türlü Rasim Ozan kadar bile takdir edilmeyecek, bu yenir yutulur bir hal değil.

Aslında sen bu 3. Cumhuriyet’i unutsan iyi edersin. Başbakan bir tarafa Oktay Ekşi Meclis Başkanı oluyor sana asla müsaade etmez. Partisi he dese, onlara da müsaade etmez. Başbakan zaten müsaade etmiyor, niye etsin o bu Cumhuriyet’in Başbakanı!

Acaba Özkök’ün   ‘demokrat insanlar ’olarak kastettikleri   şu meşhur nehrinin kenarında düşman cesetlerinin akıp gittiğini görmek için durmuş ve bunun için yıllarca beklemiş ‘ kindar sapıklar’   olabilirler mi   bilemiyorum. Bir insan nehir kenarında yıllarca düşmanlarının cesetlerini önünden akıp giderken görmek için bekleyerek ne kadar demokrat olabilir ki...

Su akar deli bakar misali bekledi diyelim... Bu ne kin, bu ne sapık bir düşüncedir. Hiç ‘Demokrat insan ’ kindar olur mu?   Ben bu Sun Tzu’nun laflarına niye bu kadar sararlar onu da anlamış değilim ‘Nehir kenarında yeterince beklersen, düşmanlarının cesetleri yüzerek gelir.’ Laf mı şimdi bu! Niye ömrümü ceset bekleyerek geçireyim. "Ben senin gibi manyak mıyım kardeşim" diyen yok mu bu Çinli komutana.

Sonra bu ‘Akan Cesetler Nehri ‘ nerededir çok araştırdım. Özkök’ün Nehri’nin Ahmet Haşim’in ‘O belde’ şiirindeki nehir olabileceği ihtimali üzerinde duruyorum . Şiirin nehirli bölümünü hatırlayalım...

‘…….. O belde
Hangi bir kıt'a-yı muhayyelde?
Hangi bir nehr-i dûr ile mahdûd?
Bir yalan yer midir veya mevcûd
Fakat bulunmayacak bir melâz-i hulyâ mı?
Bilmem... ‘

Yani olmayan, hayali  bir kıt’a da bu nehir. Belki 2. 3. Cumhuriyetin olduğu aynı kıtadır. Nehir akar, yeni Cumhuriyet kurmak isteyen kindarlar ceset beklerler ama bir türlü kuramazlar, kin, intikamla ne kurabilirler ki...

Ben Cumhurbaşkanlığı forsundaki ilk 4 yıldızın temsil ettiği Türk Devletlerinin büyüklerinden Atilla’nın üç cümlesini Kindar Çinli’nin bütün  nasihatlarına tercih ederim.

Atının gövdesine pastırmasını sarıp doğudan batıya dört nala koşmuş Atilla sanki...

Bak Ertuğrul;

1.“Amaçsız bir Hun, amacına ne zaman ulaştığını asla bilemez.”
2. “Yüzeysel amaçlar, yüzeysel sonuçlar doğurur."
3. “Ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, düşmanınızın gücünü hafife almayın, bir gün zararınıza olabilir.” diyor.

Ne yapıyoruz ? Ertuğrul Özkök’ü kayda geçiriyoruz.

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİ