forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

UĞUR MUMCU'NUN KIZI ÖZGE MUMCU: GERÇEKLER AÇIĞA ÇIKSIN, KİM İNCİNECEKSE İNCİNSİN...

Aktif .

ugurmumcu_ozgemumcuNuriye Akman, TRT Haber'de yayınlanan Akılda Kalan’da bu hafta Uğur Mumcu’nun kızı, yazar Özge Mumcu’yu ağırladı. Uğur Mumcu Vakfı'nın koordinatörlüğünü de yürüten Özge Mumcu, " Gerçekler açığa çıksın da kim incinecekse incinsin... Ordu üyeleri, siyasiler, cumhurbaşkanları, emniyet müdürleri de olabilir, görevli kim varsa…" dedi...

Toplumsal Bellek Platformu’nda kendi yollarımızı arayan aileleriz.

Mumcu, Nuriye Akman’ın “Platformun öncelikli gündeminde ne var bugünlerde?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Geçtiğimiz ay İlhan Erdost’un ölümünün 30. yılıydı. O da cezaevinde dövülerek öldürülmüştü. Onun için bir suç duyurusunda bulunduk. Ailesi bulundu. Biz de platform olarak destek verdik. Şimdiki hedefimiz süreç içinde bu suç duyurularına devam etmek. Dönemin bütün görevlileriyle ilgili. Bir tek 80 darbesi değil, daha önceki olaylar, 93’te de görevli olanlarla ilgili suç duyuruları devam edecek”

Özge Mumcu, “Toplumsal Bellek Platformu”na gelen diğer eleştirilere de şöyle yanıt verdi:

“Biz ancak ilk defa bir araya gelebildik. Şöyle eleştiriler de geliyor. Siz elitist misiniz, 27- 28 aile bir araya geldi. Sadece bunu bir ilk adım olarak görüyorum. Öyle değerlendiriyorum. Biz de kendi yollarımızı bulmaya çalışan aileleriz”

Farklı siyasi görüşlere sahip ailelerin ilk defa kendiliğinden bir araya geldiğini belirten Özge Mumcu, “biz güncel siyasete dair çok şey yapmıyoruz. Sözümüz yok şu noktada. Ama farklı siyasi görüşleri de paylaşıyoruz. Aynı çizgi de değil” dedi.

Toplumsal Bellek Platformu’ndaki ailelerin soruşturma süreçlerinde yaşadıkları mağduriyetlerden de söz eden Özge Mumcu, ailelerin hemen hepsinin soruşturma süreçlerinde, bir evrağın kayıp olduğunu söyledi ve “O sırada çay dökülmüş, o sırada birisi yanlış not etmiş. Ama bu elli yılı aşkındır tekrarlanınca bir kasıt var gibi görünüyor. … Herkes bir karanlık güçten bahsediyor mesela. Kim o karanlık güç, kimsenin yanıtı yok, gibi. Biz aynı şeyleri aramızda da konuşuyoruz” dedi.

“Acının ne olduğunu artık çok iyi biliyorum”

Akılda Kalan’da babası Uğur Mumcu’yu kaybettikten sonra, ergenlik döneminde yaşadıkları hakkında konuşan Özge Mumcu, şunları söyledi: “Tabi çok büyük bir özlemle mücadele ediyorsunuz öncelikle. Bir travma, yani bir trafik kazası değil. Yüz binlerin yürüdüğü bir cenaze töreni. Çok ciddi bir suikast ve bir Türkiye gerçeğinden söz ediyoruz. Çok zor şeyler yaşattığını söylemek mümkün. Ama hepsini size parça parça söyleyemem. Sadece şu, ergenliği geçiren bir kız çocuğu için çok ağır bir şey. Ama o kadar içselleştirdim ki bir noktadan sonra. Acının ne olduğunu artık çok iyi biliyorum. Çok net bir şekilde birisinin başına bir şey geldiği zaman bunun ne olacağını da çok iyi hissediyorum. Empati kurma duygum bu noktada çok gelişti”

“Uğur Mumcu cinayetinin arakasındaki yapılanmayı bilmiyoruz”

Özge Mumcu programda Nuriye Akman’ın “Ağabeyiniz, bundan bir süre önce verdiği bir röportajda, Uğur Mumcu cinayetinin, ihtimaller sıralandığında İslami bir operasyon, bir şeriat operasyonu olmadığına inanıyorum demişti. Siz de aynı görüşte misiniz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bir kere cinayet soruşturması çok karmaşık bir süreçten geçti. Şu anda ortaya çıkan sonuç “Kudüs Savaşçıları” gibi İslami kökenli bir örgütün, kendileri karar vererek, işte daha önce ufak tefek deneyler yaparak, Uğur Mumcu’yu takip edip, umut operasyonundan, umut davasından çıkan bu cinayetleri gerçekleştirdikleri yönünde… Genel olarak daha fazla bir bilgimiz yok. Ama görüşümüz şu: Herhangi bir örgüt maşa olarak kullanılabilir. Onlar İslami kökenli olabilir ya da başka kökenli olabilir. Ama asıl arkasındaki yapılanmayı bilmiyoruz. Bütün sıkıntı o noktada. Söyledikleri çok çarpıtıldı aslında. Ama söyledikleri benim söylediğimle aynı temelde”

“Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz”

Özge Mumcu, programda 24 Ocak’ta gerçekleşen Uğur Mumcu anma törenini bu yıl ünlü gazetecinin “Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz” sözünden yola çıkarak gerçekleştireceklerini açıkladı. Mumcu, programda bu sene Uğur Mumcu Araştırmacı ve Gazetecilik Vakfı’nın bir şubesinin de İstanbul’da açılacağını söyledi.

Annem, soğukkanlı bir politikacı…

Programda, annesi Gürdal Mumcu’yu bir politikacı olarak nasıl bulduğunu da açıklayan Özge Mumcu, “Çok soğukkanlı olduğunu düşünüyorum. Olaylara şimdiye kadar nasıl yaklaştıysa babamın öldürülmesinden sonra aynı soğukkanlılıkla da yaklaştığını düşünüyorum. Mecliste çok iyi duruyor işin açıkçası” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yoksulluk problemini çözmesini beklerim

Özge Mumcu, programda CHP’nin Kılıçdaroğlu dönemini de değerlendirdi. Mumcu, “CHP’nin geleceğinden elbette umudumuz var. Çok büyük bir değişim olduğu için, belki Baykal uzun yıllardır yönetimde olduğu için Kılıçdaroğlu’nun üzerinde o nedenle çok büyük beklentiler yüklenmiş durumda” dedi. Mumcu, “Kılıçdaroğlu’ndan daha çok Türkiye’deki yoksulluk problemini çözmesini beklerim. Sadaka kültürünü çözmesini beklerim. İnsanları daha çok adalet arayan bir yapıya topluma çekmesini beklerim” dedi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN