forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

ABD neden hala süper güç hiç düşündünüz mü Sayın Ertuğrul Günay?

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Kültür Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’ın‘Killing Them Softly’ filmindeki dile, şiddete gösterdiği tepki filmin yasaklanmasını önerdiği noktaya gelince filmi hemen izledim.

Gitgide tuhaflaşan ve muhafazakarlıkla izah edilenmeyecek  yasakçı zihniyetin AKP’li bir bakandan çıkmasına tepki nedeniyle izlemedim filmi.

Ertuğrul Günay gibi  Kültür Bakanı olmazdan once tanıdığım entellektüel birikimine değer verdiğim , ayrıca sol ahlak ve kültürden gelen bir siyasetçimiz nasıl olurda bir filme bu kadar tepki duyar  anlamak istedim.

Vardığım sonuç benim için gerçekten sürpriz oldu. 

Filim bir sanat eseri olmakla kalmıyor son yıllarda çekilmiş en önemli  siyasi filimlerden biri.

Ağır uyuşturucu müptelası  üç serserinin lokal ve korunmalı bir kumarhaneyi basıp soymasıyla kumar ekonomisini altüst edip çökertmeleri ve fonda  Obama’nın seçim kampanyasındaki nutukları ve Bush’la atışmalarıyla bezenen filim akışı ‘Suç işletmeleri ‘ dünyasıyla Amerikan ekonomisi arasında öyle bir paralellik kurmuş ki Amerika’nın yaşadığı ekonomik rezaletlerin bir poker oyunundan ibaret olduğunu anlatan , inancını kaybetmiş, dürüstlükten ümidini kesmiş, kuşkucu bir filim ortaya konulmuş. Öyleki filmin ana fikri  ‘Bu ülkede herkes yanlızdır, başının çaresine bakar , burası ülke değil işletmedir ’ noktasına kadar gidiyor.

Filim ;  cinayet işleme üslübu uzaktan , nazik bir biçimde  olan bir kiralık katilin ‘Suç işletmesi’ nin üst düzey yönetimi tarafından ciddi bir ‘temizlik için kiralanmasıyla  siyasi, ahlaki tartışmaya daha da derin bir boyut kazandırıyor.   

Ancak  filim ;  Baş  karakterinin aksine izleyicinin kalbinin tam ortasına hedeflenmiş, öldürmek için yola çıkmış bir kurşun gibi sert, acımasız bir filim.

Başrolle yollarını ayırmış hatta çatışır gibi yapan  nadide bir senaryo.

Kurnaz, kaygan, zekice planlanmış ve kendine özgü biçimiyle derdini anlatan çekimler  sanat harikası.

Oyuncu kadrosunda ise büyük performans oyuncuları bir araya gelmiş, Brad Pitt ,Scoot McNairy, James Gondolfini,Richard Jenkins, Ray Liotta bazıları , rolleri icabı küfür ediyorlar , argo konuşuyorlar ama bir sanat eserinin içinde yer aldıklarını unutmamak lazım.

Büyük eserlerin kimi küfürlü oluyor, filimlerde efendi, terbiyeli  insanları canlandırmak büyük eserler vücuda getirmek için yeterli olmayabiliyor.

Argonun , küfürün kullanıldığı dialaoglar mı daha rahatsız edici, insana

tokat gibi iniyor ,  yoksa  filmin sonunda kiralık katilin patron temsilcisine söylediği düzgün ve içinde hiç argo, amiyane  kelimeler  olmayan cümleler mi,  izleyiclerin takdirine bırakıyorum .

Ben Sayın Bakan’ın aksine bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum, cüretimi mazur görün.

Koskoca Bakan’a karşı bin gadre uğrasa gıkı çıkmayan zavallı ben,Ortadoğu’nun kadınlarının kaderi ve cesareti mi diyelim bilemiyorum.

Sayın Günay’ın AKP’den aday olduğunda ,solun iktidarı önündeki engelleri kitle partisi ile aşacağı mealindeki sözleri hala kulaklarımda .

Sonuçta kitle partisi Ertuğrul Günay gibi bir siyasetçimizi hangi noktaya getirmiş doğrusu çok şaşırdım daha fenası belki de ‘kitle’nin gerisinde kalışın bu acı tablosu beni çok üzdü.

Sayın Günay bir Kültür Bakanı olarak ‘Kitle ‘ yi özgürleştireceğine birey olarak kendisi esir ve yasaklı olmuş.

İçimi acıttı bu durum, ummazdım .

Beni özgürleştirecek konumdaki adam kendi esir olmuş, nasıl yürüyecek  bu iş ?

Profesör Bingür Sönmez’in kalp ameliyatları yaparken,  ameliyathanede Azraille pazarlığını , mücadelesini anlattığı cümleleri beni çok etkilemiştir, ameliyathanede can almak için bekleyen korkunç bir kuş , ve çok kanlı geçen bir ameliyatta bir can kurtarma savaşında cerrahın kıyasıya çatışması ve belki her şeyi duyan masada ki hasta ve cerrahlığın o mühiş dünyasını çözmeye çalışan ve neyle savaştığını ameliyathanede ustasından öğrenen bir asistanın bu kanlı pazarlığının ortasındaki serüvenini, ve Azraili görmeden iyi bir cerrah olamayacağını anlaması sürecini kelimeleri özgür bırakarak yazmak filmini çekmek çok isterdim.

Nerede beni yüreklendirecek siyasi iradenin Kültür Bakanı ?

Korkarım bu sene pek çok filmi ‘terbiyesiz’ bulduğu için izleyemeyecek Sayın Bakan . Umarım izlememekle yetinir, razıyım . Haberi olmazsa  yasaklayamaz .

Kamu yayıncılığı alanına  giren ve moraliteyi yerle bir eden dizilerden haberi olmadığını düşünüyorum !

 ‘Uçuş ‘ filmi Oskar’a aday,  mesela sakın ona bakmayın Sayın Bakan ‘Yavaşça Öldürmek’ filmi bu filmin yanında pek terbiyeli kalıyor , ve üzülerek söyleyeyim dünya sinemasından pek çok başyapıtı izleyemeden gideceksiniz , ne yazık.

Uzun toprak yol kıvrılır köpek yürür, kuyruğunu sallarda sallar ve konuşmaz filimler vardır , kontenjandan güzel ödüllerde alıyorlar bu hareketli filimleri metaforlardan kahve falı bakar gibi mana çıkarıp   huzur içinde izlemeye devam edin.

Ama bize yetmez , ben konuşan derdini anlatan, sevişen, soluyan, küfür etmesi gereken yerde eden ve söylenmemişi söyleyen cesur filimlerle dünyada yerimizi alacağımıza inanıyorum.

Açılım , yenilik için savaşan bir parti ise AKP,

soluklanmak için durduğu her noktada tutuculuğun , inadın , dondurucu ikliminin başta kendisini paralize  edeceğini mutlaka görüyordur.

 ABD ; neden yaşadığı bütün ekonomik rezaletlere, hadi filmin anlatım cümlesiyle söyleyelim ; dünyayı da oynattığı Poker’e rağmen hala büyük bir güç hiç düşündünüz mü ?

Çünkü ‘Yavaşça Öldürmek’ gibi filimler yapabildiği ve hiç olmazsa resmi tarihin söyleyemediği sözleri filimlerde söyleyebildiği için.

Evet ;  insan eşitliğinden bahseden cümleler kuran Jefferson ‘Siyahi kölesinden olan çocuklarına köle hayatı yaşatan rezil bir toprak ağasıydı,derdi özgürlük filan da değildi, İngiliz’lerle özgürlük , insan hakları, vatan, millet  için değil çıkarları için savaştı’ diyebilen filimler yapabildikleri için dünyanın en güçlü ülkesi hala.

Kültür Bakanımız Sayın Günay korkarım partisiyle ciddi bir rol ayrımında, filimlerde ‘küfür’ olmaz gibi basit, sığ ve gerici bir söylemin arkasına sığmayacak kadar farklı bir noktada  olduğunu düşünüyor ve umud ediyorum  AK Parti  ve lideri Sayın Başbakan’ın .

Tanıdığım entellektüel Sayın Günay’ dan  filimleri, beni, hatta kendisini kendisinden korumasını ve Kültür Bakanını özgürleştirmesini rica ediyorum.

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN