forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Ekmel Çelebi’den Muktedirlere Goller

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Cumhurbaşkanı adaylarımızdan Sayın Ekmel İhsanoğlu’nun kısıtlı zaman ve maddi imkanlarla başlattığı seçim kampanyasının   ‘ Basın Toplantısı’ndan  neler algıladım sizlerle paylaşmak isterim.

Malum zaman ‘algı’ zamanı  benim gibi sıradan bir kadın neler algıladı meraklısına kayda geçirelim. 

Nedense medyamız ‘Monşer’e takıldı, oysa Ekmel Bey ta işin başında  bu yarışın ‘Çelebi’ce olması gerektiğini söyleyerek çok önemli bir ayar yaptı demiyelim , ama  kibarca  rekabet üslubuna  öyle bir  normu koydu ki , aksini uygulayan altında kalır ve Ekmel Bey’in   muhatabı   olamaz.

Yani Cumhurbaşkanlığı yarışı  olması gereken gibi efendi, nazik, kibar , okuryazar kimseler arasında geçmek zorunda.  

Yandaş medya külhanbeyleri zorlanacaklar ve evlerinin bütün pencereleri kapanmış mahallenin  sokakta nara atan meczuplarına dönebilirler .

Bu Ekmel Bey’in ilk golü. 

Ekmel Bey’in  bana verdiği izlenim ;  etrafı telaşa vermeyen , boş laflarla başı hoş olmayan , uzun konuşmaktan hoşlanmayan ama konuştuğu zaman çok etkileyici bir insan olduğu.

Bu da  2.  goldür.

Ekmel Bey laubalilikten uzak durmaya özen gösteriyor ama küçük şakalar  yapmaktan sakınmıyor , muzip bir yanı var  . Bu günlerde sıkça  Kamu kuruluşları  iftarlarında   gördüğümüz asık suratlı Müslüman’lardan değil.

Bu da 3. gol.

Genç yaşlarından itibaren  hayatın ona sunduğu zorlukları göğüslemiş ve bu yüzden ne ülkesi, ne devletiyle  hesaplaşmaya girmemiş , tam aksi ülkesine dönmüş ve hizmet etmiş bir kişi .

4. Gol oluyor.

 Doğru gitmeyeni düzeltmek için kin ve nefretler , rövanşist siyasetle işi yok Ekmel Bey’in .

5. gol hemen 4. golün arkasından geliyor . 

Ekmel Bey  zorun  ne olduğunu biliyor ve artık bu toprakların insanlarının kendilerine yaratılan bölünme ve hayatı zehir etma  üzerinden  siyaseti arındırmaya talip.

6. Goldür.

Akıl, bilim ve inanç konusunda somut fikirleri , açık net olarak söylüyor , öyle ki Ayn Şems Üniversitesi  Ekmel Beyler yetiştirebiliyorsa  Mısır’ın acıklı durumu nedir diye sordum içimden , bu sorgulamayı bana yaptırması bile çok önemli benim için. 

Vazifeleri icabı dünyayı 62 kere ‘ devrialem‘   yaptığını ve ‘Düvel-i Muazzama’nın başkanlarıyla görüştüğünü söylemesi ve seçtiği ‘Düvel-i Muazzama’ sözcüğü çok anlamlıydı.

7. Gol

Düvel-i Muazzama hala var, ve Ortadoğu kan gölü .

Evi başına defalarca yıkılmış ve eşini, evlatlarını kaybetmiş  artık bir çadırda acısıyla baş başa kalmış bir Filistin’li hanımı ziyaretini anlatırken   insan yaşamının alınacak derslerle ve kalıcı bir barışla  mümkün olabileceğini , asıl marifetin  savaş ihtimallerini bir bir ortadan kaldıran siyasetler  olması gerektiğini bana algılattı.

 

  1. Gol 

 

ABD BAşkanlık sisteminin  birleşik devletleri bütünlemek için olduğunu , bizde ise yapının üniter olduğundan  öykünülen ABD Başkanlık sistemini uygulayabilmek  için bölünmemiz gerektiği gibi bir saçmalığın kime ne hayır getireceğini düşünmemiz için bize bıraktı.

9. Önemli goldür, iki cümlede anlattı kopartılan yaygaranın saçmalığını.

Sakin kafayla tartışılması gerekenlerin aceleye getirilmesinden  kimlerin ve  hangi menfaatlerin hayrına olduğunu artık bizlerin düşünmesi gerekiyor , Ekmel Bey söyleyeceğini gayet güzel söyledi.

Zira bu  parti liderleri  arasında geçecek bir seçim değil, adayların yarışacağı makam her inanca, politik yönelime eşit mesafede durması gereken bir makam.

10. gol budur ,  Cumhurbaşkanı siyasetçi değil diyenlerin kulağına küpe olsun.

Bu makam Ekmel Bey’in sözleriyle  gücünü Anayasa  ve halktan alacak. 

11. Gol  ise Anayasa’dan gücünü alan Hukuk Devleti . Beğenmezsek Parlamentoyla değiştireceğiz.

Ekmel Bey biz sıradan insanlara güvenini kaybetmemiş, moralim düzeldi. 

 

Bu 12. Gol en güzeliydi.

Lakin  kendimize güvenimizi  ve gururumuzu  tekrar nasıl kazanacağız  ? 

Çocukların gelin edildiği , 11 yaşında  kız çocuğun kendisini astığı  zamanlarda yaşamanın utancının kalplerde , vicdanlarda açtığı yaraların   onarılması şüphesiz zaman alacak  , ne var ki  şu paramparça , yaralı  halimizle ne yapıp sandığa ulaşmamız gerek.

Bu toprakların insanları daima muktedirlerin oyununu bozmuştur diyor Ekmel Bey ,doğrudur.

13. Goldür.

Kalpten söylediği sözlerinden  vaz geçen bir liderin yaşattığı  travmadan çıkmak , kendine yeniden güvenmek  kolay değil .

Adaletsizlikler karşısında çaresiz kalan,   korkudan susan  , elinden bir şey gelmeyen  , Mübarek Ramazan’da  ihtiyaç sahibine vermek yerine sofralar kuran belediyelerin otobüsleriyle  oradan buraya  iftar kovalayan  Müslüman olmayı sindirmek   , ve değerleri  kırılan  ellerinden  alınan  insanları onarmak  kolay iş değil.

Ama benim algılayabildiğim en önemli husus şudur ; 

Ekmel Bey’in   bu yarışın bize bir imtahan olduğunu anlatmasıdır.

Bu 14. gol öyle bir gol ki , eğer anlamazsak kendi kalemize atacağız.

‘ Ekmek için Ekmel ‘  sloganından  algılayabildiğim  ise   ‘somun’ yutmak değil . Ekmel Bey bedava somun dağıtmayacak, fütürist projeler, iş , aş filan da vaad etmiyor, ya da örtülü ödenekten  para dağıtmayacak.

Ekende, biçende bir olalım  ‘yiyende’ değil  diyor slogan, bravo ince ve anlamlıdır. 15. Goldür.

Ekelim ki birlikte biçelim , hasat sevincidir bu toprakların insanlarını birleştirip ‘Halay’ çektiren.  Tekrar birbirimize sarılıp hasat kutlayacağımız bir toplum olmak , zaten  öyle olduğumuzu hatırlamak ,  rüyası bile güzel insan uyanmak istemiyor.

Evet Çelebi  ‘ Bir muktedir’ de değil , ‘ Muktedirlere’  karşı  gücümüze  güveniyor  ama asla mağduru oynamıyor bize gururumuzu hatırlatıyor.

 

  1. ve en asil goldür.  Ve asıl  karşılaşma şimdi başlıyor  .  Ekmel Bey Sayın Başbakan ile

 

karşı karşıya gelip  tartışmaya hazır,  bu artık  gol filan değil  Nur içinde yatsın Atilla İlhan’ın mısralarıdır

....son umut kırılmıştır 
kaf dağı'nın ardındaki 
ne selam artık ne sabah 
kimseler bilmez nerdeler 
namlı masal sevdalıları 
evvel zaman içinde 
kalbur saman ölür 
kubbelerde uğuldar bâkî 
çeşmelerden akar sinan 
an gelir 
lâ ilâhe illallah 
kanunî süleyman ölür

 Kayda Geçsin

 

Sevgiyle

necefuğurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİ