forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Hülya Avşar, Nasuhi Güngör, Kaya Çilingiroğlu ve Nixon

Aktif .

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN 

Habertürk’de  yer alan habere göre, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Cumhurbaşkanlığı görevini Tayyip Erdoğan’a devrettikten sonra 55 koruma memuru ve 45 hizmet personelini kendi hizmetine aldığı öğrenilmiş. Gül’ün ayrıca 18 aracı da kendisine tahsis ettiği belirtilmiş... Kayda geçiriyoruz.

Eski Cumhurbaşkanlarının yasal olarak Çankaya Köşkü’nden ayrılırken personel ve makam aracı alma hakkı bulunuyormuş . Gül’ün yanına aldığı personelin maaşları da aynı hak kapsamında devlet tarafından ödenecekmiş .

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Gül çiftinin halen Tarabya’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde kaldığını, personel sayısının daha sonra düşürülüp revize edilebileceğini belirtmişler. 

AB’ye uyum sürecimizde bir türlü frekans  tutturamadığımız evrensel  normlar ve zihniyetimiz açısından  mukayese olur diye  hatırlatıyorum  , yakınlarda   Danimarka Adalet Bakanı  Sosyal Demokrat Partili Haekkerup, Landbrug & Födevarer adlı çiftçi kuruluşunun başına geçecek olması nedeniyle bakanlık ve milletvekilliğinden istifa etmişti, buyrun buradan yakalım hep beraber , söylemek  istediğimi takdirlerinize bırakıyorum ve kayda geçiriyoruz.
 
Dizilerinden, tv  formatlarına  öykünmeye doyamadığımız  , filimlerimizi onların uzay , kovboy filimlerinin paradisi haline getirerek gişe rekoları kırdığımız   ABD’in bu sefer eski Başkanlarına  nasıl uygulama yaptığına bir bakalım.
 
Efendim ‘Former Presidents Act‘  basitinden  Eski (sabık ) Başkanlar  Yasası 1958‘den önce başkanların hiç birine emekli maaşı vermiyormuş  . İş bitti , yapı paydos diyor.
1912 de bir öneri oluyor ama kabul görmüyor. 
Derken Truman’ın kısıtlı maddi kaynakları olması (düşünün yaşamını idame ettirecek kadar parası olduğu şüpheli , var ama az ayrıntıya girmiyorum , ve bu adam dünyayı değiştiren kararlar alan bir güçte, Japonya’ya atom bombası attı , gücünü hatırlatırım, demek ki gücü para zulalamaktan değil ...) yüzünden   ofisinde çalışan memurlara , Başkanlara    bazı olanaklar tanıyan  bir yasa çıkarılıyor bu süreçte esasen  hayatta iki  Başkan var zaten, Truman ve Hoover .
Sabık Başkanlara  yasada gizli servis koruması tahsisi de var. 1997’de  bu 10 yıl ile sınırlandırılıyor  ama daha sonra sabık başkanlar  ve eşleri için bu sınır tekrar kaldırılıyor ve ömür boyu oluyor.
Halen eski başkanların  emekli aylığı  , ofis ve personel , sağlık harcama varsa  sigortaları ve gizli servis koruma masrafları devlet tarafından karşılanıyor.  
Sağlık konusu durumları  elverişliyse özel sigorta  tarafından  değilse  askeri hastaneler sorumluluğunda . 
Bu harcamaların kıstasları belli ,  sabık başkanın  emeklilik ödeneği  200 bin dolar civarı, herhalde yıllık. Eşi için başka geliri yoksa 20 bin dolar civarı uygun görülmüş , her yerde açıkça yazılı rakkam rakkam. 
İsteyen öğrenebilir.
Mutlaka bizde de kurallar bellidir, ama ben bulamadım. ABD de durum açık bizde bul bulabilirsen.
Bu ömür boyu korunma işi ilginç, 1997‘den öncekiler, sonrakiler derken Obama 10, 2013 de kendisi ve George W Bush’u ve bütün başkanların ömür boyu korunmasını kapsayan yasayı imzalıyor.  
Çok ilginç olan  gizli servis tarafından korunma hakkından  feragat eden tek ABD Başkanı  Nixon , yıl 1985.
Nixon’la ilgili çok filim yapıldı bu feragat bile başlıbaşına çok senaryo kaldırır.
 
Ama bu filimlerden biri var ki, izlemediyseniz mutlaka izleyin derim ,
 ‘Frost / Nixon ‘   Peter Morgan’ın aynı isimli oyunundan Ron Howard’ın yönettiği ve   Frank Langella ve  Michael Sheen’in sahneden sonra  tekrar bir araya  gelerek oynadıkları Frost ve Nixon rollerinde  , mimik ,benzerlik değil karakterlerin bütününü yorumluyorlar , bizim Atatürk filimlerinde beceremedikleri. 
Atatürk’e benzeyeceğiz diye yorum yapamadılar  Yavuz Sepetçi hariç (Yol Ayrımı ).
 
Frost/Nixon  pek çok dalda Oscar adayı oldu ,  kazanamadı .  
Filim  ‘ tarihi drama’  ama içinde bir sahne var ki günümüzde esen  global fırtınanın  yazar Peter Morgan tarafından kalbine saplanan bir oktur . 
Nitekim filimde ,  bir gece kafayı çektikten sonra Frost’u arayan Nixon’un telefonda söylediklerinin doğru olmadığını söylüyor Nixon’un resmi biyografisinin tarihçileri,   artistik bir icat yapmış senarist diyerek sitemde bulunuyorlar .
Doğru olabilirler, olmayabilirler , ama gerçek olan şu ki ; filmde Nixon’un  o sahnede söylediklerinin  inandırıcı olduğu ve kafa çekmeden söylenemeyeceği , ve bu güne dayandığı .
Ne söylediğini öğrenmek size kalmış, ben izlemenizi tavsiye ederim. 
İnandırıcı olmak önemli , sanatın gerçeği  böyle bir şey gerçeği  gerçek olmayan  sanat anlatma cüretini gösteriyor  , bizimkilerin ne yazık ki yapamadığı. 
 
Yoksa,  TRT’yi Hülya Avşar  aramış mı, Kaya Çilingiroğlu  için ne istemiş, Kaya zaten programa başlıyormuymuş , Hülya Kaya’nın velisi miymiş , yok mafya değilmiş, Nasuhi Bey başka alternatifleri düşünürken bu telefon haberi çıkıca seçenekler ortadan kalkmış mıymış, Telegol kaldırıldığında  Acun  Çilingiroğlu’nun tazminatını  ödemeyince  Kanaltürk’de Kaya feryat ettiğinde Nasuhi’yi arayan Hülya niye yakın dostu Acun’u aramamış bana sorarsanız bunların hiçbiri  inandırıcı değil, artistik değil, sofistike bile değil her taraftan dökülüyor boyalar.
Bir filmin bir sahnesinde bazen bütün insanlık  dünyada oynanan büyük oyunları bir oyun perdesinin aralığından seyrediyor tarihçilere de madara olduklarında sitem etmek kalıyor.
Sanatın Gücünü Kayda geçirelim.
Nixon ve Nasuhi Güngör’ü kayda geçirelim.
Hülya Avşar ve Kaya Çilingiroğlu’nu kayda geçirip geçirmemek sizlerin takdirine kalmış.
Sevgiyle Efendim

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN