forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

APTALLARIN DA GERÇEKLERİ BİLME HAKKI VARDIR!

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

İnsanların oy verdikleri partiler üzerinden tanımlanmalarını  onlara yapılan  haksızlık olarak görüyorum,  acımasız buluyorum.

Bir de  siyasi duruş sergilemedikleri halde  böyle bir duruşları varmışçasına hareket ve sözlerinin  yakıştırılması ise kimi zaman komik, kimi zaman linç niteliğinde oluyor.

Öte yandan  tek duruşları para ve  çıkarları olan,  her iktidarın, askerin yalakası olmuşların ortalarda gemisini yürüten kaptanlar olarak yüzsüzce  gezebilmesi  Türkiye’yi ileri götürecek, rüzgarın üstüne giderek yol alacağımız  sürecinin en büyük engeli.

Maaşallah rüzgar üstüne giden Türkiye değil, orsadan haysiyetsizlik rüzgarına kapılmış gidenler  gemisini kurtaran kaptanlardan geçilmiyor.

Adam bu ülkenin en kanlı döneminde gönüllü olarak başbakanın ‘sanat danışman’lığına talip olmuş kabullenilmiş,  ortalarda  kasıla kasıla gezinmiş şimdi utanmadan  ekranlara çıkıp sanatçıyım diye car car konuşabiliyor , felsefe yapıyor iktidarı eleştirebiliyor, vicdansız şimdi bir çok yalan yanlış var,  başta sen,  ama hiç olmazsa faili meçhul yok, insaf et biraz.

Bir başkası  Çevik Bir’i  Cumhurbaşkanlığı için televizyondan naklen yayın gaza getirme gecesinde muhabbetin  ‘esprili çocuğu’ olarak hazırun  arasında  şimdilerde  kendisi  bu iktidardan  para toplamaya devam ediyor , gaza gelen paşa içeride .

Biraz düşünelim diyorum.

Uzun bir süredir  bu ülkenin sıradan  insanları  düşünme özgürlüğünün yerine konan  çen çen konuşma özgürlüğüne  razı oldular, alıştırıldılar konuştukça, saçmaladıkça özgür olduklarına inandırıldılar.

Sıradan insanlar çoğunlukturlar ,  kalabalıktırlar ve iyidirler.

Bana hayatım boyunca unutamayacağım  insanlık derslerini  verenler   hep sıradan insanlar olmuştur.  Bir ayrılık sonrası evinin eşyalarının toplandığı an, göz yaşlarını tutamayan hayatı paramparça olmuş bir kadına  ‘ağlama hanım, istersen eşyaların hepsini yerine geri taşırım, para mara almam ’ diyen hamal sıradan bir insandı.

Eşinin ilk evliliğinden olan üvey kızına sahip çıkan öz babasının tacizlerinden korumak için  üvey kızını koynunda yatıran , gelin edip evlendirene kadar  sabahlara kadar uyumayan  hizmetçilik yapan sıradan bir kadındı.

Saymakla bitmez sıradan insanların iyilikleri ve çokturlar , Allah onları iyi oldukları için  çok yaratmıştır, inancım böyle izah eder.

Ne oldu da, para uğruna bin kepazelik, haysiyetsizliğe razı gelenler  azınlığı,   para hırsından kendilerine  parayı ne için istediklerini bile sormaz, bilmez hale geldiler ve hala  özellikle medya alanında  hayatımıza hükmediyorlar.

İyi  insan olmayı seçenlerin topu aptal mıydı ?

Hayır sadece şaşırtıldılar ve konuştukça düşündüklerini sandılar.

Medya mimarları şunu bilmelidirler ki ;  ‘ Aptallar gerçekleri bilmek zorunda değildirler, bu diziler onlara yeter’   düşüncesi  insan haklarını düpedüz ihlaldir  , saniyen  aptallarında gerçekleri bilme hakları vardır.

Hatta  bazı diziler açıkçası aptalların bile tahammül eşiğini aşıyor. Öyle ki ; ‘ Sen vasatın altısın bu yüzden senin için planladığımız vasatın altı işlerle oyalan’  taktiği nedense sökmüyor, evet tuhaf ama gerçek vasatın altı olarak değerlendirilen izleyici  , ki var sayalım öyle bende dahil,  vasatın altı işlerden hoşlanmıyor  . Kaldırılan ratinglerin asıl sakladığı  gerçek  bu muydu acaba ?

Yani vasattır, vasatın altıdır ama vasatın altı işlerden hoşlanmaz  nasıl bir muhteşem topluluktur ki  bu   vatanlarının  adı  Türkiye’dir.

47 etnik gruptan söz edilir, peki anladık 47 parçayız, toplam nüfusa bölelim 1.5 milyon her etnik grup, kimi sürülmüştür kalanı diğerinden azdır, ve bütün anketlerde birbirlerine öfkelenirler lakin   birbirleriyle evlenmekte  sakınca görmediklerini söylerler,  sonuçta  bu ülke çoğunluk etnisitesi  olmayan azınlıklar toplumudur.

Azınlıkların çoğunluğu bir  ülkedir bizimki.

Demokrasi  hepimize haktır.

Ve bu ülkenin sıradan insanları  bütün azınlıklar , ‘Aşk’  der , ‘gönlümüz ne etnisite  , ne  ferman ne  mezhep  dinlemez  aşk deyince ’.

Aşktan ötesi yok diyen azınlıklardır benim aidiyetim.

Din bürokrasisinden  öte bir durumdur .

Bunun   için insanların  oy verdikleri partiler üzerinden tanımlanmalarını  beyhude ve gülünç buluyorum .

Dallas dizisi yeniden  başladı, televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en muhteşem kötü adamı  JR geri döndü, oğlu büyümüş JR.’a şükredersiniz   bakın dizi dünyamızda   bizden çıkamadı  bir türlü JR türü bir kötü adam  , düşünmek lazım .  Kötülük aslında yoktur bu toprakların insanlarının içinde.

Belki bu yüzden bir iki sallanır dururuz ama yaşama sevincimiz devam eder.

Not : 90 yaşında anneme   ambulansla ilk müdahaleyi , Acil’de gerekli tetkikleri yapan ve sağlığına kavuşturan Göztepe Hastanesi Acil servisine ve hastaneye  doktorlara minnetlerimi sunarım. Bu hizmet  sağlık karnesiyle hiçbir ücret talep edilmeden yapıldı.

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİ