forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Kadıköy Özerkliğini istemekte haklı ve olmalı

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Teşebbüsleri  bütün kalbimle destekliyorum. En son  1 Mayıs’ı Kadıköy meydanında kutlamamız yasaklandı,  evde doğum günleri kutlamasına da her an yasak gelebilir. 

İktidar , seçim, sandık halk iradesi diye atıp tutarken resmen seçilmemiş ‘Zuhur’ etmiş  İçişleri Bakanımızın  ses tonunda bir yumuşama olmakla beraber ,  gene de  insanı korkutan  yanı devam ediyor . 

İmaj fikrin tasviri olduğu sürece Efgan Ala hangi tonda konuşursa konuşsun korkutucu bir adam , buna Türkçe’yi  kaba vurgularla kullanması da ilave edilince  bana öcü gibi geliyor .

 

Bundan Kadıköy’lüler korkaktır anlamı çıkması  ben Kadıköylü’yüm korktum diye. 

 

Kadıköy’lüler  korktuklarını söyleyecek kadar cesurdurlar.

Üstelik Kadıköy’lülerin delikanlılığı   öyle korumalarla gezen delikanlık değildir.

Malum uzun süredir mitolojik bir sürece girdik, Beşiktaş vapurundan inen Kadıköylü kadınların kılık kıyafetine takmaktan başlayarak iktidarın gazabı üzerimizde.

Ak Parti Manitusu  bizi sevmiyor.

Çünkü Kadıköy özgürlüklerin yaşandığı bir yerdir.

Kadıköy teravilerin kılındığı , oruçların tutulduğu, Paskalya çöreklerinin, yumurtalarının yendiği  ezanla çan seslerinin kardeşçe yaşandığı   bir beldedir.

Kadıköy yeryüzündeki cennettir.

Marina yapılıp denizi bok edilmeden önce kumsallarında her bir çakıltaşı şairin yekpare acem mülkünü feda ettiği   sengin ta kendisidir.

Bulgarın fırının poğacası ,Baylanın griyesinin tadı  fabrika yapımı sütlaçlara ,  benzemez.

Selahattin Pınar’ın öldükten sonra bile gecelerinde sanki yaşıyormuşcasına tabağına mezelerinin konduğu  

Bedri Rahmi’nin evinden resimlerin sokaklara vurduğu 

Fani’nin cam bardakları yiyip çocuklara gösteri yaptığı 

Kalamışlı Sarhoş Mehmet’in cebinde  taşıdığı makasla köşklerin bahçelerine dalıp , azgın köpekleri atlatıp gül agaçlarından kestiği gül dalllarını  sokaktaki kadınlara dağıttığı.

Sabahları  teknelerle  denize açılıp adaların  fırınlarından çıkan ilk  taze ekmeği  alıp katıksız yemeğe  yelken açanların yaşadığı yerdir  Kadıköy.

Daha ayaküstü yiyecek zincirleri açılmadan önce yeşil,  boyalı Büfelerinde  Hayrabet ile madamın sosisli sandöviç sattığı yerdir.

Belvünün son demlerinde bile bahçesinde canlı müzik yapılan ,  dans edilen Kadıköy’üm benim. 

Mehter takımına yemek müziği yaptırmak hödüklüğü terbiyesizliği  kimsenin aklına bile gelmez Kadıköy’de , ne o öyle  yemek yerken Osmanlı’nın ordusunun bandosuna Fetih Marşları çaldırmak ! 

Adı köy olup  hep en büyük, en yeni şehir  olandır Kadıköy.

Thames nehri ile köprü arasından tayyaresini uçuran ve ordudan bu yüzden atılan ‘Tayyareci Fiko (Fikret )‘nun  her meyhaneye  girişinde ayakta alkışlarla karşılandığı ,

Denize açılmak için bahçelerinde teknelerin  inşaa edilip  yelkenlerin biçilip dikildiği yerdir Kadıköy.

Kadıköy  Papazlar ve imamların  cenazelerde birlikte dua ettikleri  mezarlıkların olduğu yerdir .. 

Kadıköy’ün aklıbaşında , güzel insanlarının yaptıkları   say say bitmez.

Sokaklarında yürüdüğünde  evlerinden piyano sesi gelen yerdir Kadıköy .

Keman hastası bir hırsızın  , aşık olduğu keman çalan kızın evinin önünde Paganini  dinlerker yakalandığı tek  yerdir Kadıköy’üm.  Şimdi bu kadar hırsız var aralarında Paganini dinleyen kaç tane  , varsa  kalksın söylesin. 

Muziki , fasıl yaparız  eğleniriz  maksadıyla  yapılmaya başlanan,  Padişaha  burada alem yapacaklar diye gammazlanınca  , camiiye   çevrilen hamamın  olduğu yerdir.

Kadıköy’ün insanları da elbette sever, ayrılır, başka sevgili bulur, metres tutar lakin  son yıllarda kendilerine ‘çok eşli’ yakıştırmasıyla dolananlara  ‘çok eşli’ değil ‘çok karılı’ denir Kadıköyde , çünkü bir adamın  bir çok eşinden biri olmayı sindirip oturan kadına   ‘eş’ değil ancak ‘karı’ denir Kadıköyde. Kadıköy aslında Kadınköy’dür , ‘n’ harfi tarih sürecinde düşmüştür, evet haysiyetli kadınların yeridir Kadıköy.

Kadıköy’lü çocuklarda sınava giderken okunmuş pirinç yutar , 

simit aldıkları amcalar , okula giderken önlerinden geçtikleri dükkanların esnafı onları okur üfler ve  gene de sınıfta kalanlar olur tabii .

Kadıköy  sokaklarına ,  bahçeleri güzelleştiren bahçevanların adını veren insanların ülkesidir. 

Kadıköyde insanlar birbirlerinin isimlerini bilmeden selamlaşırlar, tanışıklık Kadıköy’lü olmaktır .

Kadıköy’lü olmak  birlikte yaşamaktır , yeni site zenginleri gibi duvarlarının  arkasına saklanıp   ne olursa olsun umursamamak değil. 

Şimdi yasaklanan meydanlar, caddelerde fener alaylarımız vardır , dans ederiz, şarkı söyleriz Cumhuriyeti kutlarız tutkumuzdur bizim Cumhuriyet ve Atatürk. 

Pastanede, çayhanede, kasapta, manavda  , meyhanelerinde   Atanın illaki resmi vardır. 

İstanbul’un kurtuluşunda  bitkin yorgun ordusuna üstünden geçsin diye evlerinden  yola  halılarını   serenlerin  yeridir Kadıköy

Biz böyleyiz, değişmeyiz,  övünmek gibi olmasın  Kadıköy’lüyüz.

Sosyolog , iktidar düşünürü  Cemaatin göz bebeği  aydın kişi , Ak Partililerin ‘Etyen Baba’ sı tek filimlik senarist , sosyolog, Müslüman uzmanının  20 yıl süreceğini buyurduğu bu hükümetle geçinemiyoruz,  onlar gibi değiliz  diye taktılar bize.

Zorla güzellik olmaz,  Kadıköy’ün  zaten %80 ni bu hükümeti istemiyor, sandıksa sandık aha  demokrasi işte !

Başbakan  Kadıköy  çatışması  normal bir iktidar ve ona muhalif yurttaşlar ilişkisi olmaktan çoktan çıktı , zıtlaşmaya döndü. 

Arkasında polisi, tankı, tüfeği , devlet gücü olan iktidar Kadıköy’lülerle resmen hesaplaşıyor  bizi kendilerine benzetemediler sonumuzu  Ksantosluların’kine benzetmeye kararlılar.

Buna razı gelemeyiz, gelmemeliyiz .

Kadıköy Özerk olmalı , tartışmalar başlamalıdır.

Öyle anakentin her dediğini mecburen yapan belediye ile olacak iş değil Kadıköy’ü idare etmek. 

Müzakerler istedikleri adada olabilir, Kınalı, Heybeli, Büyük, zaten onlarda bizlen birleşecektir büyük olasılıkla.

AB sürecinde sorunumuz olacağını  sanmam kısa sürede gireriz  özerk olmuş olsaydık zaten çoktan girmiştik AB kriterleri bakımından hiç bir sorunu yok Kadıköy’ün.

Bizim başmüzakerecimiz ulusumuzu temsil edecek , rezil etmeyecektir.

Kadıköy  Anadolu’un muhtelif yerinden gelenlere kucak açmıştır . 

Elbette Malatya , Iğdır kayısısından ,  Karstan kaldıysa peynir, kazdan , ve bunun gibi  göç aldığımız her yerden  Kasımpaşa dahil ,  ki pek çok Kadıköylü’nün eski Kasımpaşa kışlık yeridir  tıpkı Şehzadebaşı, Şişli, yangından önce Cihangir’in olduğu  gibi  , 

Doğu, Güneydoğudan  Diyarbakır’da üretilen  petrolden hak talep edeceğiz. 

Gülten Kışanak güzel bir yol açtı , biz buradan epey onların elektrik parası ödedik artık petrolle ödeşiriz.

Asıl adı  farklı  olan Muazzez Ersoy’un dediği gibi Kasımpaşa’nın ‘Aslanı’, Gülü olmak gibi bir şey değil Kadıköy’lü  olmak , herşeyin sahicisidir Kadıköy,  mesela takma isimli kimseye rastlayamazsınız. 

Kuran’ın arkasına ne yazıldıysa ya da hangi isimle vaftiz edildiyse odur isimlerimiz .  Lakaplar bile hak edilir benim Kadıköy’ümde.

Bizim kimsenin toprağında malında gözümüz  yok ama bize ait olanları,  değerleri korumaya kararlıyız  , sandık öyle diyor , irademiz belli bakın burada Ak Parti ile anlaşıyoruz sandık Ak Parti’yi istemiyor Kadıköy’de , zaten bütün sıkıştırma bu yüzden.

Kadıköy Özerk olmalıdır.

Ve bu hareket dünyaya  kendini anlatmalıdır ki ülkemiz   Aydınlıklara çıksın.

Ak Parti ile geçinemiyoruz ,çünkü  biz Kadıköylüyüz  sandıkta söylüyoruz karşılığında ilaçlı su sıkıyor, yasaklar koyuyorlar , yapabildikleri budur.

Özerk olduktan sonra Kadıköy’de yapacak çok iş var elbette, özellikle bu iktidar marifetmiş gibi denizi doldurumakla bozduğu için kalan denizi iyi kullanmamız ve doldurulan yerleri mümkün olduğu kadar boşaltmamız ,  edebildiğimiz kadarını denize iade etmemiz gerekiyor çünkü nerede ise balıklar karada yürüyecek.

Deniz kenarı, kıyısı  kalmadı , yerine dolgu toprak yaptılar ne fikir ama değil  mi !

Denizi doldurun  ,   kafeye kiralayın  bende dolgu toprak üzerinde bir kahve içeyim gibi saçma sapan talebi olmaz Kadıköy’lülerin.

AKP’lilerin  denizi sevmedikleri için  nerede kıyı görseler doldurma hastalıkları var.

Biz Kadıköylü’ler kadınlı erkekli denize gireriz , balık tutarız ‘Lüfer’e çıkarız’ bilen bilir.

Bıraksalar Ak Partililer  Okyanusları da doldurur ihale açıp, dünya kara parçasından ibaret olmalı diye düşünüyorlar her halde  ya da deniz tutuyor  bunları .

Sonra Şair Can Yücel’in ’72 Yazı’ şiirini yazdığı Todori Maliye Bakanlığından alınmalı, ilk devletleştirilen meyhanedir çok ayıp oluyor .

Yaşamını azınlık haklarına , papaz yetiştirmeye adamış ilk müslüman kadın  avukat   Kezban Hatemi Papaz mektebiyle uğraştı durdu epey buna daha sıra gelmedi herhalde , koskoca tarihi  Kilise bitişiğindeki meyhaneye devlet el koydu yahu, artık sadece devlet memurları içebiliyor !

Bunlar çözülmeyecek sorunlar değil, hele bir özerk olalım kendi parlamentomuzu, ticaret odamızı, televizyonumuzu , polis teşkilatımızı, ordumuzu kuralım hepsi hallolur moral bozmaya gerek yok.

Kadıköy’e şöyle güzel bir donanma yakışır, işsiz kıymetli amirallerimizin komuta ettiği !

Kadıköy’ün akil seçme ihtiyacı hiç olmaz, seçilenler zaten akil olduğundan gayet güzel idare ederler.

Bize zulmeden iktidarın ve yalakalarının  ne yaptığını gördük kimler olduğunu biliyoruz tecrübemiz Türkiye’yi kurtarmaya yeter.

Elbette Türkiye’nin başka yörelerinden Kadıköy’e iltica etmek isteyenler için gereken yardım yapılacaktır ve sonunda büyük birleşme olacaktır.

Özerk olursak işin en güzel yanı En Siirt’li  Egemen Bağış’ın milletvekilliği düşer, sırf bunun için bile özerk olmaya değer.

İktidara Kadıköy’ün bir jesti olur, onların yapamadığını biz yapmış olacağız.

Sevgiyle...

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN