forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Bizim bağın üzümleri...

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Sacit Aslan, İzzet Çapa, Muhsin Kızılkaya, Turgay Güler , Merve Boluğur ve diğerleri...

Bu sabah  Uçankuş TV’de  Sacit Aslan ile İzzet Çapa arasında muhteşem bir tartışma vardı , marjinaller , ahlak üzerine .

Gene ne varsa magazinde var hep söylerim , hep yazarım magazinciler bu ülkede çağın antalojisini  yazıyorlar , benim diyen gazetecilerin yapamadığı onların sözleri, magazin görüntülerinde saklı .

Tartışma mealen şöyle oldu ;

Örneğin , adam nikahlarında  şahit olduğu en yakın arkadaşının eşini ayartıyor . evine girip çıktığı ailenin kızına göz koyuyor gibi durumlar....

Sacit Aslan için bunlar kabul edilmez   davranışlar .

İzzet Çapa ise  ahlaken  hemfikir Sacit ile  ama özel hayatına karışmıyor insanların . 

Biraz ‘  Hayrola Hasan Efendi .....seyirdi ‘  oldu ama durum böyle, ben ne yapayım !

İzzet biraz  ‘ Bana ne’ ci , pratikte haklıdır da , adam ne  halt ederse etsin İzzet’e  ne ! 

Hatta daha ileri gidelim böyle insanlarla  röportaj da yapabilir, dükkanında müşterisi de olabilirler .

Ekmek parası faslına girer , hatta  söz konusu kişilerin  ‘ahlaksız’  özelliklerini bilmeyebilir, veya  açığa çıkmamış kimbilir ne kepazelikleri biliyordur da  ne yapabilir ,  ne diyecek ‘arkadaş sen yaramaz  bir adamsın sana servis  açtırmıyorum ‘ mu ?

 

Amerika’da  çocuk tacizci ve bilumum  sapıklar şartlı tahliyelerinden sonra ev bulamadıklarından onlar için bir  mahalle kurulmuş , adalet, hukuk, devlet olmanın yüksek bilinci devrede.

 

Biz bunları ıskaladığımız için  sapıklarımızla , hırsızlarımızla , karısını doğramış katillerimizle , ve sanki adam kalmamış gibi sahtekarlıktan yargılanan adamı parti yönetimine seçebilen politik anlayışla   hep beraber yaşamaya , yemeğe , içmeye  alıştırılmış vaziyetteyiz ya da alıştırılmaya çalışılıyoruz  İzzet Çapa neylesin.

 

Aslında  İzzet bu  tartışmaya  esnaf müşteri ilişkileri düzleminde bakıyor . 

 

Sacit ise bunca yaşamışlıktan sonra feylesof noktasına gelmiş, aslında  gerçek  marjinal olan Sacit,  İzzet değil , İzzet çoktan  çizilen yeni   müesses nizamın parçası , bunun için  hiç işsiz kalmayacak.

 

Evet görüntüye aldanmamak lazım , Sacit  Aslan’ın klasik giyim tarzı , kullanığı dil , olaylara bakışından umulmaz ama artık marjinal olan  Sacit Aslan bunun için en sevilen , en istenen açık ara  o , hakkını alıyor mu ayrı konu .

 

İzzet Çapa  ‘  Zaten dünyada , her yerde böyle,  eh bizde neler gördük , annesinin kocasını ayartanlar,  üvey kızıyla evlenenler, ee bunları eleştirirsek  o zaman bizde eleştirileceğiz , niye magazin programı yapıyoruz  mealinde  bir konuşma yaptı. Konuşma sevimsizdi ama kendisi  o kadar sevimli ki !

 

Radikal Demokrasinin sakıncası klanlara ayrılmaya açık olmasıdır , malum bütün kalınırsa yol su elektrik, okul  geliyor !

 

İzzet Çapa ne var ki ;  neredeyse  Muhsin Kızılkaya’nın teleffuz ettiği Radikal  Demokrasinin   örneği, çok tatlı bir paralelelik  ! 

Çapa hizmet sektöründen olduğundan   ‘şimdi’  ağır basıyor düşüncelerinde , Kızılkaya için ise ‘sonra, gelecek’ var gibi.

 

İzzet zararsız .

 

Ama  bu  işler  paradoksal yani malumunuz ‘aykırı düşünce’ ile izah edilmiyor hukuk devletlerinde , düşünce olmadıkça aykırısı , ahlak olmadıkça gayrısı  yok , sadece şu sıralar da olduğu gibi ‘La’ var.

 

Uygarlıklar tohumlarını koruyor , bizim gibi ‘ aahh bir zamanlar Bursa şeftalisi vardı tadından yenmezdi ‘  demiyor ,  korumanın ötesinde  saklıyor , satacaksa genleriyle oynamış bir sene sonra meyve vermeyen tohumu  kakaklıyor . 

 

Turgay Güler romanında yazmıştı bu tohum meselesini  , romanın başı biraz Bilbilik sonu Amerikan Science Fiction filmi olmuş ama olsun !  

 

Çocukta ,  her hafta  karşısında avaz avaza konuşan profesörü sabırla dinlemekten  roman yazacak   kafa kaldıysa bu kadarına bile şükretmek lazım. 

 

Uygarlıklar genç nesilleri koruyor , geleceği özenle yetiştiriyor , önünde buluşacakları heykeller yapıyor , biz yol kenarlarına çiçeklerden garip şekiller yapıyoruz  şimdi çakıl taşları ve bayıra çizilmiş bir ev üzerine çalışıyorlar ,  herhalde  otoyollara bakan milyon dolarlık evlere manzara  olsun diye , tek kelimeyle facia.

 

Uçankuş sabahları bir alem , iyi oyunculara örnekler ise Tatlıtuğ ve galiba Kenan İmirzalıoğlu idi.

 

Dünyaca ünlü aktrist Lauren  Bacall’ın  şu sözlerini duymadıysanız  kayda geçirin  derim, ben öyle yaptım : ‘Büyük aktörler hakkında konuşurken bilin ki konumuz  Tom Cruise değil’

 

Merve Boluğur’u tanımayan İzzet Çapa entellektüel boyutunu ve Boğaziçinde okuduğunu program sunucusu hanımefendiye  bir soruyla kayda geçirdi , soru Kültür Bakanının adıydı ve yanıtı alamadı. Hem sevimli, hem zeki, hem pragmatik  İzzet Çapa !

 

Üzülecek biri varsa  ‘Kamu Alanlarında Aşk’ yazısını yazan Sayın Ömer Çelik !

 

Hepsi bizim bağın üzümleri  kayda geçsin.

 

Sevgiyle

necefugurlu@gmail.com

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN