forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

HZ. İNSAN DİYEN DÜCANE CÜNDİOĞLU

Aktif .

NECEU UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Ekranlarda   ‘ Asgari ücretlilerin ödediği vergi miktarı zenginlere fark atıyor’  alt yazısıyla güne merhaba dedim. Anlı şanlı ekonomistler, gazeteciler ne diyecekler  bakalım.

 

Bazıları gene kahkahalar atarak mı bu konuyu konuşacaklar acaba ?

İçten olmayan kahkahalar  beni korkutur . Kayda geçirelim.

Hele ekranlarda fikri düzeyde, siyasi tartışmalar esnasında neşeli görünmeler ve atılan kahkahalar dile getirilen acılarla hiç uyuşmayınca, acılara bir tarafı ile gülen adamlarla karşı karşıyaymışım , öyle olmasa da adamların umuru değilmiş hissi uyanıyor insanda , şahsen korkuyorum.

‘Eksik olmasınlar’, ‘Bizi kırmadılar’, ‘Lafınızı balla kestim’, ‘Size misafir olduk’, (Bilhassa TBMM’den yapılan naklen yayınlarda içimden ‘siz’ kim ? ‘Orası neresi , yeni stüdyonuz mu ?’  diye sormak geliyor içimden )  ,‘Sizden iyi olmasın’, ‘Evlerden Irak’, ‘Üzerinize Afiyet’ cümleleriyle derdim olamaz elbette ama bu tarzda mahalle karılarına taş çıkartan yayıncılık üslubundan da çok sıkıldım.

Hoş sıkılmak iyidir, sıkılmadan değişim nasıl olacak ?

Ben sıkıldım diye elbette değişecek değiller ama ‘Biz sıkılırsak’ değiştirebiliz.

Değişim sanki halkın canı sıkılınca olacak bir şey mi , e biraz öyle ve ne yazık ki bizler canımızın çok sıkıldığını iyice belli edemeyip  içimize attığımızdan değişim bir türlü olmuyor.

Değişim diye bir yutturmacadır gidiyor, tabii buna ‘Onlarsız değişim olmaz’ kadrosunu da ilave edince hiç olmuyor.  1 Mayıs’da Taksim’de ekranlarda  Aydın Ayaydın ve Ercan Karakaş’ı görünce bu hal aklıma düştü , Aydın Ayaydın’ın işçi ,  emekçiye eşlik ettiği 1 Mayıs’ın adını  ‘ Kötü Şaka’ bayramı olarak değiştirsek  diyorum. Ercan Bey’e lafım yok, Alba kulüpte Müjde kafasına espri mahiyetinde don geçirmeden  önce sosyal demokrat bir adamdı, lakin aşk nelere kadirdir , aşka hürmetimiz vardır , içinde aşk yoksa sosyal demokrasi , sol  neye yarar zaten.

.Cümleler , kelimeler de anlamlarını yitirip ağzımızda  balon yapıp patlattığımız jiklet oldular, patlıyor  ve yüzümüze yapışıyor, yıvışıyor  jiklet  balonlar.

Örneğin ;  ‘Birbirlerine çok yakışıyorlar’ cümlesi de gıcık bir cümledir, bir kadınla bir erkek birbirlerine rıza gösterdilerse bunun yakıştı yakışmadı sı mı var, el aleme şey yemek düşer . Kadın erkek ilişkileri elbiseyle  fiyonk gibi  mi  yakıştı yakışmadı diye değerlendirilsin. Eğer birbirlerine yakışmadı temelinden yola çıkacaksak çiftleri dizip ‘Sen ayrıl kızım bu adamdan , sende oğlum öbür kıza git sarışın olana bunun rengi tutmadı mı’ diyeceğiz. Neye göre, kime göre. Bu ırkçı, mezhepçi dünyada distopyan düşünceler dedikodu programlarında başlar sonra polis devletine merdiven olur. Bunun için magazin deyip geçmem, çok önemserim. Distopia’dan korkarım.

Dangalaklardan da korkarım, ‘ karım beni  terk etti’  diye ağlayan adama  ‘ Üzülme seni sadece karın terk etmiş, sonunda bir kadın  ben bir çok kadınlar tarafından terk edildim  üstelik hiç birisi karım değildi ‘   diye teselli veren adamlardan da korkarım.

Ezber geçenlerden korkarım  ezber bozanlardan değil. Mesela İskender Pala’dan çok korkarım.

Ama Dücane Cündioğlu’ndan  korkmam, hiç korkmam. Sanatta muhafazakarlık üzerine yazdığı yazısı keşke, keşke sanatçıların manifestosu olsaydı. Sokaklarda cüzdan arar gibi ‘Konsensus ‘ aramazlardı.  Okumalarını tavsiye ederim.

Hz. İnsan (Kitabı hümaniter bilimler dersinde mutlaka yerini alacaktır bilmem İngilizce’ye çevrildi mi, malum bu ders bizde okutulmaz batıda okutulur  )  diyen Dücane Cündioğlu’a  ezberlerimi altüst ettiği için bırakın korkmak minnet duyarım büyük bir yolculuğu paylaştığı için, Allah razı olsun.

Haa  bir de bir insanın yerine başka bir insanı koyabileceklerini zanneden ahmaklardan korkarım. O da insan bu da insan, onunda kaşı gözü var bununda, bu da yazar o da yazar , bu da sanatçı  o da , kabilinden düşünenlerden öcü gibi korkarım , bir davette rastlasam gaygur görmüş gibi olurum. Onun için son zamanlarda davetlerde yokum, korkuyorum, refleks olarak omlardan daha beter öcüleşmekten korkuyorum.

Hz. İnsan diyen Dücane Cündioğlu

1 Mayıs Şakası  Aydın Ayaydın, ‘Muhafazakar Sanat’ın  Parlayan Yıldızı  İskender Pala , seçim sizin. Ben seçimimi yaptım.

Sadece kayda geçiriyorum.

Sevgiyle

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN