forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Ulusaldan uluslararası sosyal demokrat söyleme geçme ve Kemal Derviş

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

 

Kemal Derviş’in Taha Akyol’un ‘Eğrisi Doğrusu’ Programında  konuk  olacağını duyar duymaz Cuma akşamı Kemal Bey’i izlemek, dinlemek  için ekran karşısına geçtim.
 
Öyle ya, sağın aile boyu müseccel markası , ‘Akyol’ un karşısında Kemal Derviş ne diyecek , doğrusu ekranlarda yılın kaçırılmaz programıydı.
 
Kemal Derviş’in   demokrasi, şeffaflık, kadın , barış  noktalarında ki  sözleri  çok söylenmiş bilinen sözler  gibi görülebilir ancak asla vaz geçmediği sosyal demokrat  duruşun  bu dönemde  nasıl önem taşıdığını bir kere daha  vurgulaması bakımından önemliydi ,  dahası beni sakinleştirdi, endişelerime şifa oldu.
 
Çapı evrensel boyutu kucaklayan insanların   yetenekleri  mesleki bilgileriyle sınırlı değil.
Kemal Derviş’in sözleri, düşünceleri , fikirlerinde  hep  insan vardı .
 
İnsan periferisinde bakabilen bir ekonomist, siyasetçi  kendi halinde bir izleyiciyi dünyanın bir parçası olduğuna ikna edilebiliyor , Kemal Derviş konuşmasında bunu yaptı.
 
Bin akilin yapamadığı diyelim.
 
Uzun zamandır ekranlarda sosyal demokratları, solu hırpalamayı adet haline getiren ve sol içindeki  çekişmeleri malzeme etmekten zevk alan sağ sığlıklardan usanmıştım .

 

Sağın ve  sağın emin limanlarına sığınmış ‘liberallerin‘   kaba ve zaman zaman kahkahalarla bezenmiş alay dolu davranışları yüzünden  sosyal demokratlar   neredeyse  kendilerini suçlu gibi  hisseder oldular. 
Ve ne yazık ki sosyal demokrat olduğu iddiasındaki siyasetçiler sıradan , samimi  sosyal demokratların adalet, yaşama sevinci, barış,  insanca yaşam arayayışlarına tercüman olamadılar ,  insanların bu ezikliğine çare bulamadılar.
 
Kemal Derviş   sosyal demokrat bakışın bir kabahat, çağın gersinde kalmak olmadığını açık, net biçimde gayet güzel anlattı.
 
CHP ile ilgili değerlendirmelerinde sol ahlaka yakışan bir özenle Kemal Kılıçdaroğlu ile geçmişte yaptığı çalışmaları, Ecevit’in ve Erdal İnönü’nün yapmış olduğu açılımları hatırlattı. 
 
Uzun zamandır ne hatırlayan , ne de   hatırlatan yok , Kemal Derviş iyi ki  hatırlattı.
 
Kemal Derviş’in en önemli sözleri ise sosyal demokrasinin, solun artık ulusaldan uluslararası sosyal demokrasi söylemine geçme vaktinin geldiydi.
 
Dünyanın dört bir tarafına bir tuşa dokunuşla hareket edebilen para karşısında ne yapacağını şaşırmış sosyal demokratların çaresiz olmadığını gayet güzel anlattı.
 
Kayıtsız şartsız, eleştirisiz   ‘Kusursuz Amerika Hayranlığı’ hastalığına kapılmışlara ki Kayıtsız Şartsız Amerikan Düşmanlığı kadar anlamsız ve fena bir hastalıktır  gayet güzel bir değerlendirme yaptı   ve örnek verdi ; Amerikada paranın %25‘ini elinde tutanların nüfusun %1 olduğuydu.
 
Türkiye’de bu oran nedir aklıma takıldı, Taha Akyol sormadı !
 
Yıllar önce mainstream medya tarafından  çizilen Kemal Derviş portresi miydi acaba,
 onun  bir türlü Türk Sosyal Demokrasisinin içinde kalıcı ve siyasi anlamda yer bulamayışı  ? 
 
Adamı Türk dar çevresinin toplantı, ev ziyaretleri ile lanse eden anlayış mıydı ?
 
Belki bir gün Kemal Derviş yaşamını kaleme alır ve bu analizi yapar.
 
Umarım şimdiki zamanda  sosyal demokratları yanlız bırakmaz , çünkü şimdilerde ulusaldan uluslararası arenaya   geçişi  yeni yapılan sitelere yabancı isimler takmak zanneden bir zihniyetle karşı karşıyalar ; 
 
İkon,Solar,Meridyan,Finans, Eklips,  New Drita, Crown,Elit, Agena,City Court ,Felicia, Middleeast, Casa Mare, Sparadon, Ring Optima ‘globalleşen Türkiye’ nin bazı yeni site adları !
Öte yandan postacılar aynı postacı  ,  bu adresleri okuyabilmeleri ve bulabilmeleri için  ingilizce kurs görmeleri , veya filoloji mezunu olmaları lazım .
Üniversite mezunlarının iş bulmakta zorlandığı bir dönemde filologlarımızı postacı yaparak istihdam sağlanabilir, ya da mevcut postacılara İngilizce öğrenmeleri için vesile olur diyenler olabilir elbette .
Lakin bu adresleri  verdiğinizde kim inanır İstanbulda oturduğunuza !
 
İstanbul’a ‘Konstantinopolis’ demenin büyük suç addedildiği  günlerden nereye geldik bunu çözmeye çalışıyorum. 
Ve hala Constantinopolis adını duyanlar işgillenmeye devam ediyorlar , Türk Milliyeçiliğine pek şaşıyorum ve bunu da çözmeye çalışıyorum !
 
‘Miami Vice’ ,  ‘ Hawai Five O’ ,  ‘Criminal Minds’ , ‘NCIS’,  ‘Arrested Development’  ,  ‘Tom and Jerry ‘ adlı yeni  sitelerin inşaat halinde olduğu ve seneye peşin ödeme  müteaahitten 10 sene sonra taksitle ödemeli  devreye gireceğini  düşünüyorum .
 
Durum bu iken ; 
Kemal Bey, çok karışmış kafama ferahlık getirdi.
 
Radyomda ‘ Stay With Me ‘ çalıyor , bir yandan yazı yazarken.
 
Baş parmağımı yemek yaparken doğradım tuşlara basarken zonkluyor, inatla yazmaya devam ediyorum , kendi halinde bir sosyal demokrat kadının ricasının  sizin için bir anlamı varsa , nerede kalmışsanız oradan devam edin  Kemal Bey.
 
İyi geldiniz.
 
Sevgiyle..

 

DKM ARŞİVİ