forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BEN BÖYLE AMERİKAN DÜŞMANLIĞI GÖRMEDİM

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN  

Artık  televizyonlarımızda neredeyse  tutmuş hiçbir  Amerikan (zaman zaman İngiliz )  dizisi, filmi kalmamıştır ki Türk yapımcılar tarafından sağı soluyla oynanıp, karakter ilaveleriyle şaşırtmalar yapılıp içine edilmesin.

 

Bu nasıl Amerikan düşmanlığıdır  , dünyaya , orta doğuya  ibret !

Ne yaptı Amerikalılar size böyle adamların filimlerini, dizilerini yağmalayıp duruyorsunuz  !

Bu konu Mehmet Ali Önel Deşifre programına  veya TVnet’te ki ‘Komplo Teorileri’ nde masaya fena halde yatırılası bir noktaya geldi.

Onlar mı bizim beynimizi yıkıyor yoksa biz mi onların kültürünü darmaduman ediyoruz  ben işin içinden şakayla karışık çıkabilmiş değilim.

Çok abartmış olmayayım henüz ‘Game of Thrones’ , ‘Homeland’  yapılmadı  ama  ‘Killings’ kokusu almaktayım.  ‘Without You’ bile yaptılar  !  Bölüm sayısı sınırlı diye övündüler  !

‘Borgias’ da epey zorlanacaklar ne de olsa  Müslüman çoğunluğun yaşadığı bir ülkeye  Papa ailesinin hikayesi nasıl uydurulacak  bayağı  bir çalışma ister lakin bizimkiler bunu da başaracaklardır.

Yeni yayına giren Amerikan Asmalı Konağı ‘ Dallas’ ise ellerinden öper.

Amcamın evinden yıllar önce antika gardrop çalınmıştı , sonra antikacılarda büfe yapılmış halde bulmuş çok gülmüştük. Dizilerin hali de sanki  budur .

Televizyon kritiklerinin de bir şekilde  televizyon  düzenin bir parçası olduğunu düşünürsek bu konuya değinmemelerini anlayışla  karşılıyorum, esasen ben artık insanları yaptıkları programlar, yazdıkları yazılardan yargılamama olgunluğuna erdim. Lakin bu durumu saptayan ve uyaran bir yazı yazan Sina Koloğlu’nu  görmezden gelemeyiz, kutlamak lazım.

Koloğlu Milliyet’te ki ‘Rating Canavarı’ köşesinde mealen  yeni dizi diye eski ve denenmiş dizileri  yayınlıyorlar diyor. Robin Williams’ın  ‘Miss Doubtfire’ filminden  ‘size Baba Diyebilir miyim’ adıyla Okan Bayülgen’in oynamış olduğu diziyi şimdi  ‘Hayatımın Rolü’ adıyla Haluk Bilginer oynayacakmış. Hümeyra’nın yeni dizisi  ‘Annem Uyurken’ ise  daha önce Haluk Bilginer için ‘Nerede Kalmıştık’ adıyla çekilmiş, esasen onun da orijinali bir Amerikan dizisidir. Koloğlu haklı olarak facianın tam merkezini işaret ediyor ve soruyor   ‘ Hiç mi kafamız ‘biraz kendi özel hikayelerimize’ basmayacak? Benim derdim bu. Yoksa bu iki dizi de iyi iş yapar, tutar. Ya da tersi olur. Ne ben haklı  çıkmış olurum ne de yapımcı. Sadece bir tane gerçek değişmez; yahu bir tane de kendi hikayeniz olsun.’

Sayın Koloğlu sormakta haklıdır;

Ne zaman televizyonlarımız kendi hikayesini anlatacak ?

Düşündüren, merakı körükleyen diziler ne zaman yapılacak ?

Söyleyeceğini  açık ve net söyleyecek diziler lazım.

Unutmayalım ki  , gerçeği yansıtırken gerçekten kopuşun  en  gerçekçi  formudur diziler. İnce iştir.

Kötü karakterlerin de aşık olduğu, çocuk sevdiği, yaşlı bir kadını bir caddede karşıdan karşıya geçirebildiği , hayvanları beslediği , karakterlerin yaratık değil insan olarak dolaştığı acıyı, mutluluğu insan olmanın ne olursa olsun kalitesini  hareketlerinde  gösterdikleri bir dünyadır diziler.  İnce iştir.

İyi  ile kötü arasında aynı adamda bile çatışma yaratma sanatıdır dizileri yazmak uzun süreli kılmak. İnce iştir.

Bunca yazar arasında bunu yapabilecek yok mu ?

Elbette var ama şu an istenene boyun eğen maalesef  yeteneğine intihar eden  televizyon yazarlarıyla karşı karşıyayız , bu katliama dur demek zamanıdır.

Allah uzun ömür versin hepsine ama unutmayalım ki iyi yazarın ölümü zamansız olandır , arkasından ‘Daha yazacak çok şeyi vardı’  algısını yaratandır , yazdıklarında duygu olandır, camdan atlamadan önce bir kere daha düşünmelerini tavsiye ederim .

Elbette iyi bir diziyi yazmak yayınlamak  için iyi yazar yetmez, iyi yapımcı rol kesmeyen oynayan oyuncu , doğru tercih yapan televizyonlar ve  iyi bir seyirci bulmak gerekir, kolay değildir hele bu dönemde ….ince iştir.

Ama , ey televizyon sektörünü yönetenler ,

Hiç mi hikaye geçmiyor aklınızdan ?  Her gün kaza oluyor  hiç olmazsa  o bari size ilham olsun  , otobüs devrilsin herkes yola saçılsın baştan facia, trajedi, bol ceset  sonra  her biri kimdiler , otobüste olma nedenleri neydi  hiç olmazsa bunun  hikayesini yazın be, sağdan soldan çekilmiş dizilerden   hikaye alıp yapıştırıp dizi kotaracağınıza.

Televizyonculuğu bilenler bilir ,

Bilmek ,  hatta  gerçekler   hiçbir anlam ifade etmez hayal kurmak esastır televizyonculukta.

Sina Koloğlu yazısında bir kere daha bunu hatırlatıyor, önemlidir.

Yazısı siste siren sesi gibi ,  mesleki sorumluluğunun bilincinde  televizyon eleştirmeni  olarak  kendisini  kayda geçiriyoruz.

Yazamayanlara kızmıyoruz  da, bari yazanı kayda geçirelim.

Sevgiyle

Önemli Not : Sıcaklar bastırdı hayvanlar için kapınıza, pencerenize bir parça yiyecek bir kapta su koymayı unutmayın  insanlık ölmedi .

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİ