forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Vesayetin 41. Yıldönümü ‘Altın Kelebek’

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

Hürriyet, Doğan  Medya Grubu'nun  ‘Popüler Kültür ve Sanat’ dünyasında  41. Vesayet yıldönümü  ‘Altın Kelebek Ödülleri’ töreni ile kutlandı ve gece önemli belgeler bıraktı.Okan Bayülgen’in motorsiklet ve kaskıyla katıldığı  gecede lüks arabalara dokundurmaları ‘Altın Kelebek’ in anlamını değiştiremedi.
Okan; Ben bu mahallenin asi çocuğuyum kılığında yaşlanmış  , bıdık James Dean tadındaydı  .
Didem taslanın omzuna kondurduğu kelebeklerle  kutsadığı  ödül töreninin  41. yerine 10. yılını  kutlaması çok tatlıydı .
Ece Gürsel’in pembe kirpikleri geceye damga vuramadı ,  yeşil denemek lazım.

Giysisinin içinde kendini ‘Hediye Paketi’ ne benzeten adını hatırlayamadığım ünlü de geceye damgasını vuramadı çünkü hediyede zarfa değil mazrufa bakılır , bir türlü paketi açmayınca  olmadı tabii.

Single’ıyla ilerleyen dakikalarda ödül  alan İrem Derici bir single için  epey uzun  bir teşekkür listesi sundu, albüm çıkarırsa  teşekkürleri sabahı bulacak demek .

Cengiz  Semercioğlu  ile birlikte ‘ hoş geldin’  komitesi sunucusu kızımızı kamera yandan gördüğü için tam göremediğimizden kim olduğunu bilmiyorum ama ,
‘single’lı  İrem Derici’ye ‘Uzun vadede ruhu yormaz mı  zirvede kalmak’ sorusu insana bu yaşta bu zeka dedirtti , Derici’nin cevabı ise  daha da zekiyceydi ,   ‘Gençlik olduğu için yorucu olmuyor ‘

Genelde gecenin  eski  yeni yıldız kızları  ‘  burun estetiği olmamışlar Altın Kelebek’e  katılamazlar gibi bir izlenim bıraktı !

Ertuğrul Özkök bir şeyden şikayetçi oldu ama ses gitti tam nedir anlaşılmadı, olsun yakışır kendisine ‘anlaşılmazlık ‘ ....havalı oldu, şikayet ediyor, baş kaldırıyor ama neye  belli değil ,

Hürriyet Yayın Direktörü  Fikret  Ercan’ın  ‘Altın Kelebek’ etrafında Türkiye’nin aydınlık yüzünü arayıp bulmuş olması ,  ‘muasır medeniyet’ le  adeta ülkenin  vuslatı  ‘ Altın Kelebek’ ödülleri ,  mealindeki sözleri gecenin en büyük, en önemli  cümleleriydi.

Fakat iddialı oldukları ‘Zihniyet’ devriminden gecede eser yoktu , sadece bazı isimler gecede yoktu, Seda Sayan, Orhan Gencebay , Bülent Ersoy gibi .

Kim kime ödül verdi  her yerde yazılı çok da önemli değil çünkü ‘Altın Kelebek’ ödülleri akraba düğününde  takılan takılar  gibiydi .
Hani  böyle düğünlerde  damat aslında gelinin  amcaoğludur  , esasen amcasının eşi olan yengeside aynı zamanda teyzesidir ve damat’ta ana tarafından teyzesi, baba tarafından yengesi olan kayınvaldesine ne diyeceğini şaşırır ya o hesap .

Sonra sakat doğan çocuklar için ailece göz yaşı dökülür düğünden 9 ay sonra .
41 yıldır yapılan  benzer hesap , ‘geleneksel’ le kastettikleri budur herhalde tek fark bunların mutlu mesut birbirlerini ödüllendirmeleri, ödül alıp vermeleri.

Türkan Şoray  29 yılda 25 kez Altın Kelebek aldığını söyleyerek gene tarihe büyük belge bıraktı.
29 yılın 25 yılı kimse Altın Kelebek’te Türkan Hanımı aşamamış, buna oturup ağlamak lazım ama herkes alkışladı .

Zaten alkış istenmeyen ve karşılık bulmayan tek bir an yoktu , ‘alkışkan ‘ bir salondu.
ama biraz boştu.
Pek az kişinin ilk ‘Altın Kelebek’ iydi,... bende 20 tane var sende kaç soruları  uçuştu hal  böyle iken Sefa Önal’ın  kendisine hiç  ‘Altın Kelebek ‘ verilmemiş olması sitemi yürekleri yaraladı .
Mete Horozoğlu zuladan bir tane çıkarıp  ‘seni mi kıracağız abi ‘ diye  verebilirdi, bunu akıl etmiyecek  bir çocukta değil lakin böyle anlar için iki üç ekstra ödül yaptırılmamış herhalde.

Gecenin anahtar ve çokça kullanılan kelimeleri  ‘gerçekten’ , ‘prestij ‘ ‘Abi’ ve ‘Hollywood’ sözcükleriydi .
Gecenin  sırrı bu kelimelerdeydi.
Algı yönetimi maymuncukları peki  artık  kilitlenmiş kapıyı açabildi mi ?
Sizlerin takdirine bırakıyorum.

İllaki prestijliyiz  ısrarları ,
adeta ne olur inanın bize  anlamında   sıkça kullanılan ‘gerçekten’
ve aile düğünü samimiyetinde ‘Abi hitapları,
ve öykünülmek istenen ‘ Holywood ‘ halıları
hele  ‘ prestij’  kelimesini   hayli büyümüş olan Emrah’ın vurgulaması  , ve onu şöhret yapan filimde annesi rolündeki  Oya Aydoğan’ın artık magazin gazetecisi olarak sistemde ödülüyle yer alması ,
Mehmet Ali Erbil’in  yeni sunucuları başarılı bulması ve  bu yolları açtığı için kendine  pay çıkarması  ama ödülü 40 yıllık arkadaşı Selçuk Yöntem’e vermesi komikliği, ‘ Altın Kelebek’i  Prestijli yapabildi mi ?
Hangi  prestij, hangi  gerçek  ?
Elbette ödül alanlar , verenler arasında değerli insanlar var  , ama sistem insanları ne hale getirebiliyorun araştırılması  için ışık  tutacak  belgesiydi 41.  Altın Kelebek gecesi.

Zara ödülünü alırken Ali Ekber Çiçek, Aşık Veysel, Neşet  Ertaş’a teşekkür etti , birde özür dilemesini bekledim zira saydığı cennet mekan bu üç isimden hiç biri tavukları ‘Helal’ , ‘haram’ diye ayırt etmiyordu.
İrfan Değirmenci’nin Gezi, Soma göndermeleri ise sabır taşırıcıydı ekran başındakiler için , insaf yahu , Soma uzun bir aymazlık sürecinde gelinen son nokta,
Gezi ise  görmezden gelinen bir büyük  dönüşüm iken günlerce susan bir medyanın mensubu hiç olmazsa  o gece  de  susabilirdi.
Gecenin dünyada ilki ise sunucu Nefise Karatay’a  afiş programından dolayı ödül verilmesiydi.
Aslında sanat programları çoğalsın istiyormuşlar ..... Nazım Alpman, Vecdi Sayar, Yekta Kopan ilk ağızda sayabildiklerim ne  programı yapıyorlar acaba ?
Nefise  Hanım ve ekibinin haberleri  yok herhalde  !
Sanattan bu kadar bi haber olabilirler mi, neyse Nefise Hanım o gece Mehmet Ali Erbil’le de  yıllar sonra sahnede bir araya geldi, ikisininde giyinik görmek çok hoştu.


‘Altın Kelebek’ sadece  popüler kültür , eğlence’nin kendi aralarında alıp verdiği bir  gece değildi.
 Analiz edilmesi gereken önemli bir belgedir gece.
Ön sıralarda  oturan çok uluslu şirketlerin reklam bağlantılarının Türkiye izdüşümü sorumlusu  bir simayı kamera yalayıp geçti.
Dizi dünyasının milyon dolarlık işlerinin başındaki genç ‘yapımcı guru’ya teşekkür eden edeneydi.
Diyeceğim o ki , bir diyeceğim var ki bu geceyi  kayda geçiriyoruz yoksa manyak mıyım bunları izliyeyim  ortada milli menfaat ve mecburiyet  olmasa !
Ülkeler savaşları ordularındaki askerleri yanlız bırakarak veya içeri tıkarak kazanmıyorlar .
Ordunun dışında kalan  sivil muharip , savaşçı gücün    en önemlisi sanatçılar , onlar  işleriyle lojistik destek vermeden  hiç bir savaş kazanılmıyor.
Vesayete son verdiğini zanneden Ak parti iktidarının en büyük yanılgısı bu alanı küçümsemek ve eklemlenmeye kalkmak oldu.
Yıllarca kendi yarattıkları temelsiz,  uyduruk sözde  ve klasiğe geçiş yapamayan ‘popüler kültürle’  bal gibi ülke idare etmeye kalkan ve bunu hep yapan aslında basit bir düzeğe sahip  bu paralel kurgu vesayetini  yok edemediler.
Ben en çok   nice değerli sanatkar muhariplerin içinden çıkamadıkları tutsaklıklarına yanarım.

Peki  şimdi ne oldu ?
Vakit kaybedildi , pek çok savaşı bu yüzden kaybettik şimdi döner kule gibi dönüp farklı manzara sunmaya kalkıyorlar.
Ne var ki tabiat , zaman akışı durduramıyor 41. Vesayet yılı ne kadar Maaşallah çekerlerse çeksinler  bir çöküştür.
Dünya güzeli bir adam Sefa Önal, sisteme bana niye ödül vermediniz diye sitem ederken kaybolan yıllarını  geri verseler acaba neleri sil baştan alırdı, bilmek isterdim.
Sayın Başbakan 41 yıllık vesayeti yıkamadı asıl  bunu kayda geçiriyoruz.

Sevgiyle  efendim
necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN