forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Ekranlardaki Rüküşlük hanımlar

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

Zamanının  kurallarına  uymayan bir giysi utanmaz, hatta edepsiz addedilebilir. Zamanından çok sonra giyilmişi demode , komik, ya da romantik olabilir.

Bir kadının  giydiklerini yakıştırma meselesi fikrini tasvir ile bağlantılıdır diye düşünüyorum.

Bilhassa ekranlarda duruşlarda önemlidir.

Entellektüel kadınların rüküş olduğu,  kadın olmalarının arka planda olduğu da doğru değildir, sadece giyecekleri  dikkat çekici kostümlerle fikirlerinin önüne geçmesini istemezler, yoksa hep kadındırlar.

Özellikle haber sunan , siyasi içerikli program idare eden moderatör hanımların kıyafetleri artık iyice özensiz, rüküş bir hal aldı.

Elbette doğru dürüst giyinenleri var ama çoğunda nedir o kıyafetler...

Hele bir iki tanesi beni çok şaşırtıyor , önce herhalde haberleri sunup nişana yetişecekler ve üstlerini değişecek  vakitleri yok gibi geldi  ama baktım sabahın körü allı pullu, kollarda danteller arada straslar , resmen abiye kıyafetlerle haber sununca , rüküş oldukları sonucuna vardım. 

Üstelik  sundukları haberlerde  memleket yanıyor , takmış takıştırmış , kulaklardan avizeleri sarkıtmış , pullar payetler  arkadaş sanki  düğüne hazırlanıyor !

Bazılarınında  giydiklerinde  beden problemi oluyor, elbisenin omuzlar sarkıyor bunlarda muhtemelen  ‘ Sponsor Kurbanı ‘ olanlar.

Şaşırıyor insan, dikkati dağılıyor bu rüküşlük karşısında.

Eskiden Gülgün Feyman saç rengi ile şaşırtmayı pek severdi , neden yapardı bilmem mesleki açıdan faydası mı oldu zararı mı  doğrusu kendisine sormak lazım  pek sevdiğim bir kişidir ve doğrusu  bunu değerlendirecek zekadadır aynı zamanda  , hoş olur doğrusu bu konuda sohbete etmek...eğer yollarımız kesişirse soracağım bu güne kadar aklıma gelmedi sormak. 

Coco Chanel  ‘ Bir kadın hırpani giyinirse insanlar giysiyi hatırlar, ama hatasız , saf, sade giyinirse kadını hatırlar ‘ demiş .

Coco Chanel bunu  söyleyen benim gibi bir pejmürde de değil , kadına giymesi  için pantalon takımları , tayyörleri tasarlayan ,  saç kesimi ile erkek dünyasında rekabete hazırlayan bir modacı.  

Bütün bunları yazdıktan ve ekran rüküşlerinden şikayet ettikten sonra Şirin Payzın’a teşekkür etmemek haksızlık olur.

Şirin Payzın kendisine özel hazırlandığı izlenimini  veren rengarenk gömlekleri ile çok şık, ekranlardaki duruşunun yansıması giydikleri. Ciddi ama  can sıkmayan, cümleleri kaçırmayan bir kişiliğin medyada ki tarihi üstündekiler , ve Şirin Payzın’dan öteye gitmeye hakları yok !  Coco Chanel’in söylediği gibi Şirin Payzın’ı hatırlıyoruz her programdan sonra. 

Sanılmasın rüküşlük  başı açık kadınlarla sınırlı ekranlarda, başı örtülü bir tane var , kafayı neyle doldurduysa  Nefertiti gibi duruyor,  uzayıp gidiyor başının arkası nerede  ise stüdyonun tavanını deldi delecek, ne luzum var bu kadar iddialı olmaya .

Hepsini sevgiyle kayda geçirdik.

Elimizden Gelen Budur.

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN