forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

MEDYAMIZ ALTERNATİF BİR EVREN OLUŞTURDU

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Bu alternatif evren yaratıcılığa düşman çünkü yoksun; düşünce yetenek mahrumu, ötesi olmayan bir evren.

 Bu toprakların insanlarının içinden çıkan medya azınlığının oluşturduğu , ama bu topluma ait olmayan , kalplerine dokunamayan kaba, müptezel bir evren .

Dayanıyoruz.

Sadece iki numarayla izlettiriyor ve ağlatabiliyor gerisi yok, öyküsü yok, aşkı olmayan bir evren.

Kanuni Firuze ve Hürrem arasında gidip gelecek, Bilal Şükranʼla Feyza arasında mekik dokuyacak Karadayı Hakime hanımla adı neyse öbür kız arasında yol alacak.

Dilaʼnın ikinci adamı ölü kocası hangisine gidecek bakalım....

 Bu dizi aparheidʼı, ayrışmasında dizi karakterlerinin başı örtülü veya örtüsüz olması ne fark ediyor, hiç bir şey.

Hepsi aynı kurgunun birer kuklası.

Kazanan başörtüsü , ama örttüğü o güzel başlar hep kaybeden çünkü ʻAlternatif Medya Evrenʼi onlarıda kendi kurgusuna, içine aldı, öyküleri yok artık, sadece başörtüleri var ve o örtüler içi boş , başsız örtüler.

Daha da çoğaltabiliriz örnekleri geçmişten şimdiden ve korkarım gelecekten , bu ʻalternatif Medya Evreniʼ öykü kuramaz, sınırları aşamaz, ötesi yoktur düşüncesinin. Ötesiz olmak için vardırlar, ötesi olanlara mani olmak için bekçidirler.

Dayanıyoruz.

Bu evrenin ʻen başarılıʼları , kahramanları da hazindir ; yazamaz yazar olur utanmasalar heykelini dikerler...

Starları bakış keserek aktör olunacağını zanneden baklavalı süs biberleridir. Aşkları embedded yani iliştirilmiş kızlar oğlanlardır, aşkın süresi dizi bölüm sayısıyla sınırlı olup , bitmeye yakın oğlan, kız yeni bir yere yerleştirilene, yeni dam kavalye dağıtımına kadar devam eder.

ʻMedya alternatif Evrenʼi dışındaki evrende , bu ülkeye mesela; Doğa Arıbaş 4.7 Avrupa Gençler Şampiyonu 3 kıtadan 32 ülkeye mensup 215 sporcu arasından sıyrılarak ülkemize ve kulüpleri İ.Y.Kʼya Avrupa Şampiyonu ünvanı getirdi .

Pınar Kaynar Laser Radial Genç Bayanlar açık Avrupa Şampiyonası'nda 3 kıtadan gelen 21 ülkeye mensup 73 sporcu arasından Avrupa Şampiyonu ünvanı kazandı .

Ne var ki ʻBaşarıʼ normlarının kendi dar çevre sınırlarını aşmadığı ʻAlternatif Medya Evreniʼnde onlar hiç bir zaman başını örttüğü için gazetelerde birinci sahife haberi olan Hakan Şükürʼün eşi Beyda Hanım kadar yer alamadılar.

Hanımefendi daha öncede çocuk giysileri eşyaları satan dükkan açtığında da gündem olmuştu, siyasetçi eşlerinin dükkancılık merakını ayrıca kayda geçiriyorum, Beyda Hanımefendi yanlız değildir.

Daha da acısı kendisi de bir sporcu olan Hakan Şükür Şampiyonları tebrik etmedi. Kendisi 3. Bölge İstanbul Milletvekilidir, İtalyaʼda Nostalji yapması , sorulara ʻbüyüklerim bilirʼ şeklinde cevapları ʻAlternatif Medya Evreniʼnde yer aldı hep. Ama tebrik yok.

Dizi setlerini ziyaretten pek zevk alan siyasetçiler bu şampiyonları hangi şartlarla çıkarttınız derdiniz var mı sizi nasıl destekleriz diye varını yoğunu bu yavrulara harcayan havaalanı terminali benzeri binalar yapmak yerine çocuklara yatırım yapan, doğayı bozmadan deniz gibi amansız bir düşmanla baş etmeyi el kadar çocuklara öğretmek için çabalayan, binbir dert ile boğuşan tek gücü kamu yararına hizmet ve evrensel ölçekleri hedef almış gelenek ve ahlakı olan İstanbul Yelkenʼi ziyaret etmeyi acaba akıllarına getirirler mi, yoksa onlarda ʻAlternatif Medya Evreniʼ nin sınırlarını aşamıyorlar mı ?

 Dayanıyoruz...

Asıl soru şudur ; siyaset, demokrasi, gerçekler bu ʻAlternatif Medya Evreniʼnin kontrolünde mi , öyle ise Başbakan çok uğraştığı medyada büyük bir hezimete uğradı demektir.

Yalnız o mu, hezimete uğrayan bir ulus ve Türkiyeʼnin iyi insanları.

Dayanıyoruz.

Yaratıcılığın yerini mediokrasiye bıraktığı ; insanı insan yapan değerlerin, dilin, özgüvenin , moralitenin sıfır noktasına ilerlediği bu ʻAlternatif Medya Evreniʼ nde her gün sanal bir ölümle ölüyoruz, hani ʻöleceksek adam gibi ölelimʼ o da yok.

Her dizide mezarlık, gözyaşı 15 dakikalık slotlarda birbiriyle sırayla (!) rekabet ediyor, rekabetin erdemine bakın kabir başında kofti gözyaşlarıyla!

Medyanın sunduğu bu alternatif evrenin kahramanları anadillerini paramparça ettiler, cam kırıkları gibi kelimeleri yerden toplayıp kan revan içinde elleriyle hala şiirler, türküleri kurtaran ötesini görebilen insanlar var.

Dayanıyorlar.

Dallasʼtan çakma dizi yapılan günlerden daha beter durum , utanmadan Amerikan filmlerini lastik gibi uzatıp dizi yapıyorlar artık.

Hayal güçleri yoktur ʻAlternatif Medya Evreniʼni yönetenlerin .

Hayal ; ötesini görebilen hayal edebilenlerin işidir hayal yasaktır ʻalternatif Medya Evreniʼnde.

Dili yok ettikleri gibi mizahıda yok ettiler.

Türkçeʼnin haline bakın Kürt kardeşler yasağınıza şükredin koruyabildiğiniz bir diliniz var medyanız olsun ne hale geleceksiniz Türk Kardeşlerinizin durumuna bakın ve ibret alın.

Mizah mecliste ve Sırrı Süreyyaʼnın imtiyazı, devlet dokunuzmazlığı olan tek mizahçı odur Türkiyeʼde belki de yer yüzünde . Sen istediğin kadar espri yap kardeşim, devletin yaptığı çöpe atılan filmler gibidir mizahın artık.

ʻAlternatif Medya Evreniʼ düzenini vasatında altı bir egemenlik haline getirdi.

Kabul edelim ki bu birden olmadı, ʻAlternatif Medya Evreniʼ kendini uzun yıllara yayarak kurdu düzenini.

Kişileri aynıdır, çocukları yedek kulübesinde beklemektedir. Bu ʻalternatif Medya Evreniʼnin bal gibi hanedanları vardır.

Bu evren yüzünden bu toprakların insanları mediokrasiyle tanıştı .

Verimli değiller, en övündükleri dizi, programların izlenme paylarına bakın dizi apartheidʼı dediğim budur, ayrışmanın ta kendisidir ama bu halde bile yönetmeye devam ediyorlar .

Yıllarca ʻBeyaz Türkʼ safsatasıyla oyalandık, ʻBeyaz Türkʼ kurulmakta olan ʻAlternatif Medya Evreniʼnin ta kendisiydi pırıl zekalı adamlar bile onları etnisitede, sektlerde boşuna aradılar .

Böyledir sinsi mediokrasi, ikinci sınıf olmayı evrensel değerlerin yarışından çekilip iç tribünlere oynayanların palavralarıyla besleyen , halkına ikinci sınıf olmayı dikte eden kişilerin egemen olduğu yönetim biçimidir.

Korsan bir sistemdir, felsefi yanı yoktu çıkar çemberinden ibarettir ne zeka, ne yaratıcılık, ne de entellektüel birikim açısından bir halt değildir.

Vasatın altındakilerin gündeme egemen olup yönlendirici olma konumunda olmalarıdır.

Yüzsüz bukalemun özellikleri vardır , konjektüre göre sakal bırakır, traş olur, bu gün Kürt, yarın Türk, cart curt atarken Rumelili olur , kendi olmak gibi bir meselesi yoktur .

Azınlıktırlar.

Gitgide daralmakla beraber küçüldükçe güçlenmektedir ʻAlternatif Medya Evreniʼ sakinleri.

Daraldığı için ; hem yazan, hem oynayan, hem yöneten, hem evsahibi, hem misafir, dış siyasetten, iç güvenliğe her konuda konuşan aynı kişilerdir.

Dolaptaki frozen sebze gibi ihtiyaç halinde çıkarıverirler gündem kazanında pişirmek için.

ʻʼAlternatif Medya Evreniʼnin gündem seçkileri şimdilerde Çamlıca Camii, Davutoğlu, Pınar Selek.

Camii mimarisine bu kadar meraklıydınız etrafınızda İkitelli dahil o çirkin yapıları hiç mi fark etmediniz , rahatsız olmadınız da şimdi Çamlıcaʼya taktınız ?

Oturduğunuz siteledeki birbirinin aynı milyon dolarlık villalar İstanbulʼun mimari zevki mi oluyor? Kapış kapış temelden yazıldığınız gökdelenler bu güzelim şehri pek mi güzelleştirdi.

Şakirin Camii baş yapıt mı ?

Şakirin Camii mimari bile yaptığından memnun değil şikayet etti , bırakın diğer mimarları !

Alternatif Medya Evreniʼ, Çamlıca Camiiʼden neden rahatsız oldular acaba ?

Oynattığınız dizilerden, yaptığınız programlardan, haberlerinizden vasatın altı diye rahatsız olmuyorsunuz da Camiiʼnin mimarisine mi taktınız?

Vasatı taçlandırmak sizin işiniz yıllardır, bu seferde teneke taçlarınızdan birini bu camiinin mimarlarına taksaydınız.

Siz birbirlerinizi davet edip komşuculuk oynadığınız programlarınızdan , vasatın altından rahatsız olsaydınız mimarimiz bu hale gelmezdi.

Yok bu Çamlıca Camii işinin içinde iş var, kayda geçirelim.

Sevgiyle efendim, dayanıyoruz ve kayda geçiriyoruz. Ve bu rezaletlerden bizleri ellerinden geldiğince uzaklaştıran programlar yapan değerli yayıncıları minnet ve saygıyla selamlıyorum...

Kimlerdir kayda geçireceğim.

necefugurlu@gmail.com

 

DKM ARŞİVİ