forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

GAZETECİNİN ZAFERİ... YANLIŞ ANLAŞILMASIN BU HABER ÖZKÖK'LE İLGİLİ DEĞİL...

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Atina mahkemesi Costas Vaxevanisʼi serbest bıraktı. 

 

Costas ülkeleri ciddi bir mali kriz yaşarken 1.5 milyar avro tutarındaki paracıklarını İsviçre Bankaları'nda saklayan içlerinde siyasiler, işadamları , evkadınları, güzellik uzmanları, kuaförlerin de olduğu isim listesini dergide yayınlamıştı.

Listedeki isimler Vaxevanisʼin iddialarına göre devletin meçhulü değildi, zira Christine Lagarde listeyi vergi kaçaklarını yakalaması için 2 yıl önce hükümete vermişti!

Meclis araştırma komisyonu üyesi Zoe Konstantopoulou bu listenin 2 yıl önce açıklanmış olması halinde vergi kaçak ve kayıplarının tahsili yoluyla ülkesi uluslararası kurtarma talebinde bulunma ve ceza mahiyetindeki tasarruf tedbirlerine boyun eğmek zorunda kalmıyabilirdi diyor özetle. Ülkem kendi kendine paçayı kurtarabilirdi diyor açıkçası. Peki Cesur gazeteci Vaxevanisʼin yayınladığı liste daha önce hükümet yetkililerine verildiğine göre şimdi nerede? Kayıp.

İşte bu kısım işin can alıcı noktası, bir finans bakanı çalışma arkadaşlarının listeyi nereye koyduklarını hatırlamadıklarını söylüyor, diğerleri kayıp listenin sorumluluğunu personele atıyor.  Zoe adaletin önüne listeyi yayınlayan gazetecinin değil hasıraltı edenlerin çıkartılması gerektiğini söylüyor haklı olarak.

Savcı ise meseleyi kişilik hakları açısından ele alıp vergi kaçıran İsviçre bankasına sığınan hesap sahiplerini kollayan bir tutum alıp zamanlama kötüydü toplum öfkeli bu insanlar arenaya kana susayanların önlerine atıldı diyebiliyor.

Ama mahkeme gazeteciyi serbest bıraktı.

Halkın politikacılara gitgide artan öfkesi gazeteci Vaxevanisʼi bir halk kahramanı yaptı bile.

Çünkü Vaxevanis kamu yararını kişinin kaçırdığı paralarının mahremiyetini korumanın önünde tuttu. Kişilik hakları mı, kamunun hakları mı noktasında gazeteci ve mahkeme anlaşılan aynı yerde duruyor.

Komşuda durum bu, hani komşuda pişer bize de düşer mi diye yazdım.

Tekrar tekrar kayda geçiriyorum, bizim magazin gazetecilerinin yaptıkları her haber çok ciddi birer tespit savcılara, araştırma komisyonlarına yol aydınlatıcı ışıktır. Belki Vaxevanis gibi giremiyorlar meselelere, (bilinçli veya bilinçsiz ) ama içinde yaşadığımız günlerin antolojisini yazıyorlar.

Magazin haberleri herşeyi anlatıyor.

Baykalʼa soru sormakla ne oluyor Allah Aşkına, soran kahraman, cevap vermeyen daha kahraman oyunu mu oynanıyor ?

Gene ne varsa gazetecilerde var, işini her melanati göze alıp yapanları tenzih ederim ama ne yazık ki en kahraman gazeteci pozlarında gezenlerin üçünü bir sağlam magazinciye değişmem .

Çünkü sistemin, maalesef büyük bir çoğunluğu, parçasıdır.

Geçmişte çok önemli ve özellerinin kahramanlıklarının sistem kontrollü palavralara dayandığını gördük.

Ne var ki bu gün dünden keşke farklı olabilseydi, ama değil.

Bilmem bu yazının Özkök gazeteciliğiyle bir ilgisi olmadığını anlatabildim mi.

Özkökʼün koyduğu normlara itiraz eden ama aynı normlarla kendisine yer açabileceğini zannedenlerle Özkök son günlerde açıkça alay ediyor . Yazılarından Özkökʼe daha da sinir olduklarını okuyoruz.

Özkök pervasızca duvara bile işedi çok anlamlı bir illüstrasyondu,daha öncede marjinal tripler attı durdu ama duvara işemesi doruk noktası oldu.

Gazetecilik yapabilseydiz bunlar başınıza gelmezdi kardeşler , yapamadınız kabul edin duvarın kenarından eteğinizi , paçanızı çekin Özkökʼün sidiği üstünüze sıçrayabilir.

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN