forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

SAVULUN YAKINDA 'MUHTEŞEM HIRSIZ' SAKALI BİTLİ RÜSTEM GELİYOR

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Bu yılın dizileri arasında  ‘Muhteşem Yüzyıl’ ı Sakalı Bitli Rüstem Paşa’nın hanedana  katılması  yüzünden doğrusu heyecanla  bekliyorum.

 

Genç nesil iddialı oyuncularından Ozan Güven  kaynanası Hürrem Sultan  desteğiyle  hazineyi soyup sovana çevirmiş  Sultan Süleyman’ın karizmasını yerle bir etmiş İç güvey Veziri bakalım nasıl yorumlayacak .  Prof. Uzunçarşılı Osmanlı Tarihi Cilt 2 sahife 550 de  bu ‘ Muhteşem Hırsız’   damadın  terekesinin listesini  bulabilirsiniz . Malları  bu sütuna  sığmaz, ancak  5000 kaftanı  diktirecek ,  giyecek ne zaman buldu  hayretler içerisindeyim  , hırsızlar nedense   taa o zamandan giyim kuşama  pek  meraklıymışlar demek .  Bu yıl beni meraklandıran Rüstem Paşa’dır, ve Osmanlıperest  bazı kalın kafaların   ‘yooo Rüstem Paşa’ya laf  yok ‘   tarzında  çıkışlarını da  heyecanla bekliyorum.

Elbette Behzat Ç var  beklediklerim listesinde umarım  savcı hanımın ölümünün travmasını atlatır  aksi takdirde  psikolojik durum yorumları  biraz kasıyor , zaten az konuşuyor Behzat ,  sessiz bunalımları  zorluyor , hani içini dökse iki laf etse neyse .  Ama her haliyle kabulümüzdür .

Ve elbette  Kurtlar Vadisi var beklediklerim arasında  hiç kaçırmam , kaçıranlara da sıcak bakmam  , 2 hafta önceden memlekette  olacakları bilen tek dizidir yazarları Nostradamus özelliği taşır, diyaloglar mükemmeldir  , kimsenin kendi kendine konuşmadığı nadir sağlam senaryolardan biridir. Ah bir de şu Nazife annenin Polat’a habire  evlenecek kız  bulma takıntısı olmasa, sonra kızlar gidiyor  çocuklar  başımıza kalıyor, Polat çapkın olsun razıyım , aile kurumuna saygım sonsuz ancak  bu Nazife Anne artık ‘Takma oğlum , evlenmen şart değil, Amasya’nın Bardağı biri olmazsa biri daha’ deyiversin kurtulalım bu Polat’a kız derdinden. James Bond evlendi mi ki bizim Polat evlensin , uykularım kaçıyor  savcıdan da bir çocuk yaparsa diye.

Diğer yeni  dizler beni  pek açmadı, reklamları zaten daha ziyade oyuncuların aldıkları fahiş paralar üzerinden yapılıyor, 6 ‘ya anlaşmış, 3 peşin almış  izleyiciye ne ? Vay  bu çok para almış diye mi izleyeceğiz diziyi ,  çok sevildiği için mi almış yoksa , bu sene ratingler yoktu nereden bileceğiz ? Sayılmaaaz.

Diğer dizi promosyonları  ise bu sene kim kiminle  ‘set aşkı’ yaşayacak onun üzerine, bu genç oyuncular  zoraki aşktan harap oldular  hele dizi planlanandan kısa sürünce aşıklar  Dral Dedenin düdüğü gibi ortada kalıp yeni diziye göre aşk pozisyonu alıyorlar  ki ,  dizi bir tarafa aşkında içine  yapıyorlar.  Yeni dizi tezgahlanana kadar da çocuklar geçiş döneminde medyada varlıklarını sürdürebilmek için oralarına buralarına dövme yaptırıp  gösteriyorlar filan. Ya da öpüşürken yakalanmak zorunda hissediyorlar  kendilerini,  şu aralar öpüşecek sağlam adamda kalmadı  haydi  iş yönetmenlere düşüyor, yönetmenler sonra kızlardan çabuk bıkıyor adamlar alışmışlar yönetmeye öyle star  baskısını yemiyorlar ki bu durumu takdirle karşılıyorum  , size oyuncu mu yok kimi isterseniz yönetirsiniz aferin çocuklar  bütün baş rol oyuncuları sizin, bunda sakınca yok ama sevgililerinizi baş rol oyuncusu yapmaya kalkarsanız çok başarılı olmuyorlar ekmeğinizle oynamayın ya da yen yen konuşan sevgililerinize sette başka görevler verin.

Komedi ise tövbe kalktı Türkiye’den. Yerine ‘ sette çok eğleniyoruz ‘ modası çıktı, ee bizi de eğlendirin elinize mi yapışır , ama artık ne olur birbirinizin parodisiyle değil  bu toprakların insanlarının canım  azyatik hümoruna biraz kafa yorun , Amerikan folk şarkısını bağlama ile Türkçe söyleme sevdasından vaz geçin , Musa Eroğlu Johny Cash olmaya çalışıyor mu ?

Haa bir de fevkalde  ‘Cumhuriyetçi’ ‘Laik’  komedi  dizileri  var bizatihi her biri komedi….gülme hissi verdikleri organ farklı.

Acun ve Star’ın  durumuna gelince , şu kuruluşunda bizzat yer aldığım Star’ı  Asiye’ye döndürdüler,  ‘Asiye nasıl Kurtulur’  gibi her sene ‘ Star Nasıl Kurtulur ‘  faslından ciddi paralar harcanıyor, ne var ki  Asiye gibi Star da kurtulamaz.

Star muhalif  bir kanal olarak kuruldu. Üstelik muhalefet ettiği iktidarın oğlu tarafından ! Temel felsefesi budur.

Çok ince politikalar vardır temelinde.

Engin Ardıç’ın haber sonrası  o müthiş yorumlarını hatırlayın, çözülmeden sonra  bir müddet  de  o götürdü muhalefeti  Enginciğim sonrası  Star bir daha da ayağa kalkamadı.

Siz şimdi bu kanalı eğlence kanalı haline getiriyorsunuz  , Asiye’yi kurtarayım derken pavyona satmak gibi bir şey, yazık muhalefet yapamıyorsanız  ismini değiştirin, kapatın  bari yayın hayatında  hatırası kalsın.

Hani pek meraklıdırlar hapishaneleri kültür merkezi , cafe, otel yapmaya içim acır  görünce hapishanelerin o halini ,  aklıma kimler yatmış, neler çekmişler , şimdi onların anıları üzerinde hangi hıyarlar kadeh kaldırıyor  diye gelir, Star’ın hali budur , bazı değerleri çöp gibi dönüştürmenin  ne alemi var ?  Az çekmedi şu Star başta  eski sahibinden, şimdi yenilerinden.

Dünya böyle çilekeş kanal görmedi.

Kanalların da izleyicileri gibi ruhları vardır  , ruhları kanatmayın .

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİ