forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Altın Palmiye, Taha Kıvanç ve Fehmi Koru

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Töreni  yayınlamaya  para kalmamış herhalde  TV’lerde. Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödülünün heyecanını maalesef ekranlardan paylaşamadık , bu sonucu bekliyorduk önce  kutlarız.

Festivalin yayın hakkı satın alınmamış, anlaşılan televizyonlarımız maddi sıkıntı çekiyor ulusal bir sevinci yayınlayamadılar ,  fukaralıktan aciz haldeler.

Böyle önemli ortak sevinçleri yayınlayacak parayı toplamak için bir fon oluştursak diyorum çünkü bu böyle olmaz.

Hatta çalıştıkları  programlarında  hayır işlerinde pek mahir Gülben Ergen veya Seda Sayan toplayabilirlerdi  parayı ....

 ‘Sayın izleyiciler Altın Palmiye’de ödül alma şansı çok yüksek Nuri Bilge’nin ,  töreni yayınlayabilmemiz için para lazım, bizim kanal çıkıştıramadı , pamuk eller  cebe, ne verirsen elinle o gider seninle’ diye anons etseler vallahi toplardık yayın için gerekli telifi.

Bu öyle bir yüce millettir ki kimse ‘Size verecek parayı buluyorlar da  Altın Palmiye’ye gelince mi bulamıyorlar ‘ demezdi , ya da derdi çünkü geçenlerde  kafede kulak kabarttım hanımlar ‘Geberemedi şu Süleyman aaa yetti artık kaç kadın koydu kutuya’ diye konuşuyorlardı, sağı solu belli olmaz bizim milletin.

Fakat öte yandan bu hafta dizi oyuncularına  bölüm başı ödenen ücretler yayınlandı, Özcan Deniz yazılanlara göre 120  -150 arası, diğerleri 60,70,80,90 gidiyor Allah arttırsın  bunlara verecek parayı buluyorsunuzda Altın Palmiye Yayın hakkı kaç para da yayınlayamadınız sorusu akla  geliyor .

Pahallı prodüksiyona yemin etmiş kanallar, sıra Altın Palmiye’ye gelince para yok.

Ne yapıyor  kanalların anlı şanlı kültür sanat sorumluları , en son bir tanesini imaj gecesinde Ahu Yağtu  öncesi ya  da sonrası tuvaletinin sırt dekoltesi ve hotozunu anlatıyordu.

Dizilerde yurt dışı sahnelerinden geçilmiyor fakat sonunda memlekete dönüyorlar, bunlar hep para , ya da çakıltaşı ödüyorlar ! 

Ticaret tamam diyecek yok, bu paraları verip Arap ülkelerden gene yazılanlara göre 150 milyon topluyormuşlar  , tabii bunların hepsi söylenti, elde resmi rakkamlar yok ve bu işin içinden artık masak çıkar gibime geliyor ,  çünkü bu rezalet  Altın Palmiye’nin görüntülerini yayınlayamama noktasına geldi.

Bu olayda   iktidarın zihniyetine  güya karşı  olan   medyanın halini net olarak   görme fırsatımız oldu. 

Bütün kanallar  aynı zihniyetteymiş bir kere daha gördük, iyi oldu.

TRT’de vermediyse töreni zaten ört ki ölelim olduk demektir. 

Fehmi Koru’nun kimi   yazılarında   çok cesur saptamaları vardır .

 Bazıları beni şaşırtırlar ,  öyle ki   Fehmi Bey  nasıl bu kadar sıkı  sağcı olabiliyor bu zihinle diye düşündüğüm çok olmuştur .

Ama Taha Kıvanç  bazen  Fehmi Bey’den de cesur saptamalar yapıyor. 

Onun için ;  takma isimle yazan basit bir siyaset magazincisi demek haksızlık  .

Fehmi Koru’nun yazmaya tenezzül edemediklerini yazan bir adam gibi de değil  Taha Kıvanç .

Bir elmanın iki yarısı bu iki adam arasındaki benzerlik ve farkların edebi bir yanı olduğunu düşünürüm. 

Tuhaf bir ikilidirler , birbirinin zaman zaman  zıttı , zaman zaman tamamlayacısı  ama ayrılmazdırlar.

Sabahları kimbilir  hangi  kahvede buluşuyorlar, konuşuyorlar  diye aklımdan geçer  hatta birbirlerin  dostu mu düşmanı mı  , ya da birbirlerine içlerini açıyorlar mı acaba diye merak ettiğim olmuştur,  birbirinden farklı iki insan olduklarına inanmışımdır  , bu hangisinin kaleminin ustalığı bilmek isterdim. 

Her ikiside zaman zaman kendilerine  biçilen roller  hoşlarına gitmezse eyvallah etmiyor Allahaısmarladık diyorlar ....hep birlikte oluyor kapıyı çarpıp gitmeleri ama hep Zaman, Yeni Şafak ve zoraki gazete Star üçgeninde.

Nedeninin iç yüzünü bilmediğim ya da medyadan takip ettiğim kadarıyla  bu terk etmelerde    ‘ Ben artık başka eve  çıkıyorum ‘ diye eve rest çeken ama aynı mahallede  karşı  eve taşınan ve yemeklerde gene annesinin  sofrasında yerini alan , çamaşırları gene baba evinde yıkanan  delikanlılara benziyorlar. 

Taha Kıvanç kimi zaman hiç yaşamadıkarına nostalji duyan bir adam gibi gelir bana .

Taha bey yaşayan ama hiç bir yerde görmediğimiz bir adam, Kafka  tadında bir öyküdür ikisi.

Ama kendi mahallelerinin senaryo fabrikatörlerinin ne dizilerine ne filimlerine ilham kaynağı olamamışlardır , onların kabahati değil öbürlerinin grado problemi, özetle Fehmi ve Taha yanlış medyada doğmuşlar. 

Medyanın doğrusu hangisi o da ayrı bir konu !

23 Mayıs Star Gazetesi yazısında Taha Kıvanç   yandaş  medya tarafından battığı vehmedilen  ‘ Medya Armada’ sının  ‘Amiral  Gemisi ‘ Hürriyet ve iktidar ilişkisinin ne denli birbirini tamamladığını anlatıyor .

Taha Kıvanç yazısında şöyle diyor :

‘ Bazen kendime bile itiraf etme cesareti bulamadığım bir düşüncem var; madem yine aklıma geldi sizlerden mi saklayacağım, yazayım: Hani bazıları Tayyip Erdoğan’ın Hürriyet yazarlarını kendisine eleştiri hedefi seçmesini, onlara çok kızdığı, bulsa bir kaşık suda boğacağı biçiminde bir düşmanlık olarak algılıyorlar ya, ben tam tersine, Tayyip Bey’in Hürriyet’siz yapamayacağını düşünüyorum... ‘

Taha Kıvanç yazının devamında son noktayı işlerinden olma tehlikesi , kaygısı  taşıyan ve  okuyucu üzerinde bu algı yaratılan   yazarları kastederek şöyle koyuyor :

‘Rahat uyuyabilirler, onlara bir şey olacağını sanmıyorum... Aydın Bey ve yazarları iktidara çok lâzım çünkü... ‘

Kışkırtıcı olduğu kadar düşündürücü bir yazı .

Bu cümlede o kadar çok gerçek saklı ki ;

Böylece  muhalefet eden Hürriyet  efsanesi ve  Yiğit Bulut’un teorileri yerle bir oluyor.

Vesayet kalktı oyunun sonu bile var.

Demek ki Yiğit Bulut’un ‘öteki medya’ ya atıp tuttuğuna bakmayacağız , Taha Kıvanç’ın  ülkemizin geldiği noktada bana da doğru gelen saptaması İktidarın ve Hürriyet’in bu yollarda beraber yürüdükleridir.

Acaba  Fehmi Koru’ nun ünlü  Alaturka Geceleri’nin gelecekte açılış şarkısı İktidar ve Hürriyet’e ithafen   sözleri  Ayşe Birgül Yılmaz bestesi Mahmut Oğul’a ait   Kürdi Fantezi makamında  ‘Biz Ayrılamayız ‘ şarkısı olabilir mi ?

Aynı bedende can gibiyiz

Cana can veren kan gibiyiz 

Yanıpta bitmez köz gibiyiz

Biz ayrılamayız..........

Hal böyle olunca işçi güvenliğinden , Altın Palmiye’yi yayınlamaya para zor bulunur, nelere  bulunduğu ise ortada.

Kimdir Medya’nın ‘Dayıbaşları ‘ bilelim artık memleket meselesi !

Ortada olanları kayda geçiriyoruz

sevgiyle

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN