forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

TÜRKİYE'NİN A.A'SI KİM?

Aktif .

necef ugurlu_300NECEF UĞURLU / KAYDA GEÇSİN

B.B =  Brigitte Bardo... O dünya çapında bir marka. 1934 doğumlu Fransız model, aktrist, şarkıcı. 1960’ların en ünlü seks sembolü. 

‘Güzelliğimi ve gençliğimi  erkeklere verdim. Şimdi bilgeliğimi ve tecrübemi hayvanlara vereceğim’ diyen  hayvan  hakları aktivisti.

 C.C  = Claudia Cardinale...

O dünya çapında bir marka. 1938 Tunus doğumlu  İtalyan Aktrist.  1960’ların seks ikonu.

D.D  = Doris Day... 

O dünya çapında bir marka .  1924 doğumlu Amerikalı şarkıcı, aktrist. Namuslu ‘komşu kızı’ imajı ile ünlü.

Peki bizim ‘markamız’   A.A kim ?  Ve nasıl bir  marka ?

Beyaz TV de ‘Dinamit’ Programına hakkında ki yazılanlara   ‘Ben bir markayım’ ben bir ‘Sosyal Demokratım ‘  diyerek  telefonla katılan yukarıdaki  listede  A.A açığını  kapatan   ‘Sosyal Demokrasi’ ve ‘Sol’unun Türkiye’de ki  halini  ortaya koyan  dünyada eşsiz bu  ‘Siyasi ‘Marka’ yı  yazımda kayda geçirmek istiyorum. 

O  ‘Marka’ yani   A.A   yani  C.H.P  İstanbul  2. Bölge  Milletvekili  Aydın Ayaydın’ın ta kendisi.

Sayın Ayaydın  Ekonometri Profesörü yani ne demek ;   bu kavramı ilk 1926 yılında Ragnar Frich kullanmış ‘ Bir anlamda sekse benzetilebilecek, uygulamadan ögrenilemeyecek bir bilim dali.’ diyor  ekşi sözlükte ‘colt’ , aklı başında bir yorum gibi geldi bana.

Çünkü bakın  Sayın  A.A,   Aydın Ayaydın da bayağı uygulamada  bulunmuş bir bilim adamı, Bankalar Birliği Başkanlığı, Emlakbank Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Vakıfbank Genel Müdürlüğü, Şekerbank Genel Müdürlüğü, İş Bankası, Sınai Kalkınma Bankası ve Sınai Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği, İKV , İAV Yönetim Kurulu Üyeliği, Hür Sigorta ve Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı, Şeker Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, BJK Asbaşkanlığı ve Basın Sözcülüğü Rekabet Kurulu  Başkanlığından tutun köşe yazarlığına, DYP adaylığından ANAP , CHP milletvekilliğine dayanan  yaşam öyküsünde  Maaşallah durmadan uygulaya uygulaya gelmiş bulunduğu yere. (Bilgiler vikipedi)

Sayın Balçiçek Pamir’in  HAbertürk  ekranlarından   Aydın Ayaydın ‘ı öve  öve  bitiremediği  hatta baba yerine koyduğunu konuşmasını duyunca  Sayın Ayaydın’ın kıymetli bir insan olduğunu sezmiştim, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’da sezmiş olmalı ki milletvekili yaptı. Fakat  ilginçtir demokrasi tarihimizin en zeki lideri , siyasetçisi olduğu dostu düşmanı tarafından kabul edilen  Sayın Tayyip Erdoğan durumu fark etmemiş ,  etmiş olsa muhtemelen Sayın Ayaydın AKP milletvekili olarak telefona bağlanıyor olurdu . Anlaşılan o ki Sayın A.A sosyal demokrat kişiliğini hangi partiden milletvekiliyse o partiye taşıyan  gezici bir   sosyal demokrat.

Sayın Ayaydın  o gece Dinamit Programında  bir ‘Marka’ olduğunu açıklamakla kalmayıp  aynı zamanda bir ‘Sosyal Demokrat’ olduğunu  anons edince saatler durdu, akrep yelkovana düş dedi, gündüz oldu penceremde ,  açıldı  kepenkler  bir Faustian rüzgar yaladı yüzümü , bütün uyuşukluğum , umursamazlığım gitti . 60 yaşımın uykusundan uyandırdı beni ‘Dinamit’ programı, minnettarım.

Hele , hele   Ayaydın’ın ‘Ben Sosyal Demokratım’ sözleri karşısında    Rasim Ozan’ın bile sol  ahlakı ve vicdanının harekete  geçip  ‘ insaf yahu’   diye haykırdığını  görünce umutlandım ,O  Rasim ki  yaşına yakışmayan bir sağcılıkta sola bağırır  durur , A.A’nın sosyal demokrat olduğu iddialarına, solun bu haline    onun  sağ yüreği  bile dayanamadı, baktım Ümit Zileli gibi bir Sol Beyefendi  Şövalye  , Ayaydın’a karşı söyleyeceği  lafı sıkıntıyla aradı oturduğu yerde bir ara yere baktı bana cevabı masanın altında arıyor  gibi geldi   ama bulamadı,  ben sosyal demokrat değilim deyip  çıktı işin içinden.  Ecevit’e ‘Sol Yanımsın’ diye şiirler yazan  Latif Bey gibi bir şair - moderatör   ev sahibi nezaketiyle   telefon konuğunu korumaya  çalıştı ise de  Ayaydın  coştu, coştu coştu  o kadar coştu ki,   Kemal Kılıçdaroğlu’da  Zafer Mutlu gibi  kapılıp  Ayaydın’ın bahtının rüzgarına sürüklenip gittiler,kayboldular gecede.  Yok oldu koskoca adamlar.

Allah için  Rasim susmadı , öyle yakıştı ki Rasim’e solu savunmak !  Solu savundukça  sağ güzelleşti  Rasim’in  şahsında  , esasen  onun yaşında bütün dünya solcudur  yaşlanınca sağcı olunur  , eğer gençken sağcı olunursa yaşlanınca Taha Akyol olunur diye geçti içimden, elbette Rasim’in ikonu Taha Bey olabilir, onunda hakkıdır ileride  kendi evi, yazlığı iki oğlu olsun ola ki   Rasim’de istiyordur çocuklarını İngiltere’de Newtown müzesine götürmek ,  belki heveslenip  alim, fizikçi  olurlar  ileride diye.  Ne var ki  Rasim’de her şey olağandışı tecelli ediyor, dünya gençliği solcu başlayıp sağcı bitirirken  o sıra dışı kişiliğiyle   sağcı başlayıp solcu bitirecek  gibi görünüyor.  Aman   Rasim iyice para kazanmadan  solcu , sosyal demokrat filan olma.  Bu  ülkede  Sayın Ayaydın gibi kendine her partide yer bulan , hali  vakti ve keyfi yerinde  sosyal demokrat, solcu  çok azdır hatta Aydın Ayaydın’dan başkasını  hiç duymadım pardon bir de İshak Alaton vardır. Gerçek Solculuk, Sosyal Demokratlık  öyle ağrısız sünnet gibi bir şey değildir  A.A,  İshak Alaton dışında kalan  Solcu, Sosyal demokratların anaları ağlamıştır sor Ümit’e  eğer  susma hakkını kullanırsa gene bağlanın YArkadaş’a adamın kitabı bile var  ailesinin başına gelenleri anlattığı .  Rasim  oğlum önce  istikbalini garantiye al sonra istersen solcu da olursun sosyal demokratta, bak Aydın Ayaydın’a hiçbir manisi yok sosyal demokrat olmaya, hatta sol parti C.H.P’den milletvekili bile olmuş

Beyaz TV’yi kutlarım, gerçekten geçen Cuma gecesi  ‘ Dinamit’  patladı, patlattı. 

Umarım  bu ritimde uzun yıllar devam ederler.

Ama bütün  samimiyetimle   Latif Bey’in  Yeşil işinden vaz geçmesini rica ediyorum. Zira  bu ‘Yeşil’i bulduğunu zannedip  manşet atan  bir gazete  kapandı ,  bir başka programcı  ‘yeşil’ i bulduğunu anons etti durdu bulunan  adam badanacı çıktı. Aman Latif Bey , sakata gelmeyin . Bu herifte bir uğursuzluk var bulaşana hayır getirmiyor ve sonunda yakalanmıyor. Ne lüzum var programı riske atmaya onca insan ekmek yiyor. Yeşil   Kurtlar Vadisinde her hafta çıkıyor zaten.

Bu güzel insanların hepsini kayda geçiriyoruz.

Brigitte Bardot, Claudia Cardinale, Doris Day gibi   Aydın Aydın’ı da kayda geçiriyoruz.  Bütün görev yaptığı , yönettiği  bankaların  yönetim  zihniyetini  zaten Döngel Kerhanesi filmimde  kayda geçirmiştim . Yıllar önce Kanal 7 ‘de  Ahmet Tezcan’ın Dördüncü Kuvvet  Medya  programında Aydın Ayaydın’a telefonla  Emlak bankası  Ataşehir konutlarını hangi gelir grubu için yaptıklarını sormuştum, orta direk  olarak eşimle çalış çabala bir tanesini alacak halde değildik, bize  Gebze toplu konutları tavsiye etmişti. Bu konuşmaları Ahmet Tezcan zaten kayda geçirdi. Bende bu gün  sanatçıları, yazarları hafife alan  zihniyeti  kayda geçiriyorum. 

Her fani gibi  A.A ‘da  gelip geçecek  , hatta bizim demokrasi tarihimizde başkanlarıyla birlikte   partilerde gelip geçiyor, hafife alınan  sanatçılar, yazarlar ise,  yüreği olanlar ,   kayda geçiriyor.  Sayın Kılıçdaroğlu’nun dikkatinden kaçmış bu noktayı asıl kayda geçiriyoruz. 

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN