forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BEN BUNLARI KAYDA GEÇİRMEYEYİM DE KİM GEÇİRSİN!?

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU / KAYDA GEÇSİN

Oral Çalışlar yazısında diyor ki; ‘Meltem Cumbul, Nilgün Belgün gibi kendilerinden genç erkeklerle olabilen ve erkek egemen alışkanlıklarımızı sarsabilen kadınları bir ‘toplumsal model’ olarak önemsemek gerekiyor. Cinsler arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması uzun bir yolculuk. Bazı kadınlar, bu yolculuğun kısalmasına katkıda bulunuyorlar. ‘

 

Sen çok yaşa Oral!

Ama unuttukların olmuş  olayın tarihsel gelişiminde  Ajda Pekkan, Gönül Yazar’da bu bağlamda  epey katkıları olan rol modeller ,   aslında  evlenmek için küçük kocacıklar bulanlar listemiz epey uzundur da  bu ‘rol modeller’in  cinsler arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılmasında pek faydaları olmadı.

Acaba sayıları yeterli  değil miydi ? Yeterince rol model oluşturup kadınları teşvik edemediler mi, biz kadınlar bu yüzden mi hala özgür olamadık acaba . İşin inceliklerini geleneksel açıdan ele alırsak , kadının erkekten 15-20 yaş büyük olması halinde  ‘oğlan istemeye’ gidiyoruz muhabbeti de toplumumuza feminist bir değer katacaktır. Amma yaş farkı ne olursa olsun genç tosunların  yaşlı eşlerini dövmeye , sokak ortasında doğramaya devam etme risklerini de göz ardı etmeyelim.

Nilgün Belgün ve Meltem Cumbul’u  kadınlara rol model yaptın ya , helal olsun Oral diyorum  bilhassa Nilgün’ün müzik alanına gösterdiği teveccüh medyadan malumumuz , o şen kahkahaları ve  ve konuk olduğu TV programlarında pek hoşa giden esprileri, tatlı diliyle  kendinden genç eski eşlerinden kurulu bir orkestrayı yönetse ne hoş olur.

Sevgili Oral’ın  rol model olarak önerdiği  hanımları ilkesel anlamda da  elbette mecburen önemsiyoruz, medyanın soluk borusuna yerleşmiş durumdalar  istersen  önemseme .

Ajda Pekkan’dan   başmüzakereci ‘aile dostu’ olarak bahsediyor, AB ‘ye çıkartmalardaima Ajda ile yapılıyor,şimdi anlıyorum niye ; Başmüzakereci Ajda’yı ‘rol model’ olarak takdim ediyor Avrupa’ya … seni gidi Oral  seni bu aklı sen vermiş olabilir misin ? Ya  da tam tersi başmüzakereci mi sana bu akılları verdi , daha derini keyfiyetin Oral çizgisinde bir adamla başmüzakereci çizgisinde ki bir devlet adamının ortak aklı haline gelmiş olması ki, bu kadınların geleceği açısından tüyler ürpertici , çünkü  rol modeli Meltem ve Ajda olan  kadınların cinsiyetler arası  eşitlikçi denge  kurmak için kendinden  genç adamlarla evlenmeleri gerekiyor  , demografik denge  müsait ortam sağlasa  kadınların sağlığı elvermez , estetik cerrahi kime yetişecek . Realist bir çözüm değil , muhafazakar iktidarı da zorlamanın bu kadarı pek anlamsız.

Fakat ‘erkek egemen alışkanlıkları sarsabilen kadınlar’ olarak kutsadığın bu kadınların acaba diyorum parklara heykellerini dikse mi belediyeler.  Adalardan başla istersen Oral’cığım.

Ne diyeyim ;   Allah sana  gönlüne göre , böyle ‘ erkek egemen alışkanlıkları sarsan ‘ yaşlı gelin  nasip etsin , gelin kayınpeder karşılıklı Türkiye’yi sarsarsınız diyeceğim ama Reşat’ın ne günahı var,Reşat  oğlum  sen babana uyma  evladım, bu TRT’de baba oğul  televizyon programı yapmaya benzemez , teyzelerden uzak dur, annen baban yaşlanıyor bir de kart gelin  başına kalmasın.

Velhasılı kelam, Oral Çalışlar ve Cem Yılmaz medyada  yılın iki önemli fikir adamı olmayı hak  ediyorlar.

Cem  Yılmaz ise çevirdiği reklam filimleriyle bir  deha olduğunu çoktan gösterdi. Her bir reklam filmi üniversitelerde  pek çok bilim dalında tez konusudur ve incelenmelidir. Dünyada  Cem gibi reklamını yaptığı ürünleri  hatırlamadığımız ama kendi reklamını yapan ve üste para alan bir başka dahiye rastlanmamıştır.

Son  banka reklamı en tepe noktasıdır.

Yatırım, iştirakleri, yayıncılıktan kültüre, kumdan cama faaliyetleri olan   Türkiye’nin en derin , köklü kuruluşu milli medarı iftiharımız  ‘en’  bankanın reklam filminin  sonunda kıçına pervane takıp kendisini reklamda tebrik ettirdi ya ben bu çocuğun dehasından korktum , eskiden bankadan korkardım şimdi Cem’den korktum , hala çocukluğumdan edindiğim kumbarasını sakladığım banka  Cem’in kıçına taktığı pervane ile uçtu gitti .

Türkiye değişiyor, bunlar değişime yardımcı yeni illüzyonlar  herhalde.

Oral’ın  ‘Rol modelleri ‘ ve ‘ Üste para alarak kendi reklamını yapma’ yı kayda geçiriyoruz, biz geçirmesek kim geçirecek gene başımıza kaldı bu derin  meseleler.

Sevgiyle

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN