forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Kalın Kaşlar ve ‘Makul Şüphe’lerim

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu

NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN

TV Dizilerimizde uzun süredir  durum parlak değil. Ekranlarda önce diziler bozuldu. 

Özgün iş çok az, nitelikli oyuncu çok az, iyilerin arkasında duran bir kamu yayıncılığı iradesi hiç yok , palavra çok ,  hemde uluslararası  bunu sonra irdeleyeceğim , üstüne üstlük  son günlerde bir de kalın kaş modası çıktı .

Dizinin ruhu, zamanı, konusu , oyuncunun fiziki durumu, rolüyle bağlantısı  hiiiç önemli değil, birden kadın oyuncuların hemen hepsi kazan kulpu gibi kaşlarla boy göstermeye başladılar ekranlarda . 

Yakışanı var yakışmayanı var, tuhaf olan  kadın oyuncular kaşlarını  kalınlaştırırken bazı erkek oyuncuların   alıyor olması , hayırlısı . 

Özel hayatlarında  olsa bize ne,  ama dizilerde ki rollerinde birden    olunca ne oluyoruz deme hakkımız var.

Oyuncular da , yani çoğunluk mankenler   razılar ,  nedir bu halim kömürlük penceresi gibi diyen yok .  Oyuncular sorgular nedir bu makyaj diye ,  bunlar ne modaysa yapmaya hazır kız çocuklar, oyuncular arasında yapan yok mu , vaaar....

Bu durumun nedenleri hususunda  makyöz ve ‘ oyuncu olmayan oyuncu işbirliği ‘  ve oyuncu olanların ortama uyma kaygısı , mankenlerle aşık atma  yanlışı  hususunda ‘makul şüphelerim’ var. 

TV  Dramalarında bu kalın kaş işi ‘makul’ değil.  Gözümün bebeği Bennu Yıldırım neydi o kaşlar yeni dizinde  , bana bu yazıyı yazdırdın.

Bu ‘Makul Şüphe’ konusu TV ‘lerde çok tartışılmakta. 

Tutmamış diziler hususunda da  bir ısrar bir ısrar , Kurt Seyit ve Şura  futbolda  Fatih Terim  ısrarcılığına döndü. Bıktık .

 

Tutmayan , başarılı olmayan niye devam eder , bu konuda da ‘Makul Şüphelerim var’. 

 

Başarı mecburiyeti devam kriteri olmuyorsa  , bir nevi verimlilik denetimi kıstası olan  reyting ölçümleri demek göstermelik .  

Yani reklam veren izlenme peşinde değil, çok ilginç.

Bu  olabilir ama söz konusu işin kamu yayıncılığı açısından  önemli faydası varsa , yoksa para dayanmaz.....Kurt Seyit ve Şura  kamu yararı olan ne anlatıyor  çözen varsa bana yazarsa sevinirim, aydınlanırım  şu an  nasıl devam ediyor  hususunda  ‘Makul Şüphelerim’ var.

 

Tıpkı son günlerde gol yiyen milli takımımız gibi gibi oldu bazı diziler.

 

Halbuki diziler moral yükseltmek için yapılır, tıpkı milli maçların galibiyetlerinin hepimizi ortak bir sevinçte birleştirmesi gibi.

 

Hem yiyoruz golleri,hem izlemiyoruz dizileri  hem de bu durumu eleştirenlerin sopa yemediği kalıyor.

Durum normal değil, ‘Makul Şüphelerim ‘ var.

 

Herkes kör, alem sersem 

kırılırım bu ortamda  para götürmezsem  durumlarının üzerine giden yok.

 

Erzurum kış olimpiyatları açılışını hatırlayın , onca masraf, gösteriş , danslar kıyamet  harcananlar ortada  kısa bir süre sonra atlama kulelerinin önündeki pistler dağıldı be....Allahtan kimse ölmedi .  

Alay konusu olmadığımız bir kış sporları  kalmıştı o da tamamlandı !  

Şimdi Erzurum Valisi  ne diyor ; reklamın iyisi kötüsü olmaz, zaten gelen giden de  yok mealinde sözler, devletin valisi söylüyor yatırımın ne halde olduğunu , ‘Makul Şüphe’ daha nasıl olacak ? Harekete geçen var mı ?

 

Medya enkaz oldu dumanı tütüyor yoksa Nihat Hatipoğlu Türizm sektörüne niye geçsin , belki de yoruldu artık telefonla ‘iman aklı’  vermekten .

Sorulanlar  ‘ Hocam dişimi fırçalarken diş macunu  yuttum orucum bozulur mu tarzı sorular ‘ yani  özde inancından haberi olmayanların sorabileceği türden sorular . 

Yahu  inancın sana ne emrediyor bilmiyorsan   telefonla  bağlandığın Nihat Bey mi öğretecek. Kitabın orada al oku. Akıl dini, barış dini sen daha diş macunundasın.

 

Malum Hristiyanlar günah çıkartırken  açık net söylüyorlar, ilk cümle ‘ Father I have sinned’ yani ‘Günah işledim.’  

Ne halt ettiklerini  biliyorlar   bal gibi , affedilmek istiyorlar  . 

Onlarda  sağ olsunlar   Allah’tan isteyeceklerini  Papaz’lardan  istiyorlar  , bizim farkımız Yüce Rabbim’den isteyeceğimizi kuldan istememek.

Şu teelvizyonlarda düştüğümüz hale bakın . 

Ortadoğu ise  sakatatçı dükkanına döndü  İslam dünyası, kelle , mide paça bir tarafta , ayıp ayıp , burada da televizyonlarda  sorulanlara  bakın.

 

Elbette dinin temel felsefesini  derinliklerini  usulünce tartışan dini içerikli programlardan çok aydınlatıcı olanlar var, mesela Kızıltepe’nin idare ettiği  ‘Ufuk Ötesi’ ni kaçırmamaya çalışıyorum. 

 

Gelelim ‘Makul Şüphe’ meselesine  ; şüphe hukukun , bilimin, hatta teolojinin  temelinde var. 

İmanda şüphe yok gerisi şüpheyle ilerliyor , gelişim, değişim  başka türlü nasıl olacak. 

Bu nedenle ikide birde ‘ateizm’ i rakip din sayıp didişenlerin zekasından da ‘makul şüphem’ var.

Ayrıca biz makul  olmayan şüpheci bir gelenekten geliyoruz ve yakışmıyor % 99 Müslüman  olma iddialarımıza . 

Koca karısından şüphe ediyor , kaynana gelininden, ortaklar , komşular birbirlerinden , solculardan  şüpheye  ömürlerini bir vehme kurban edenler oldu ,  Sayın Muhbir Vatandaş’  anonslarını hatırlayın. 

Bu kadar şüpheye karşın  bilimde ilerlememiz  yok çünkü makul değil şüphelerimiz.

 

‘Makul Şüphe’ üzerine harekete geçen  hukuka ilk aklıma gelen  çarpıcı örnek  Khodorovski olayıdır, malumunuz  önce ‘makul şüphe üzerine’ daha sonra vergi kaçakçılığı, para aklama , zimmet vs’den  yıllarca yattı , Genscher’in  ricası üzerine Putin tarafından affedildi , 15 milyar dolar servetinden geriye eline 170 milyon doları kaldığı söyleniyor, işin özeti Putin’in enerji alanında büyük kaynaklara el koymasıdır, devlet olarak ,  Khodorovski  liberal, özel teşebbüs , hayır hasenatları filan tırı vırı kalmıştır  ....

 

Bizimkilerin niyeti  bu  ‘makul Şüphe ‘ ile  özelleştirdiklerini devletleştirmek mi  , yoksa hoşlarına gitmeyenleri ebelemek mi takdirlerinize bırakıyorum. 

 

Neyse , özetle içinde bulunduğumuz hiç makul olmayan şartlarda  kafayı üşütmemek için gayret ediyoruz bu medyayla zor. Kalın kaşlılar son damla oldu bende.

Bakın THY emanet edilen adam ne diyor ‘Ebola  kötü değil bulaşınca öldürüyor ‘ ! Şimdi kendisi hakkında işini doğru yapıp yapamayacağı hususunda ‘Makul Şüphe’ duymamız gerekmez mi ?

‘Makul Şüphe ‘    kanıtlama zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor , iftiraya yer yok . 

Adam kendi ağzıyla söylüyor , kameraların önünde , o da mı montaj . 

Kamu vicdanında ‘Makul şüphe’ ‘makul’ insanların vicdanıyla çok bağlantılı. 

Sonrası hukukun işi.  Aralık’ta   olan bitenler ve sonrası geldiğimiz noktada makul insanların vicdanı rahat değil. Hukuk’un rahat mı ? 

 

Bu makul olmayan hallere direnen namuslu, dürüst , ülkesini seven, kendi halinde, mütevazi, kanaatkar , ilkecil ve en önemlisi işinde başarılı nice değere  enayi , salak, uyumsuz, huysuz , deli diye adlar taktılar işsiz bıraktılar en hafifinden ....

 

Şimdi makul olmayan  iktidarın elinde ‘Makul Şüphe’ neye dönüşür diye düşünüyorlar.

 

10 yıldır aklınıza gelmedi mi diye soranlara hiç kızılmasın. 

Bir zamanlar ‘sol’ du , şimdi Gülen hareketi olağan şüpheliler olarak nöbetini devraldı , artık buna bir son vermeli  ve yemezler demeyi öğrenmeliyiz.

Deniz Gezmiş’i  katil diye  suçlayan aynı cadaloz şimdi hareketi suçluyor, tekrar ediyorum yemezler demeyi öğrenmemiz gerekiyor.

idrâk-i meali bu küçük akla gerekmez

Zîrâ bu terâzû o kadar sıkleti çekmez

Ziya Paşa’ya rahmet okuyarak 

sevgiyle kayda geçiriyorum

şimdilik elimizden gelen budur .

necefugurlu@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN