forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Cumhurbaşkanı adaylarını gözden geçirelim ve...

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Gürkan Hacir’in adayı İlhan Kesici... İlhan Bey daima durur durur ve ortaya çıkar bir şey vurur diyemiyeceğim , acaba bu sefer  şans verilirse ‘Turna’ yı vurabilir mi bilemem. Gürkan’ın bir bildiği var ki öneriyor. 

Kesici akıllı, birikimli  Huma Kuşu Türküsünü söyler biraz Mesut Yılmaz’ın kemençe çalması gibi ama olsun.

Uğur Dündar’ın adayı Prof. Metin Feyzioğlu  

Hepimizi kedere boğan annesinin doğum esnasında vefatından sonra büyükbabası ve büyükannesi tarafından büyütülmüş bir çocuk. 

1969 doğumlu ama tevellüt daha eski gibi duruyor , büyük baba ve büyükanne tarafından büyütülen çocuklar hem sevimli hem doğuştan yaşlı ve  çok bilmiş dururlar , büyümüşte küçülmüş edası var olsun çok iyi bir aday arada öfkeleniyor bu da iyi , şu halimize bakıp ağız kulakta gezecek hali  yok.

TGF Başkanı Atilla Sertel’in adayı Uğur Dündar . 

Aslında ideal aday, her konumda, durumda  ders cümleler çıkartacağım diye  nasihatları uzun tutup bayabilir ama  neden olmasın rica ederiz az nasihat çeker.

Evren Paşa’ya ekranlarda verdiği söze uyarak evlendi, Allah Bağışlasın üç çocuklu aile reisi. 

Büyükanıt gene ekranlarda Uğur’la hatıralarını tazelerken sabahlara kadar montaj yaptıklarını anlatmıştı,yanlız hangi filimdi , gösterime girdi mi söylemediler. 

Uğur askerleri sever mi bilmem ama askerler komuta düzeyinde onu seviyorlar, bu durum Nagehan ve Rasim Kütahyalı , Eser Karakaş açısından Uğur’a problem olabilir ama hepsinin hakkından gelir.

Okan Bayülgen ise ‘Sol’un  adayları karşısında gücünü ortaya koyarak  daha fazla oy alabileceğini iddia etti , bence bir imada bulundu , listemize Okan Bayülgen’i  kendi kendinin adayı  olarak ilave edebiliriz...

‘Kansız devrim olmaz’ gibi genel doğrulardan Gezi ile ilgili yanlışlar çıkarmak gibi başarıları var,  Kendisi ‘ Taksim Gezici’  ama aynı zamanda  ‘polis sever’ her iki taraftan oyu  var mı yoksa tam aksi mi seçim sonuçlarında belli olur. 

Şehir Kerhanesinin karşısında milyon dolarlık ev yatırımıyla ünlü  ve başlıbaşına bir kent dönüşümcü bu da artı puan.   

Cumhurbaşkanlığı İstanbul  Konutu  için  doğru bir seçim mi bilmem, kabulleri Huber köşkünde yapar çözeriz işi, aksi takdirde yabancı ziyaretçiler  yanlışlıkla karşı komşunun evine girerlerse şaşar kalırlar , belki de şaşmazlar hoşlarına gider .

Bayülgen saçlarını bir beyaz bırakıyor, bir boyuyor , saçlar bir kesiliyor bir uzuyor bu  şaşırtma açısından artı bir durum bilhassa  Batı ile ilişkilerde ‘Fantoma’ gibi olmakta yarar var. 

Bayülgen ayrıca istikrarlı bir adam , yıllardır   değişik isimlerle aynı programı yapmak gibi cinlikleri  de var, hem istikrarlı hem akıllı .

Muhiti geniş, her kesimden eşi dostu var neden olmasın en azından Çankaya respsiyonları renkli olacaktır. 

Ayrıca Elmalılı Yazır ile akraba olması sıkça seslendirilir bu da manevi yanını kuvvetlendiriyor ki %99 durumlarında önemlidir .  

Milli duruşu ise hepsinden mühim , malum son yıllarda çocuklara coğrafi adlar (Ada, Dağ, Yağmur, Rüzgar )  ve şehir isimleri takmak çok popüler .

Okan burada Milli bir duruş sergileyerek kızına İstanbul adını takmıştır , çocuğuna Paris ismini  takanları düşünürsek Konstantinapolis takabilirdi ama hayır konuyu 1454 sonrasına sabitlemiş. 

Yahu aslında Okan’da Sayın Bahçeli’nin istediği bütün kriterler mevcut , şimdi yazarken fark ettim, çocuk doğru söylüyor  kazanır  bence pek uygun.

 Beyaz’ın başı kel mi , onu  ben ilave edeyim popüler kültürün  baskın değerleriyle bunu herkesten  fazla   hak ediyor , tek kusuru evli değil ama bu kusur sayılmaz yasalarda ‘Evlenme’ diye geçer zaten gidip evlenerek  yasalara karşı geliniyor aslında . 

‘R’ leri basamıyor, olsun şart değil hatta W’yu nasıl soktuysak  alfabeye ‘R’yi de öyle çıkartırız.

Ak Parti Sayın Abdullah Gül, Sayın Recep Tayyip Erdoğan arasında bir seçim yapacak aslında aday belli de nasıl olacağı belli değil derken Hüseyin Çelik onların ‘Mütemmim Cüz’ olarak düşünülmesi gerektiği hususunda  bizleri uyardı , bunu dün söyledi sabah görevinden alındığına dair henüz açıklama olmadığına göre Sayın Cumhurbaşkanı  ve  Başbakan birbirlerini tamamlıyan bir nevi ‘Siyam İkizleri’ olmalarından şikayetçi değiller.

Sorun şu ki , Hüseyin Çelik ’in tanımlasına göre  her iki makamı tek adam idare etmiş oluyor ‘  Check ve balans sistemi  duman oluyor. Pek tuhaf oldu. Şahsen Tavsiye etmem.

 Meral Akşener’in adaylığı için   keşke derim, mecliste erkekleri idare ettiği gibi Cumhurbaşkanlığı yapsa Yeni Amazon Cumhuriyeti oluruz, kalbim onunla.

Kürsü yüksekte olduğu için yarım kalmış gibi duran pek çok hareketi tamamlama imkanı da olur. 

Emine Ülker Tarhan, çok zarif, kıymetlimiz bir hukukçu Catherine Deneuve zerafetinde bir kadın, Çankaya  ve Başbakanlıkta  artık  demokrasi gereği eşarp çıkarma sırası geldi , iyi olur başlar hava alır.

İlker Başbuğ ise bir dışarda baş tacı, bir içerde , tekrar dışarda , neden olmasın yaşam zigzaglarına uygundur .

Bahçeli gençlerin tabiriyle en ‘Cool’ aday ve espri yeteneği en yüksek olan , çoluk yok çocuk yok, Türk’leri seviyor itip kakmaz .

Mansur Yavaş resmen son seçim mağduru , Çankaya  telafi olarak düşünülebilir Ankara Seçimlerinde sizi üzdük  geçin ‘tepe’ye gibisinden.  

Şayet  Cumhurbaşkanı Mansur Yavaş olursa Melih Gökçek’i protokol kuyruğunda beklerken göreceğiz , hiç fena fikir değil. Uygundur.

Haşim Kılıç , son çıkışı muhteşemdi ama ilk ve son çıkışı olabilir . Benzeri başka performanslar bekliyoruz.

Işıl Karakaş kıymetli bir insan, ekşisözlükte yazdığına göre derslere AB amblemi taşıyan şemsiyesi ile giriyormuş, fakat onunda eşi sorun  ‘Türk’ allerjisi var, eşinin etkisinde kalıp Türk’leri çok itip kakarsa hoş olmaz , ırk ayrımı hoş değil ,Rıza Bey güya CHP’den aday olması için destekliyormuş , aday siz olun bence daha iyi Sayın Türmen .

CHP’nin bir diğer Aday ihtimali  Büyükerşen , o da elbette kıymetli ve yapıcı bir insan, lakin onda da ‘Boğa’ problemi var . 

Bizim Kadıköy’de ki meşhur boğanın replikalarını polyester döküp döküp heykel diye Çankaya’ya koyarsa diye bir  endişem  mevcut, Eskişehirde yaptı bir daha yaparsa diye korkuyorum açıkçası.

Ne var ki  kimse mükemmel değil  fakat  ‘kitsch’ uğraşlar Çankaya’da uygun düşmez , ama feda edemiyorum Büyükerşen’i , yeminine asla polyester heykel seri imalatına girmeyeceğim cümlesi eklerse neden olmasın.

İlber Ortaylı ise  çok değerli, birikimli, taşı cebinde gezen bir adam, lakin dünya ile dialoğumuzun sıfırlanma tehlikesi var, malum kendisi monolog üzerine bir deha .

Metin Akpınar neden olmasın, devletle  çok iş yapmış mekanizmaları gayet iyi bilen bir insan , devlete yabancı değil.

Tıp dünyasına ilgisi çok olumlu , biliyorsunuz beyin loblarıyla ilgili önemli çalışmaları var fakat ‘Beyinsizlik’ üzerine hala beklediğim çalışmalarını duyamadım. 

Nusret Kaya başdanışmanı olursa faydalı olur.  

Tek sorun sahneden alışkanlığı karşıdan reaksiyon bekleme zaafı ileride sorun olabilir mi , izleyicen kahkaha alkış istiyor,  düşündürmeyi, dut yemiş bülbüle çevirmeyi beceremiyor ,  ama bu ayrıntı  düzelir , zaten etrafından   ‘Sayın Cumhurbaşkanım güldürmek zorunda değilsiniz ‘ diyen bir yaver çıkar ve  çok yakışır Çankaya’ya , Turkuazlar giyinmiş Süvari Alayı önünden geçerken düşünün.  

Görünen o ki, Cumhurbaşkanlığına  aday sıkıntımız yok .

Zaten dünyanın hiç bir yerinde olmazmış, ‘mış’  diyorum çünkü herkes bir şeyin başı olmak ister, Kral olmak ister, prenses olmak ister , Cumhurbaşkanı olmak kim istemez Mansur beyin dediği gibi.

Çoğunluk insanlar  Oliver Cromwell değil ki  !  

Malum kral  1. Charles idam edildikten ve Commenwealth of England kurulmasına öncülük ettikten  sonra   kendisine yapılan kral olması teklifini  ‘Kendinize başında taçla gezecek başka bir ahmak bulun’ diyerek refüze etsin.

Biz elbette Kral arayışında değiliz, çünkü  Aslan gibi bir Cumhuriyetiz,  aramızdan en mükemmelini bulacağız.

Aman hırsız olmasın, arsız olmasın, akrabalarını dostlarını kayırmasın bize yeter diyemeyiz , Cumhuriyet’e sadece namuslu koca aramıyoruz isteklerimiz bunlarla sınırlı değil elbet . Bulacağız , ben bu milletin arasından çıkacak  ne cevherle  olduğuna inanıyorum.

Atatürk yeniden gelemiyeceğine göre onun ilke ve devrimlerini  kalbimizde taşıyıp , atamızı fikirselleştirip  Ya Allah Bismillah  deyip evrensel değerlerle  barışık , bizim değerlerimizle bütünleştirebilen  ,seven,  soluyan , ülkesini yücelten  birini bulacağız .

Bu arada Atatürk’ün çocukluk resmi diye bir resim geldi, yakında Zübeyde Hanım altını değiştirirken resmini yollayacaklar, bunu Atatürk sevgisi zannedenler varken Atatürk’ün başka karşı devrimciye, düşmana ihtiyacı yok zaten. 

Kesin bu saçmalıkları artık , önümüzde seçimler var .

Bu günleri her şeye rağmen sevgiyle kayda geçiriyoruz

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN