forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Esra Erol ve Prof. Kural'ın Özürlüleri...

Aktif .

NECEF UĞRURLU - KAYDA GEÇSİN

Karbonmonoksitin bilimsel özelliklerini ‘tatlı bir ölüm’  olarak anlatan Prof. Kural sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylerek  İTÜ AİLESİ ve Öğrencilerinden özür dilemiş. 

Prof Kural dangalaklık demiyeceğim, ‘ ORHAN KURAL  DÜŞÜNCESİZLİK  KLASİKLERİ zincirine böylece bir halka daha eklemiş oldu .

 Kural’ın İTÜ Ailesi ve öğrencileri dışında kalanlar pek umuru değil anlaşılan, asıl ekranlarda seslendiği izleyiciler, Soma Halkı ve madencilerden özür dilemeliydi.

Kural  son halkayı Kadir Çelik’in Objektif Programında ekledi, efendim kendisi Soma’ya defalarca işçilere konferansa gitmiş hatta bazılarına sigarayı bıraktırtmış !

Böylesi lafa ‘Buyrun Buradan Yakın’ denir.

Adamların üzerine küllü su döküyorlar  bizim tatlı Prof. Sigarayı bıraktırmaktan  söz ediyor , bence kendisi düşünmeden konuşmayı bıraksa daha iyi eder.

Halen İTÜ Maden Fakültesi'nde Yer altı Maden İşletmeciliği Anabilim Dalı Başkanı ve Bölüm Başkanlığı yapmakta olan Prof. Kural  ‘Coal’ isimli kitabına 22 cumhurbaşkanına önsöz yazdırarak Guiness Rekorlar kitabına geçmiş , düşünün profesör önsözlerle Guiness’e geçmek için müracaat ediyor, daha ne yazayım.

Profesörün marifetleri çok, 120 farklı hava yolu ile 1003 saat uçuş yaparak 220 ülke gezmiş , 14 gezi kitabı  yazmış bir tanesi ilgimi diğerlerinden fazla çekti seyahate çıkarken nasıl bavul yapılır onu  anlatıyor.

Bazı filim ve dizilerde rol alan Prof. Kural aynı zamanda tarihte köle organizatörü olarak bilinen  Benin Cumhuriyetinin Fahri Konsolusu ve Vanuatu’nun Fahri Konsolos yardımcısı. 

Bu eski sömürgelerle ilişkisi beni fazla ilgilendirmiyor ama daha saymakla bitmez yan işlerinden vakit bulup Maden Mühendisliği ve konunun sorunlarıyla ilgilenmeye vakit bulabiliyor mu çok ilgileniyorum ,dahası YÖK’ün ilgilenmesini çok arzu ediyorum.

TÜBİTAK 4 araştırmaya öncülük ettirmiş, fakat Cumhurbaşkanlığı’nın 600 sayfalık ve CHP’nin bilhassa Soma ile ilgili araştırmasına katkıları var mı meçhulüm.

Prof. Kural sınıfta dikkat çekmek için her boktan çıkan eli sürekli havada ‘Öğretmenim ben söyliyeyim ‘ diye haykıran ve insanı sinir eden çocuk özelliği taşıyor ve bu günlerde ekranlardan uzak olmasında yarar var.

Gelelim Esra Erol’a.

Esra Erol’un  kadınların şiddet gördüğü, kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilerek  bir başka tür ve bence en pespayesi taciz ve şiddete uğradığı bir toplumda yaptığı programın sosyal sorumluluk taşıdığını düşünebiliriz.

Esra Erol kadın erkek ilişkilerinde medeni cesaret öneriyor programında, daha ne yapsın.

Esra Erol Programında  kadının içindeki insanın erkekle eşit olduğu ve bu kurallar içinde kurulacak beraberliklerin sağlıklı olacağını ,  evliliğin düşüne taşına yapılması gerektiğini gösteriyor , daha ne göstersin. 

Haklı bir ünü var.

Ancak ekran ünlülerinin unutmaması  gereken ;  şöhretlerinin Sosyal bir Hukuk devletinde tüm konularda  onlara programları üslubunca önderlik hakkı vermediği gerçeği.

Soma ;  içinde Hukuk, insan hakları, siyasi ilişkiler, özelleştirme, kamunun hakları, bilim, ilim, teknik , siyasi meseleler olan ve sanki inadına karmaşık hale getirilmiş bir konu, ve hepsinden önemlisi adli bir mesele.

Soma felaketten itibaren  kimsenin rahatça kameralarla giriş çıkış yapamayacağı bir olay  yeridir.

İş ; insanın merkez olduğu ve fakat aynı zamanda çok acıklı insan hikayelerinin ötesindedir.

Hukuk devleti gereğini yapacaktır, yapmalıdır.

Nitekim HSYK 28 savcıyla işe başlamıştır.

Bunu takip etmek Esra Erol dahil bütün aydınların , medyanın görevidir .

Ekran şöhretleri her felaketten siyanet meleği rolü çıkartmaya ne yazık ki çok meraklı. 

Soma siyanet meleği istemiyor, hukuk, hak istiyor.

Kaldı ki  ne Esra Erol, ne Gülben Ergen, ne Seda Sayan, ne Müge Anlı devletin görevlerini üslenmek için ekranlarda olamazlar,böyle bir hakları yok.

Malumunuz ,  siyanet melekleri yaptıkları iş için 

para almazlar ve şöhretleri yoktur.

Plazalı, rezidanslı, villalı, siteli siyanet meleği olu mu ?

En cahili Müslüman bile bunu bilir.

Bu nedenle  felaketlerden kendilerine siyanet meleği promosyonu yapanların yuhalanması çok doğaldır.

Kimse kızmasın, medya halk nezdinde  itibarını yerle bir ettikten sonra medyada yer alanların işleri daha da zordur.

 ‘İtibar Yönetimi’ ise medyanın , reklam verenin aklını çoktan aşmıştır.

Ekran şöhretlerinin Berna Laçin’in çok anlamlı ve akıllı sözlerine kulak vermelerini tavsiye ederim.

Siyanet Meleği’nin anlamını  bir kere daha kayda geçirelim ;

Allah'ın emri ile insanları koruyan, muhafaza eden melek. (Osmanlıca'da yazılışı: melek-i siyânet) 

Sevgiyle Kayda Geçsin

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN