forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

MEDYADA KONSORSİYUM

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Dizi dünyasında üretim aşamasındaki ve sonrasındaki sorunların işin mevcut karmaşık mali yapısıyla ilgili olduğu gerçeği yavaş yavaş medya dünyasının öndegelenlerinin dikkatini nihayet çekmesi olumlu bir gelişmedir...  

 

Milyarlarca doların nasıl çöpe gittiğini yazılarında sorgulamaya başladılar, bu ilginç gecikmiş itirazı kayda geçiriyoruz.

Özellikle üretim aşamasını yönetenlerin iş kotarıcılığından öteye gitmeyen performansları , pervasızlığı , çapsızlıkları yaptıkları işlerle ortada. 

Değerlerin yitirilmesine aracı olmak, dili daşatmak yerine yok etmek ,farklı toplulukların arasını açmak , dengesiz dramatik kurgularla taraf olmak ,kamu yayıncılığının moraliteyi yükseltme amacını çökertmeye yönelik ‘mutluson’u olmayan diziler imal edip izleyiciyi umutsuzluğa gark edip , daha da fenasıbunları ihraç ediyoruz diye fiyaka satmak hangi akla hizmet etmektedir bilmiyoruz. Ve elbette hepsi böyledir de demiyoruz ama çoğunlukturlar ve dizi diaresiepidemik olarak yaşanmaktadır.

Geçenlerde ekranlardan bir medya angutu kamu yayıncılığının moraliteyi yükseltmek gibi bir mecburiyeti olmadığını söyleyecek kadar ileri gitti. Kayda geçiriyoruz. Programı yönetende bu sözler karşısında durdu kaldı onudakayda geçiriyoruz.

Dizilerin güçlü devletlerde ‘biz‘ kavramını pekiştirmekle , toplumun huzuru ,değerleri, ve ulusal güvenlikle ilişkisi vardır .

Bu her şeyin pembe gösterildiği toplumsal gerçekleri göz ardı eden sansürcüanlayış demek değildir, elan suya sabuna dokunmayan ama en derin sansürüuygalayan işler cirit atmaktadır.
Öykündükleri , dizilerini yağma ettikleri , ama dil pabuç eleştirdikleri vememlekette olan her olumsuz işin nedeni gösterdikleri Amerikan Medyasına dönüp bir baksalar bari.

‘American Values’ ‘Amerikan Değerleri‘ sözcüklerinin dizilerin temel fikirlerinde mutlaka vurgulandığı gerçeğini görmek işlerine gelmiyor mu , yoksa kafaları basmıyor mu bilemiyorum . Amerikan dizilerini apartıp , deforme ederken bari ‘değerlere’ saygıyı örnek alın , ders alın o da yok.

İçerik meselesi ; ayyuka çıkmış bu rant üleşimi dünyasında önemtaşımamaktadır muhteva , amaç ıskalanarak huzur veren bir medya oluşumubeklemek saflık olur.

Bu medya asla iktidarın ‘yandaş medya’ sı filan da değildir, zira iktidar yaptığıişleri kendi medyası yüzünden anlatamamaktadır.

Örneğin bu iktidarın döneminde kaç baraj açıldı, yüzlerce , bu konunun işlenmesini bırakın bir barajda çalışan işçinin, mühendisin bir dizi içinde karakterolduğunu gördünüz mü ?Ya sağlık sektöründe, ulaşımda alanında yapılan bunca işler , karakterler,hikayeler dizilerde var mıdır ?
İktidarın medyası hoşlanılan beylik cümleleri söyleyerek işi geçiştiren amaözde yapılanları anlatamayan üfleye üfleye iktidarı yiyip bitiren bir fare gibi.

İktidar hangi parti olursa olsun liderlerin hoşuna giden sözlerle işi geçiştirenyayınlar yapıp bildiğini okumak medyamızın işidir.

Medya ; ne iktidarla, ne muhalefetle, ne ulusal çıkarlarla paralel banttayürümemektedir. Kendi iktidarmışcasına bildiğini okumakta iktidarı idareetmektedir, tıpkı muhalefete yaptığı gibi.
Dördüncü kuvvetin gücü ülkemizde bu şekilde yorumlanmış ve süregelmiştir ,iktidar etme gücü hiç olmamıştır ama indirme gücü olmuştur .

Tayyip Bey’in sıklıkla dile getirdiği ,işaret ettiği budur diye anlıyorum .

Ne var ki bu sorunu dile getiren Sayın Başbakan yandaş yaftası yapıştırılan medyasının candaş medyaya entegre olmasını önlememiştir veya önleyememiştir , bunun oyunu kuralına göre oynamayla bir alakası yoktur.

Askeri vesayetin sona ermesi ihtilal ihtimalinin sona ermesiyle sınırlanırsa kimedya bunu yapmaktadır , askeri vesayetin askerle sınırlı olmadığını bir günanladığımızda umarım geç olmaz.
Çünkü askeri vesayetten de beter ‘medya vesayeti’ bütün hızıyla devam etmektedir , aktörleri değişmektedir , ilaveler olmaktadır.

Bunun iktidarla hiç alakası yoktur .

Sadece , ne yazık ki ; iktidar yanlılarının ciddi bir bölümü göründüğü kadarıylabu sisteme entegre olmuşlardır.

Hal böyle olunca askeri vesayetin tartışıldığı bir ortamda ‘medya vesayeti’tartışılamamaktadır.
Ordusunun generallerini mahkum edebilen hukuk medya karşısında aynı cesaretigösterememektedir.

Ve ‘medya vesayeti’ iktidar yanlısı haberler , programlar bağlamının çoookötesinde bir vesayettir mali yapısına girmeden çözülecek bir iş de değildir.

Bu sistem çok ciddi biçimde haksız servet edinmiş , halen edinmekte olan arsız,obez bir dünya yaratmıştır, iktidar yanlısı , muhalifiyle birlikte dehşet birkonsorsiyumdur. gizli , aleni ortaklıklarla kanalları , patronları idareetmektedirler.

Bu güce eklemlenmek için sıra bekleyenleri iktidar ya da muhalafet kendisaflarına kazansa ne olur , kazanmasa ne olur, medya yalaş bulaşı siyasetçilerinbunu düşünmeden hareket edenleri olduğunu üzülerek görüyoruz.

Bu müthiş konsorsiyumun ortakları , insanlar yüzsüz değildirler tam aksi çokyüzlüdürler , sadece omurgasızdırlar ve tabiatın bir mucizesi olarak omurgalarıolmadığı halde gayet güzel yürüyüp ‘ ‘yürü ya kulum ‘ sihriyle ceplerinidoldurmaktadırlar .

Yönetici olduğu gün kendisine ciddi zam yapıp kontrat yapanından milyonlarca doların üzerinde oturup sonra medyadaki namussuzlardan demvurup kendisinin hakkıyla bir milyon dolar biriktirdiğini anlatacak kadar herkesi aptal yerine koyanına Siirt’, ‘Kasımpaşa’ kontenjanından bu konsorsiyuma eklemlenen ve menfaatine en ufak halel geldiğinde laik kesilenine,
Servetini Özal yalakalığına borçlu olup sağ iktidardan neması kesilince solcu olanına Alevi kimliğiyle çıkışlar yapıp Alevilerin onbeş gün dayanamadığı ve Sünnilerle Alevi kadrosundan işi götürenine medya vesayeti konsorsiyumunun mebzul çeşidi vardır .

Bunlara kaosu fırsat bilip ucuz kahraman olmak için ortalara dökülen gençleri ve hala yerlerini bırakmamakta direnen çakalları da de ilave edin.

Dindar sarhoşundan, namuslu rol model olmak isteyen kaşarına başarızlıklarını sahte özgeçmişler uydurup zamanın ruhuna uygun, asker mağduru olduğu iddialarını yapan beceriksiz opportinistine, crony kapitalizm örneği aile boyu medyadan iş güç sahibi olanına, medyamızda mevcutturlar.

Bazılarının medyada sebebi mevcudiyetini anlatmaya hicabım manidir.

Eski pornocu, set işçiliğinden gelen bir başka umursamaz milyar dolarların döndüğü bir medya rantının başat aktörleri olabilmişse bu fırsat eşitliği karşısında demokrasimizle ne kadar övünsek azdır mı diyeceğiz yoksa, bunca arızalının toplandığı yeri sorgulayacak mıyız, organizecilerin takdirine bırakıyorum haddimi aşmayayım.

Medya bunlara nimetler sunmak için mi var?
Medya artık ulusal onurun sorunudur, iktidarın namusudur.
80 yaşına gelmiş bir gözü zor gören bir adamı eline verdikleri fotomontajlı fotoğrafla konuşturan zihniyetle , onu yüzsüzlükle suçlayan taraflar birbirine karşı gibi görünseler de aynı omurgasız konsorsiyumun parçasıdırlar.

Benimkisi dünyanın karamkarışık olduğu bir dönemde ülkesine, dünya barışına hizmet etmeyi parayı götürmeye tercih eden bu uğurda, sıkıntılar çeken, iftiralara uğrayan ve can veren bu ülkenin iyi insanlarını hiçe sayanlara karşı sessiz bir çığlığın kayda geçirilmesidir, elimden gelen budur.

sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN