forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Ayşe Arman’ın Haluk Bilginer’e Atatürk Ayarı

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDE GEÇSİN 

Haluk Bilginer kardeşimiz  Cansu Çamlıbel’e verdiği röportajında ‘Atatürk’ün baba’ lığından kurtulamadığımızı söyleyince Ayşe Arman durumu içine ‘Sindiremiyor ‘. 

 
O Ayşe Arman ki  çalıştığı gazetede neleri sindirmiş olgun bir insan,   Haluk son damla oldu herhalde ,  sindirim sistemi altüst oluyor   , insan üzülüyor tabii ama olacağı buydu . Ayşe Arman’ı  parçası olduğu bu  medya düzeninde insanın midesi bir yere kadar kaldırır sonunda sindirim sistemi altüst olur.
Bu durum üzerine  Haluk Bilginer’in  röportajı okudum malum Haluk Ege’lidir, Ege’den Atatürk’e eleştirel bakış her zaman çıkmaz.

Gözümün bebeği Haluk   fena halde  içini dökmüş  neler yok ki röpotajın içinde , hani neredeyse  söylenmedik söz bırakmamış şöyle ki  :  

Aylık Doblo ödemeleri , imam maaşları, geziye destek vermek ,25 yıldır tiyatro yapmak  , Cannes’ da ki törenin yayınlanmaması karşısında isyanı , Yozgat ve Konya’da porno izlenme oranları  ve tüketilen içki miktarı , kendisiyle ‘resim çekinmek’ isteyenler’ in resimleri sonra atacaklarının üzüntüsü , ödül törenine  medyanın  ilgisizliği vb... . 
 
Her ne kadar bu filmin içinde olmaktan duyduğu mutluluğu söylesede , bence Haluk çok yorgun ve yorgunluktan   ‘Babaları’ karıştırmış , yanlız ‘baba’ları mı çok şeyi karıştırmış ama ben babalarla sınırlıyayım yazıyı.
Bir kere  aşamadığımız baba  Atatürk değil Süleyman Demirel’dir . 
Haluk bunu karıştıracak bir insanda değildir , fakat  medarı iftaharımız ‘Kış Uykusu’ malum üç saati aşan bir filim , izle izle bitmiyor çek çek hiç bitmez demek Haluk yorgunluğunu üzerinden atamadı.
 
Gösterim süresi  3 saat’i aşan bir filimde oynadıktan sonra bir aktörün yorulmaması imkansız , seyirci oturarak yoruluyor  düşünün Haluk bir de ayakta , o peri bacasından bu peri bacasına , gene iyi,  ben olsam  IV. Murad ile Başbakanı bile karıştırırdım , Haluk  röportajda patlamış bir anda  ve ‘Baba’ lar karışmış !
Biz laf açılmışken gelelim Atatürk meselesine   
 
Atatürk  1881 - 1938 arası  57 yıllık ömrüne  bizler için neler sığdırmış ki badire atlatma rekorlarımıza rağmen Cumhuriyetimiz hala dimdik ayakta . 

1919 -1922  Kurtuluş Savaşı , 1923 Lozan  , devrimler ve 1938 de veda.... aslında  topu topu 20 yıldan bahsediyoruz !  

Kimseden bana baba  densin diye bir talebide olmamış Atatürk’ün . 
 
Ama 1964‘den itibaren her saniyemizde var olan Demirel 50 yıldır  ‘Baba’ ! 
Allah ömür versin  sağ olduğu içinde kimse yüzüne bir şey söyleyemiyor , söyleyende iflah olmuyor  (ben )  fakat Atatürk’ün durumu öyle değil, başımız sağ olsun sizlere  ömür , arkasından konuşmak kolay .
Ama sıkıysa Demirel’ e iki çift laf söyle , tiyatroların aldığı yardımdan, düşün dünyamıza son 12 yılı katmazsak hesaba ki katsak fena olmaz , her anımızda , her kararda  daima hep Demirel vardır bunu inkar edip Demirel’e de haksızlık etmeyelim . 
‘Baba’ odur Haluk ‘Baba’ları karıştırmıştır, çünkü yorgundur . 
Haluk’cuğumun röportajında zaten epey kafa karışıklığı var, ama en çarpıcı olan bir tanesini daha koyalım ,    ‘ Kış Uykusu’ filminde oynadığı  rolün analizi ile ilgili . 
Şöyle diyor canlandırdığı  karaktere  oyuncu Haluk ;    
‘.............. O kadar geniş bakmasını, 360 derecelik bir perspektiften görmesini bekleyemeyiz. Aydın da 45 derecelik bir açıyla bakıyor dünyaya.’
Haluk yanlız oynadığı role değil, Türk Aydın’ına da sitem ediyor biraz , ve Ayşe  de bu ‘entellektüel havalı ayar’ dan sıkıldığını söylüyor.
Ayşe Arman  boşuna alınmış  çünkü Haluk’un röportajında  rahatsız olunacak bir entellektüel ayar filan yok , entellektüel hiç bir şey yok ve Haluk bu konuda  tertemiz sadece yorgun karıştırmış.
Dönelim  bu ‘360 derecelik ‘ perspektif meselesine ;
Canım  kardeşim 360 derece bir perspektif değildir , aynı noktada duruyorsun demektir döner kule değilsen tabii, ben insan için söylüyorum zaten, kastım insan . 
Hadi diyelim 360 derecede  ‘Aydın‘  dön baba dön ,  dönmektedir  , o zaman da  fırıldak, duruşsuz derler, adama kızıyorsun ama 45 derecede sabitlemiş duruşu, keşke gerçek aydınlarda sabitlese.
Bir öyle, bir böyle abuklamazlar Halukcuğum.
Haluk derinlere dalmış, ve denizin dibinde gözlüğü çıkarınca gördükleri bulanmış   tamam da  , Atatürk düşmanı filan değil. 
Ayşe Arman boşuna ayar çekiyor  , o da yorgun çünkü  !  Nuri Bilge Ceylan filminde oynamaktan değil belki  ama  onun yönetmeni  de  Ertuğrul Özkök  ve  Özkök’ün çektiği filimler öyle 3 saatle sınırlı değil, yıllardır  hiç bitmiyor devam ediyor .
Ayşe Arman’da durum barsaklara vurmuş sindirememe hali başlamış , Atatürk  bahane.
Bunca abur cuburu yiyeceksin barsaklar iflas ettiğinde kabahat  Haluk’ta !
Ayşe Arman  biraz da Haluk üzerinden  Atatürk konusunda  ne kadar hassas olduğunu  kanıtlıyor gibi geldi bana, ama  Ayşe arman gibi masum bir insanında günahını almak istemem .
Hoş Haluk’la bir röportajla barışırlar gibime geliyor ,  biraz sıkıntılı bir durum zaten var Arman  röportajlarında ,  en son okuduğumda kızıyla röportaj yapmıştı.
Olmadı Araya İş Bankası filan girer barıştırır bu iki aydınımızı , malum Haluk İş Bankası reklamında  Atatürk’ü canlandırmıştı  ‘ 91 yıllık baba’ yı ‘ oynamıştı, bir red söz konusu olmamıştı , ben şimdi Atatürk’ü canlandırırsam kendimle çelişirim filan gibilerinden ...
Bunları düşünürken uykuya dalmışım dün gece ,  telefon sesiyle uyandım Gazi Hazretleri telefonda, uyku sersemi ‘Buyrun  Atam’ dedim  ve şöyle bir konuşma geçti aramızda :
Atatürk : Obama’yı dinledin mi ?
Necef : Dinledim efendim, aynen sizin preemptive  war taktiğinizi uyguluyor gibi geldi bana,  
ama tabii proxy war’u sanki  bu düzleme çekmiş aynı zamanda.
Atatürk . Bizimkiler ne diyor ?
Necef: Daha konuşmayı analiz etmediler , o sırada Acun varsa kaçırmış olabilirler.
Atatürk : Sen yaz o zaman
Necef: Ayşe  fazla entellektüel bulur bana da ayar verir diye çekiniyorum 
Atatürk : Ayşe kim ?
Necef : Sizi seven bir kız...
Atatürk : Onu yurt dışına yollıyayım görgü  bilgi arttırması için
Necef: Zaten yurt dışında oturuyordu .
Atatürk: Nerede ?
Necef: Dubai galiba
Atatürk : Dubai’de benim hayranlarım var demek  , Ortadoğu yırtmış olmalı
Necef: Ortadoğu değil ama Ayşe yırttı efendim.
Konuşmanın devamı özel , Gazi Hazretleri bazı tembihatlarda bulundu  şimdilik yazmam doğru değil.
Rüyadan uyandım, Atatürk bir rüya, Haluk ve Ayşe Arman ise gerçek.
sevgiyle efendim...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN