forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Sanat Medya Dünyasının İmamı Kim?

Aktif .

necef-ugurlu-650NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Piyasada ‘Sanat , Medya Dünya’sının imamı kimdir , ismi  ayyuka çıkmış durumda.


İktidar ve Hareketin ve Laik kesimin gönlünü ferah tutacak bir isim seçilmiş ,şayet doğruysa  , dahası var ama  hiç girmeyelim o kısma ,  ama gelinen noktada toplumsal açıdan faydalı  bir başarı yok ama dönüştürme Maaşallah izlediğimiz gibi .

Hala görevine devam edebiliyor  mu, yoksa yerine yeni bir tayin oldu mu, yoksa biri altında çalışan vekalet mi ediyor rivayet muhtelif.

Bu arada  kurulmuş  aynı düzen medya hayatı bütün hızıyla devam etmekte.

Ünlülerimizin , özellikle ekran şöhretlerinin  ‘Yakalanma’ ,  ‘Şiddet Uygulama’ , ‘Yeni bir ilişkiye Yelken Açma’ , ‘Boynuzlanma’ , ‘Mutluluktan Uçma’ , ‘Avm’de alışveriş ederken Yakalanma ‘ , ‘Boşanma’ , ‘Uyuşturucudan Yakalanma‘  , ‘Eski Eşiyle Dostça Yemek’ , ‘Yeni sevgilisinin eski eşinden olan çocuğuna ilgi gösterme ‘   mevsimi açılmış bulunuyor , Milletimize hayırlı olsun.

Yapılan işler  içerik itibariyle gündem oluşturamayınca , gündem nasıl  oluşturulacak , elde tutulacak ?
İş projelerin içinde yer alan oyunculara kalıyor.

Aşk yaşa , onca paran varken  halkla bütünleşmek için sevgilinle  çadır kur, halk plajından denize gir dahil olmak üzere yapmadıkları yok.

Aralarında  dizi  mevsimini  açarken halkçı kesilip, 2 ay önce uçakta VİP uçarken hır çıkarmış olanlar var ,  olsun kısa sürede demek ideolojik  değişikliğe  uğramış oluyorlar , bu da hayırlı olsun.

Zor ve yorucu işleri  aslında , bu şartlarda   bir oyuncu için gerekli düzenli, form tutacakları , ait oldukları toplumun değişim, dönüşüm  sürecinde  kendi durdukları yerden  doğruları  yakalayacakları  entellektüel  birikimi edinmeleri ve oyunculuk mesleğine kafa yoracak disiplini sağlamaları zor.


Silkelenmek için ya eşlerini  dövmek , ya boşanmak  ya da yenge boynuzlasın ki gündem ol durumları  trajikomik gerçekler mi, yoksa  hepsi birer kurgu mu artık  bilemiyoruz.
Boşuna üzülmekten yorulduk , naçizane kanaatim artık kimsenin de umuru değil !

Bildiğimiz , aynılık arz eden  ve etkilemeyen işlerle dikkat çektikleri filan da yok.

Vahşi Kapitalist düzen girdabında  dönüp duruyorlar bizde izliyoruz , izlememekten başka seçenek olmadığı bir dönemdeyiz .
Şahlanan ve menüyü değiştiren yapımcı ve sanat grubu yok , denge hiç yok ve en fenası bu şekilde globalleştiklerini zannetmeleri toplumsal açıdan acı , yoksa kendileri para kazanıyorlar ve Florida, Miami’de hacizli villaları ucuza kapatıyorlar , dünya ölçeğinde ahlı mal , ve pek inançlı Müslümanlar hepsi  , sevsinler !

Yaptıkları işin gerçekçi olduğunu iddia edenlerin gerçeği ise oyuncuya rol icabı taşıttıkları bavulun içine taş doldurmaları  gibi .
Bavula taş doldurma !
Bana o bavul ağırmış gibi taşıyacak oyuncu lazım diyen metinlerde yok ortada.
Böyle olunca  zaman zaman Engin Şenkan  Kıvanç Tatlıtuğ ile birbirine giriyor !

Lafı uzatmıyayım, bazen iyi oyuncudur , iyi yönetmendir ama sanatkar değildir .
İşin bir diğer acıklı yanı nice değer heder olup gitmektedir.
Denge kurucular yok, medya aklını yitirmiş, işten aldığı sonuç yerine pahallı yapımla övünür halde olunca yapacak fazla bir iş kalmıyor.

Dünya böyle çalışmıyor.

‘ Yeni Türkiye ‘ bu  sanat  ve medya dünyasıyla nasıl, neyi dönüştürecek  hükümetlerin ciddi sorunudur   artık yarışmalarda saçsaça başbaşa  gelinen noktada  kavga izlemeye alıştırılmak istenen bir izleyici kitlesi oluşturma çabalarıyla para kazanılıyor, sonra iki beylik laf, güvercin, kuş şiiri iş tamam.

Sürdürülebilir bir kaos yaşanıyor  hepsi bu. Ve medya burada ciddi bir sorumlu ,  fail, günahkar ne derseniz deyin kabahatli durumda, insanlığa sığmaz neyse....

Meselenin  özü geçmişe dayanıyor.

TVEM’de değerli film yönetmeni Ümit Efekan  bir sohbet programı yapıyor  ve bu manada  çok ciddi kayıt düşüyor.
Sohbet esnasında  genellikle sanat dünyasından konukları anılarını anlatırken bütün samimiyetleriyle ‘Şecaat Arz Ederken Sirkatin söylüyorlar’.

Geçenlerde bir  Yeşilçam aktörü  ‘ eskiden çağırıldığımızda senaryo, rol sorulmazdı, hele para hiç konuşulmazdı ‘ mealinde konuştu.

Oynayacağın metni, rolü ve emeğinin karşılığını sormadan bir işte yer alana dünyanın neresinde aktör , yorumcu  denebilir ?

Meselenin  başlangıcı  sorgulamayan , örgütlenemeyen, meslek ilkelerini ortaya koyamayan bir geçmişe dayanıyor ve ne yazık ki değişen fazla bir şey yok.

Bu arada  aynı programda  ‘Pembe Patikler’ maceramızda yol arkadaşım Oya Aydoğan’a içimi sızlatan güzel sözleri için teşekkür ederim .
Dizi devam etseydi her şey çok farklı olurdu doğrudur , tam da bu yüzden devam edemedi.

Tutan ve sevilen bir dizinin silinmesinin nedenleri bizi aşıyordu Oyacığım, ne tesadüf geçen hafta aynı serüvende yer alan Halil Ergün gözümün bebeği diziyi tekrar izlediğinde duygulanmış beni aradı. O da üzgündü.

Olan bitenin  bir gün filmi olur, romanı olur, dizisi olur gerçekler örtülemez kayda geçmiştir.

Cennet Mekan olsun Osman Yağmurdereli  hastanedeki son aylarında hemen her hafta benden söz almıştı ne yapıp yapıp devam etmek için, kıymetini biliyordu işin  çünkü tecessüm kabiliyeti olan bir adamdı ve gerçek nedenleri elbette biliyordu, ne var ki ona verdiğim söz  yaşama sarılması mücadele etmesi için  moralden öteye gidemedi.

Bu bir girdap , ‘sanat kesimi’ nin  çok para alan futbolcularla benzerlik yaşadığı tuhaf bir süreç, aynı pahallı arabalar, evler, model sevgililer,  hatta kılık kıyafet ve birbirleriyle arkadaşlar.

Kırk yıl düşünseniz akla gelmez futbolcuların yaşamdan algıladıkları ve  biçim itibariyle sanatçılarla  bu kadar ortak yönünün olabilmesi , asıl bunu  düşünmek lazım !

İşte bu düşünceler içinde bunalırken pek çok yerden  ‘Sanat, Medya Dünyasının’ da bir imamı olduğu kulağıma geldi.
Kim olduğunu yazmam , ama geldiğimiz nokta o kişinin entellektüel düzeyine, hayata bakışına uygundur , doğru olabilir  başka delillerde aynı kişiyi işaret ediyor , haa bu arada hiç dindar filan da değildir.
Söylenenler  doğru ise  doğrusu  Gülen Hareketinin  entellektüel  duruşuna da yazık olmuş demektir , tek sözüm medya , sanat dünyası  ‘İmam Bayıldı’  olduk !

Kayda Geçirdik
sevgiyle@necefugurlu

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN