forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

SİNAN DA BİZDEN ÇIKTI, AĞAOĞLU DA...

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Cumhuriyet bir hayaldi, bu hayali  kuran  gerçekleştiren ve devam ettirenlerden Allah Razı olsun.

 

 

Her eksik  ve kusuruna, sağı solu çarpıtılmış haline rağmen  Kıymetini bilenlere kutlu olsun, bilmeyenler her Çarşamba Kanuni’yi izlesin hiç olmazsa….

 

Her büyük proje gibi Cumhuriyetimiz  bir hayalle başladı.

 

Hayal kurabilenler  çılgınlıkla suçlanırlar geri kafalılar tarafından , oysa dünya onların çılgınlıklarıyla güzelleşir , sanatta  bunun için vardır.

 

Bir Sinan çıkar  taş yığınlarının arasında bir cami hayal eder  ,  taş yığınları anlam kazanır ve kimsenin görmediği camiyi o taş yığınları içinden gören Sinan’ı  önce hayal edebildiği için tarih yazar.

 

‘Mermer sütunun içindeki meleği gördüm, yonttum ve onu özgür  kıldım ‘ diyen Michalengelo’yu  tarih yazar.

 

Bu yılki Cumhuriyet Bayramımıza   bir  inşaatçı, müteahhittimizin   ibretin kudreti sözleri damga vurdu, hem de reklam filminde.

 

Güya ,  tarih hayal edenleri değil, gerçekleştirenleri yazarmış.  

 

Zihinsel bir hesap şaşması hali , umarım inşaatlarında bu hesap şaşması olmaz.

 

Tarih daima  hayal edenleri , hayal edebilenleri yücelten toplumları yazmıştır, hayal etmeden hiçbir şey olmaz, esasen her gördüğümüzde  aslında bir hayaldir, neyse derinlere dalmayalım devir sığlıklarda boğulma devri .

 

Tarih hayal edenleri yazar  Ağaoğlu kardeş, hiç darılma küsme tarihe geçmek istiyorsan bu yanıltıcı slogandan vazgeç,  hatta sana bu pek berbat reklam sloganını bulanı al karşına sen ne bok yedin diye bir sor, pek çok alanı siyaset dahil finanse eden  bir sektörde elindeki gücü böyle hoyratça kullanmalarına izin verme.

 

Hayal ettiğini yapanları kastettik filan kıvırtmalarına yüz verme , kaldırt bu sloganı Cumhuriyet hayal edebilenlerle gençleşir, ihtiyarlatmalarına müsaade etme, kim akıl ettiyse olmamış bu reklam.

 

Tarih hayal edebilenleri yazar.

 

Aksi olsaydı  tarih Jules Verne’i yazmazdı.

 

Denizaltıyı yazdı , hayaldi .  Hala ,  yapandan daha çok Jüles Verne hatırlanıyor.

 

Bak şimdilerde Leonardo’nun   hayal ettiği bir köprünün yapımı tasarlanıyor , yıllar önce padişaha sunmuş hayalini  , gerçekleşmemiş,  ama hayal sapasağlam  ayakta  ,köprü yapıldığında gene Leonardo hatırlanacak, çünkü hayal eden odur.

 

Bu iş böyle gelmiş böyle gider , aslolan   hayal edebilendir .

 

Hayal edebilenlerin  düşmanları çoktur .

 

 Yeteneksiz muhterislerin bilhassa kıt hayalleri ile kıskançlıklarından  kudurup hayal edebilenlerin önünü kesmek için eşkiya kesildiği bir toplumda sen her şeyin hayal etmekle başladığı bilincini yerleştir ki insanlar senin yaptığın yerlerde oturmayı hayal edebilsinler, almak daha iyi yaşamak için gayrete gelsinler .

 

Kızma, darılma, zenginliğine ve son reklamındaki hümaniter yaklaşımına yakışmaz.

 

Sevgiyle...

 

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN