forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

SÜLEYMAN SOYLU VE ERKAN PETEKKAYA

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Medya dünyası gazeteleri, televizyon kanallarıyla ʻgerçekleriʼ haber vermekten çoktan vazgeçti , ʻfactsʻ yani ʻgerçeklerʼ in yerini ʻopinionʼ yani ʻkanaatʼ aldı.

 

Sabahtan akşama kadar televizyonlarda Nagehanʼın, Rasimʼin,Nazlıʼnın ,Altanʼın ,Alpayʼın, Eserʼin, Ahmetʼin, Mehmetʼin , Enverʼin kanaatlerini dinliyoruz. 

Medyamızın sayıları gitgide azalan bu ʻkanaat önderleriʼ nin düşüncelerini ezber ettik,artık çoğu boşuna yoruluyorlar ne söyleyeceklerini zaten biliyoruz , ama onlar 200 defatekrarladıkları fikirlerini henüz izleyicinin kafasının almadığını düşünerek 300 defa dahatekrarlamaya devam ediyorlar bu iş için onlara para veren medya patronları ayrı bir konu .Bu durum kanaatlerini paylaşmaktan öte bir haldir, beynimize matkapla girmeye kararlılar.Kıymetli insanlar şüphesiz, düşünce üretebiliyorlar, imkanları var ki ekranlara çıkıpkonuşabiliyorlar bu işi finanse edecek adamda bulmuşlar lakin hiç biri gazetecilikyapmıyorlar, bize haber vermiyorlar , veremiyorlar ve gazetecilik iddiaları var, ama habervermek yerine sürekli fikir beyan edip duruyorlar, bunun neresi gazetecilik oluyor anlamakmümkün değil.

Kimse kızmasın Ertuğrul Özkökʼün icadı ve çok eleştilen ʻsitcom gazeteciliğiʼ hepsinin imdadına yetişti , Ertuğrul beyin açtığı yolda yürümekteler.

Haber vermek yerine aşk romanı yazıyor akım kakım tv yarışmalarına jüri oluyor,yetmedi playback şarkıcı taklidi yapıyorlar. Stüdyolarda ellerinde boş bavul sallayarak dergilere kapak olmak için pozlar veriyor, kibiri başörtülü diğeri başı açıktır bavul sallayan hanımların yani kapak olmak için hiç farketmez başı örtülü veya başı açık olmak hepsi Ertuğrul Beyʼin medya düzenidir insanıkılıktan kılığa sokar ama iki şey olamazlar; biri kendileri ikincisi gazeteci.

Başörtülü gazetecinin teknede doğum günü tertip edip kendisine yazılan şiirleri doğumgünü armağanı olarak kabul etmesi, göbek atması da sitcom gazeteciliğinin bir parçasıdır.Ertuğrul Bey Medyanın Mastermindʼı olmayı daha da güçlenerek sürdürmektedir. Ertuğrul Bey'e çakan yazılar yazmak bile durum komedisinin bir parçasıdır ve ona güçkatmaktadır.

Haber almak, vermek yerine , her kapıdan belli seçilmişlerin birinin girip, öbürününçıktığı fars komedi daha ne kadar sürecek derseniz aralarında ki pay kavgasına kadar.Nitekim ellerinde bavul kapak olanlar fena halde ayrılmışlardır.Bu komedinin aktörleri akılsız, birikimsiz değller elbette gazete patronları veya iktidarınya da muhalefetin kanatları altında gazeteci olunamayacağını bal gibi biliyorlar amaişsizlik korkusu, parasızlık korkutuyor , ayrıca gazetecilik mesleği , haberdar etmek çokriskli , sitcom oyuncusu olmanın ise hiç bir hayati riski yok ve üstelik para kazanılıyor, işteEruğrul Özkökʼün medyaya sunduğu candaş, yandaş fark etmez bu büyük buluştanherkes istifade etmektedir. 

Fikir rekabetinin olmadığı bir medya düzeninde zor duruma düşen haber alamayan halkkadar hatta daha da derinden yaralanan iktidardır.İktidarın mücadele ettiği hatta iktidarını bu mücadelesine borçlu olduğu Dar çevre dahada daraldı , ekranlara bakın üçlü, dörtlü karma gruplar sanki karşıt fikirlerinçarpıştığı konuşma programları yapmakta, aralarında elbette ödünsüz , sözünüesirgemeyenler var ama çoğunluk gazeteci değil haber vermiyorlar .

Bu gruplar sürekli değiş tokuş halindeler, bu sene bu dörtlüde olan seneye diğerüçlüye katılıyor, derken aralarından biri tekli sunumla ayrıldığı eski dörtlüsündenikiliyi konuk ettiği program yapıyor, sonuç gene aynı laflar ve haber , gazetecilikyok.Bu dar çevre medyası iktidarın da medyasını içine alıp daha da daralır ‘Medyadaen çok haber’ olan politikacı, gazeteci, dizi, dizi oyuncusu kriterine göre bol paragetiren sahte cennetini kurmuş götürürken demokrasinin kalitesi mi yükselecek,bu mümkün mü ?

Aynı birbiriyle komşuculuk oynayan tv programları gibi dizilerde, siyasetçilerde.
Geçen yıl izlediğimiz başrol oyuncuları bu yıl birbirleriyle dizileri değiş tokuşetmiş gibiler , yeni diziler birbirinin aynı ama oyucu kadroları bir nevi becayişyapmış gibiler . Aynı oyuncular aynı senaryolar bezdirdi izleyiciyi.

Süleyman Soylu ‘da dizi değiştirmiş oyuncu gibi oldu, Erkan Petekkaya ile ne farkıvar ?
‘Öyle Bir Geçer Zamanki’ dizisi kan kaybetti , Erkan Petekkaya ‘nın yeni dizisi ‘DilaHanım’ da olmadı, bakalım Süleyman Soylu tutacak mı ?

Velhasıl hiç bir şeyden çekmedi Tayyip Bey kendi medyasının beceriksizlerindençektiği kadar diyordum ki bir de Süleyman Soylu çıktı başına .

Bunca emek, bunca cesur adımın sonunda gelinen nokta ‘Huzur sokağı‘ gibi miolmalıydı , bir aklı evvel TV kritiği hanımda dizide bula bula yönetmende sorunbulmasın mı , bu medya adam harcamaya pek meraklıdır ve suçu birinin üzerineatmaya pek meraklıdır . Medyada en çok haber olma kriteriyle ayakta durmak, bu düzenin düzenbazlarınapabuç bırakmak anlamına gelir.Hepsini kayda geçiriyoruz...

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİ