forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Neye, kime saygı göstereceğiz devlet listesini yapsın...

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Ekranlarda dillerden düşmeyen iki kelime var;  ‘Saygım Var’. Medyamızın kamu yayıncılığı, insan hakları, fikir, konuşma özgürlüğüne saygısı hepimizin malumu.

 
Bu yazıda  ‘Saygı’yı kayda geçirelim, ve medya yoluyla  popüler kültürde geçirdiği evrimi  devletin , devlet adamlarının saygı kriterlerinin neler olduğunu sorgulayalım.
 
Haberlere bakınca en  fazla mobese kameralarına saygı duymamız gerekiyor  çünkü  gerçeği gösteriyorlar, yılın gazetecilik ödülünü çoktan  hakkettiler , mobese kameraları olmasa  resimli  , görüntülü haber sıkıntısı olacak  ekranların , bu yüzden bütün mobeseleri yılın habercileri seçiyor ve saygılarımı sunuyorum.
 
Devlet büyüklerimiz küfür ,hakaret , saygısızlık üzerinde çok duruyorlar, çok hassaslar bu konuda elbette  haklıdırlar . 
Şimdi  ekranlarda saygıyla izlediğimiz bazı görüntü, haber, ve olayları şöyle bir gözden geçirelim ve ona göre devletimizin ve büyüklerinin  nasıl hareket etmemizi istediğini sorgulayalım.
 
Mesela ;
Eşinin dişlerini kerpetenle söküp sonra inek tepti diye kabahati  zavallı hayvanın üstüne  atan  adama, yuh demek saygısızlık olur mu ?
 
Halk otobüsü şöförünün kulağını ısırıp koparan taksi şöförüne  saygılı mı olacağız, yoksa  vay ayı vay diyebilir  miyiz ?
 
Bu ülkenin adının Türkiye olması şart mı diye ülkesinin ismiyle didişenlere  biz izleyiciler saygı göstersek , ki medyamız  bu düşüncelerin söylenmesine son günlerde pek saygılı , hatta   savcılar saygı gösterseler, yasalar gösterecek mi ? 
Biz  kimin tarafını tutarsak  saygılı oluruz ?
 
Bu durum karşısında ‘Ne yapacağız peki ?  Memleketin adı ne olacak ‘ diye endişelenlere ekranlardan orantısız konuşma hakkı uygulayarak manyak , faşist, ırkçı, milliyetçi, ulusalcı  muamelesi yapanları  saygıyla mı karşılayacağız ?

 

Hatta , madem ‘ ‘Türkiye’ rahatsız ediyor bari  memleketin adını ‘Absürdistan’ koyalım   veya , Kürt Türk değildir tamam doğru ,  ama anayasada Kürt olmayacaksa  Türk’de olmamalı diyenlere ,  ki  bir tanesi geçenlerde aksini düşünmek gibi bir lüksümüz olmadığını söyledi, cevaben  bari ülkemizin adını ‘ Memleketim’  koysak vatandaşlık tanımını da ‘Memleketlim olarak yapsak diye bir öneride bulunsak  devlete  saygıda kusur etmiş olur muyuz? 
 
Milyonlarca işsiz, ve işinden kapı önüne konanları temsilen , işsizlere bir  saygı simgesi olarak Hasan Cemal Heykeli diksek  , çünkü işsizliği en büyük tepki alan insan olarak Cumhuriyet tarihimize geçti, lakin diyemiyorum çünkü hemen iş buldu. 
 
Bu durumda ben kime saygı duyacağım ? Hasan Cemal’e mi, Hasan Cemal’i ‘Yılın İşsizi’ ilan eden medyaya mı ?
 
13 yaşında kıza tecavüz eden 26 sapığa , ve onları hala evde tutan , evliliğini devam ettiren eşlerine yuvalarını yıkmadıkları için saygı duymamız icap eder mi, yoksa midesiz kadınlık gururundan yoksun kadınlar diyebilir miyiz ?
 
Adam torunu yaşında , reşit olmamış  kızla evleniyor, kız razı, ailesi razıymış , ee ne yapacağız şimdi bu evliliğe  saygı duyup Allah bir yastıkta kocatsın mı diyeceğiz, ki bu imkansız damat zaten kocamış oluyor evlendiğinde .  
Yoksa bu ne ayıp iş, pedofili bir hastalıktır bu ihtiyarı tedaviye götürün  dersek  mi  saygılı oluruz. 
 
‘Bu memleketi kimse benim kadar sevemez’  diye iddialı konuşanlara saygım var .
 
Ancak , gönül bir yarışma ile kanıtlamalarını arzu ediyor vatan sevgilerini  , çünkü neticede bu bir söylem, atıyor olabilirler ve vatan sevgisi kanıt ister.
Yapılsın bir yarışma , aralarında  yarışsınlar  kim kazanırsa gerine gerine çıksın  ortaya  o zaman tam bir güven içinde saygı duyarım.
 
Vatan uğruna kim milyon dolarları elinin tersiyle itecek, kim alıp gidecek
kim yaz tatilini Türkbükü yerine Kütahya’da geçirecek gibi aşamaları olmalı.
 
Böyle yarışma olur mu demeyin, 70 yaşındaki adamı tramplenden üstelik 10 metre yüseklikten beyin üstü çakma yarışması oluyor da vatanseverlik yarışması neden olmasın ?  Üstelik bu önerim ‘yabancı format’ değil.
Yeri gelmişken, televizyonlarda kullanılan ‘Yabancı format’ lara  sıf yabancılar da  kullanıyor diye saygı duymak zorunda mıyız , fırınlanmış bok yeseler mesela bizde  saygı duyup yemeğe  mecbur muyuz ?
 
‘Ben bu vatana hizmet ettim ‘ diyen çok saygıdeğer insanlar   var, ve fakat bu hizmeti bedava yapmadıkları hatta aldıkları maaşların dudakları uçuklattığı malumumuz, hem para alıp hem ben hizmet ettim diye kafamıza  kakmaları karşısında öööyle dut yemiş bülbül  gibi duracak mıyız  ? Yoksa  ‘ Kes ulan palavrayı  paralı gurka ‘  desek saygısızlık etmiş olur muyuz ? 
 
Gene büyüklerime sormak isterim, adam vatanına hizmet ederken yurt dışından bir iş teklifi alıyor ve gidiyor çalışmaya, peki şimdi vatanına ihanet mi etmiş oluyor , başkasının vatanına mı hizmet etmiş oluyor biz bu durumda kime saygılarımızı sunacağız.
 
Sonra bilhassa canlı yayınlarda arada gıcık tutmasın diye su içmeyi anlayabiliyorumda , gork gork gazoz içenlere, veya höpürtede höpürdete çay içenlere saygı duymamız icap ediyor mu ?  Bunun sonu geğirmeye doğru gidiyor saygıdan estağfurullah mı diyeceğiz yoksa ne içeceksen programdan önce  ziftlen öyle gel  saygısız diyebilir miyiz ?
 
Üsküp Meydanında Büyük İskender, komitacılar, papazlar  dahil herkese heykeller dikilmişken   bir heykelcikle  yer bulamayan koskoca tarihime talihime hüzünlenirken parçası bende olmuş Balkanlar’ın haline heves edip , ekranlarda  Makedonya Anayasasını bize tavsiye eden kaygısız , saygısız içinde teyp varmış gibi durmadan bantı başa alıp konuşan geri zekalıya   ben saygı duymak mecburiyetinde miyim, yoksa hiç olmazsa buradan iki laf sokuşturabilir miyim ?
 
Bilmek istediğim neye saygı göstereceğimiz, neye göstermeyeceğimizin listesinin devlet, iktidar tarafından belirlenmesi  ve verilmesidir.
 
Kayda geçirmek istediğim soru ise  ; herşeye , herkese   saygı duyan vatandaşlar olursak  ileri demokrasi gelir mi ?
 
Yoksa  hepimiz biliyoruz ki ne acılar çekersek çekelim dünya dönmeye devam edecek , Birbirini seven çatışan insanlar  olabilmek mi  daha saygıdeğerdir,  yoksa hiç çatışmayan ama birbirini sevmeyen insanlar olmak mı ? 
 
Sevgiyle...

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN