forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Gerçekler ve Rüyalar Okan Bayülgen - Cüppeli İkilisi Dahil

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Değerli dostum, kardeşim, akıldanem Av. Timur Okay  son emailinde bana ‘Hayırdır inşallah.  Sen de amma sık rüyalar görüyorsun bre Necef... Allaha şükür kabuslar yanına yaklaşmıyor. Sen bu rüyaları görmeye devam et ve kayda geçir.’  diye tavsiyede bulunmuş.

Sık rüya görmem anlaşılıyor ki ömür boyu ayakta uyumuş olmamın bir ödülü  Maaşallah etrafımda olanları gördükçe namusuyla  sadece işini yapmaya çalışan her insan gibi  çok şaşırmış vaziyetteyim, bizi hayaller ve rüyalar kurtarır !

Bu hafta kısa ve öz bir rüya gördüm, sonunda anlatacağım.

Ama  önce gerçekleri  kayda geçirelim diyorum.  Başlayalım efendim,

Gerçek 1.

Ekranlarda    yandaş medyanın bazı gazetecilerinin  birbirlerini tanık göstererek  Başbakan’ı sürekli   aklama çabası toplu bir ‘ yandaş medya cinneti’  halini almış durumda , artık mesele  realiteyi aştı fantastik boyutlarda. 

Aslında başbakan  ‘ öyle demedi ‘ , ‘öyle demek istemedi ‘    ‘öyle  yapmadı’ diyerek Başbakan’ı savunmaya çalışırken  bir yandan da  bizi  duyduklarımıza, gördüklerimize  yani Başbakan’a  inanmamaya ikna etmeye çalışıyorlar, yandaş gazeteciliğin  geldiği çelişkilerle dolu  fantastik boyutla kastım budur  ! 

Halbuki yandaş medya mensupları her yurttaş gibi susma haklarını  kullanabilirler ve aralarında bu hakkı kullanan aklıbaşında olanlarda yok değil.

Gerçek 2 

İktidarın  ekranlarda bu kadar çok konuştuğu başka bir ülke var mı, medyada  mağdur konuşur, eleştiren konuşur  bizde  ise ; her Allahın günü o kanaldan bu kanala  iktidar konuk , ya da bizzat kendi  programlarını sunuyor. 

Kayda Geçsin.

 Gerçek 3

Uzun süredir Türkiye  yanyana gelmesi imkansızlarla boğuşuyor ;

Despot ama çok hayırsever, yardımsever ,  

Fahişe ama çok dürüst, namuslu ,  

Hırsız ama çok asil , soylu .....olma halleri  bir araya gelebilir mi ?

Türkiye gerçeği bu hallerin bir araya gelmesinde  !

Gerçek 4

Ak Partinin 11 yıllık döneminde medyada servetine servet katan hatta batmışken , tutmamışken yükselişe geçirilenler  kimsenin meçhulü değil . 

Bu karma ; eskiler, yeniler müthiş bir ittifak oluşturdular , bakalım nasıl ayrışabilecekler , bu da kısmen cemaatin çözmesi gereken  en büyük sorunu . Neden Gülen hareketinden çözüm bekliyorum  hemen söyleyeyim entellektüel birikimleri müsait diğerlerinde hiiiç ümit yok.

Bu ittifakın  arasında üstdüzey yöneticiler , yapımcılar , yazarlar , oyuncular , aracılar , ithalatçılar , ihracatçılar , Aksaray’dan abiye kıyafet toplayıp doğu Asya’ya uyduruk marka ile kakaklayandan tutun , eski dürümcü , alakasız yerlerden emekliler, eş , baba  kadrosundan  kendine yer açanlar  ve hatta  eski pornocular  bile var. 

Elbette işini yapmaya ehliyetli insanları tenzih ederim, ama medya mutabakatındaki bu çoğunluğu görmezden gelerek  daha kaçıncı yüzyıla geri koşacağız ?

Gerçek 5

Ne yazık ki özellikle İslami hassasiyeleri olan ekranlardan sabah akşam her kafadan bir  ses , kimi salya sümük , kimi komik  , kimi siyasete niyetli popülerite peşinde  ‘hoca‘ lardan   Müslümanlık dersi aldığımız yetmiyormuş gibi Maaşallah aynı kanalların   Hristiyan programcılarından da Müslümanlık dersi almaktayız ,bu densizlerin   gerekçeleri de tamamen sosyolojik oluyor ! 

Ekranlarında sosyolog ukala  tavırlarıyla entellektüel  kılığında  halbuki klasik terbiyesiz, hadsiz, maksatlı dangalaklara  kucak açmak yayıncılıkta ne zamandan beri demokrat ve çok sesli olma anlamına geliyor durup bir düşünme zamanı .

Biri dini, biri sosyolojik ,hiç boş yok , çok hoş bir oriantalizm ortaya karışık  , her halükarda mercek altındayız Müslümanlar olarak ,  kendi ülkemizde ve kendi insanlarımız tarafından ! Yetti yahu ....

Sen Müslümansın öyle mi hımmm dur sana nasıl Müslüman olunur ve  ne olduğunu anlatayım durumları .

Müslümanlara Müslümanlık dersi vermekten ekranlarda  helak oldular  , biz Müslümanlar da çok yorulduk . 

Ufuk Ötesi tarzı derinlikleri olan , ilahiyatçıların dini ;  felsefi boyutlarıyla yaşam tarzında ararken tartıştıkları  programları elbette kastetmiyorum . 

Gerçek 5

Yaşam tarzını değiştirme meselesi ise neden sadece içki içme veya içmeme noktasında düğümleniyor . Peki  ilitimaslı, yalan dolan dolu , arsız, obez, yüzsüz bir yaşam ve sadece parti programlarında başlık olarak yer alan ‘kültür sanat’ meselesi değişmesi gereken bir yaşam tarzı değil mi ?

Kadınları döve döve ayılaştığımız ve sanatta da artık sadece  ayılıklarımıza , küfürlere güldüğümüz mizahla  oluşan yaşam tarzımız kalsın mı ? 

Gerçek 6

Artık anlı şanlı şarkıcılar bile kendi işlerini yaparak para kazanamaz  haldeler, bırakın albüm yapmayı iki star birleşip bir şarkıyı ancak söylüyorlar . 

İşte tam bu sırada yılın bomba haberi   ‘ Okan Bayülgen ve Cüppeli ‘ ikilisi muştusu Tarkan ve Nazan Öncel’i gölgede bırakıyor.

Yanlız onları mı, Dünya televizyonlarının  ünlü ikilileri  Beavis - Butt-head, Sherlock Holmes - Watson , Tom and Jerry, Bert - Ernie bile Okan Bayülgen - Cüppeli ikilisi yanında çok silik kalıyorlar.

Her ikisi de Medya Gerçeğimiz  olarak kayda geçiyor.

Gerçek 7

Ak Parti döneminde  ‘ tıkırı yerindelerin‘   kimilerinin  manevraya geçmiş olmalarını  da kayda geçirelim.   

Bunlar Başbakan’ı tam olarak eleştirmeye çekindiklerinden ( çünkü ‘ne istediniz de vermedik ‘  diyecek haklı olarak )   ne şiş yansın  ne kebap tarzı yazılar yazıyorlar  ve genellikle  Başbakan’a soru soramayan gazetecilere yüklenmeyi tercih ediyorlar .

Gazetecilere yükleniyorlar  , Başbakan’a yüklenmek sıkıyor çünkü.

Yüklendikleri  gazetecilerin artık gazetecilik gibi bir iddiaları kalmamış zaten,  aralarından ‘ Evet ben Tayyipçiyim, yalakayım’  diyen delikanlı bile çıktı  .

Diğerlerinin  ise   meslektaşları, arkadaşları ,bakkal, çakkal , okurları , hatta çok  yakınları bile  arkalarından zaten konuşuyorlar ! 

Bu şartlarda itibarsız ama zengin bir yaşam kendi tercihleri. 

Şimdi ;

Bu gazetecileri sorgulayan alaya alana ;      

‘ O zaman  sen  sorsaydın  kardeşim, yazdığın gazete yazılarında  , oyunlarında bunca zaman tık etmedin ’ demek yerine , bu kimsenin yutmadığı troll pompası yazıları yaymak   çok mu ahlaklı  ?

‘ Bir bak Başbakan’ı eleştirmeyi göze alan gazetecilere, seninle bir mi ? ‘ diyen yok ,  yazıyı cesur bulup (!)  sitelerinde yer verenlerin zekasına da hayran kalmamak mümkün değil. 

Hala  ortak çıkarlar , bileşik kaplar üzerinden yürüyen  medya düzeneği yangından ilk kurtarılacakları kolluyor adeta  ve  gene yollarına Tayyip Bey sonrası  nasıl aynen devam edeceklerinin hesaplarını yaparken hem de  ya kalırsa üzerinden   ince  ayar yapıyorlar. 

Özgüven ve yüzsüzlük bir arada, hani ‘birleşebilir mi hiç aşk ihtirasla‘ gibi bir şey.  

Kayda Geçsin

Peki neye güveniyorlar ,  Bu ülkede ‘devri sabık’ olmayacağına, yapanın  yanında kar kalacağına. yani hukuksuzluğa güveniyorlar.

Aptallara güven tam.

Ekip anlayışları , dayanışmaları  kuvvetli böylesi SS’lerde görülmüş ortak suç kardeşliği diyelim , ekiplerine  güveniyorlar.

Hiç bir yolsuzluk , arsızlık geniş katmanlar tarafından pay edilmedikçe bu kadar pervasız olmaz, mevcut medya zenginliklerine bu gözle bakınız.

Kayda geçsin.

Her dönem ‘ İktidar Paydaşlığı’ ndan beslenenlerin yumuşak geçişlerini izliyoruz bakalım çekirgeler ne kadar sıçrayacak .

Ve gelelim rüyama;

‘ Devleti küçültmek, halka hizmetkar etmek masallarını  dinleme , bu ülkede her şey devletindir, devlet her şeyi yapar. 

Çalmak ise  vatandaşa yasaktır , vatandaş  devletin işine karışamaz. Sözlerimi unutma ’ dedi ve kayboldu rüyamda bir peri......kısa bir rüyaydı bu sefer.

Asıl bunu kayda geçirelim efendim,

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN