forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ERGUN BABAHAN: MANŞETLERİN DİYETİ ÖDENİYOR...

Aktif .

ergun_babahan_280Doğan Grubu'ndan CHP'ye yapılan yatay geçişler medya-siyaset ilişkisini yeniden gündeme getirdi. 28 Şubat'ta medya-siyaset ilişkilerinin canlı tanığı olan Star Gazetesi yazarı Ergun Babahan, CHP'de son günlerde yaşananların ne anlama geldiğini Yeni Şafak'a anlattı...

 


Yeni Şafak'ta yayınlanan ve Murat Aksoy'un Ergun Babahan'la yaptığı söyleşi... 

CHP geçen hafta çok hareketliydi. Doğan grubundan transferler oldu CHP'ye. Ne oluyor? 

Son bir yıl içinde CHP'de yaşananlara bakınca benim gördüğüm, eski CHP'nin, CHP söyleminin AK Parti'ye rakip olmayacağı gerçeğinin fark edilmesi ve bunun üzerine başlayan arayışlardır. Katı Kemalizm'e hapsolmuş bir söylem, Anadolu'ya küs, 35 ilde milletvekili olmayan, küçülen ve sahillere sıkışan bir CHP. Böyle bir CHP'nin yüzden 50'lere yaklaşan bir AK Parti ile seçimlerde mücadele edemeyeceğini gören İstanbul sermayesi ve siyasete müdahil olmayı seven bürokrasi bence düğmeye bastı. Baykal'ı parti içinde kurultaylarla deviremeyeceklerini bilenler sahneye çıktı. Böyle bir kaset komplosu patladı. Zaten baktığımızda kaset olayının üstüne muhafazakâr medya gitmedi.

Kim gitti?

Bugün başta Ergenekon dosyalarında ortaya çıkan ses kayıtlarının yasadışı olduğunu söyleyen, özel hayatın ihlal edildiğini söyleyen gazeteler ve Doğan Medyası gitti. Kaset skandalını manşete taşıdılar, başyazarları, yazarları Baykal'ı istifaya çağırdı. Tabii bazı yazarlar yazılanlar ayıptır dedi ama manşetler Baykal'ın gitmesi için atıldı. Baykal da mesajı alıp çekilmek zorunda kaldı, direnemeyeceğini gördü. Orada bir değişim iradesi yok, düğmeye basılıp, uygulamaya konulan senaryo var. Bunu yapanların hedefi 2011 seçimlerinde 2007'de zorladıkları gibi olası bir CHP-MHP koalis-yonudur.

Bu olabilir bir senaryo mudur?

Şu an itibariyle hayır.

MUHALEFETİ DİZAYN GİRİŞİMİ

Baykal'ın kaseti için komplo mu diyeceğiz?

Komplo demeyelim. Bazılarının siyaseti böyle şekillendirmeye olan inançları diyelim. Tabii bu insanlar böyle bakabilirler. İktidarı dizayn edemeyenler muhalefeti dizayn etmeye çalışıyorlar.

Ne zaman başladı bu proje?

Düşünün Türkiye'nin 35 ilinde temsilcisi olmayan bir partiden bahsediyoruz. Bana göre bu süreç, Gürsel Tekin'in İstanbul İl Başkanı olması ile başladı. Gürsel Tekin'in, İstanbul sermayesiyle yakınlaşması, bazı medya gruplarıyla ilişki içine girmesiyle devam etti. Kılıçdaroğlu'nun 2009 Yerel Seçimleri'nde İstanbul performansı bazı kesimleri heyecanlandırdı sanıyorum. İstanbul'da iş dünyasına yakın olursan bütün bu süreçte hangi evde, ne toplantılar yapıldı, ne yemekler yendi bilgin oluyor. Yaşadıklarımız daha önceden hazırlanan bir senaryonun yavaş yavaş devreye sokulması bence. İşte bugün CHP'nin 1 ve 2 numarası Kılıçdaroğlu ve Tekin'dir. Bunun tesadüf olması mümkün değildir.

MANŞETLERİN DİYETİNİ ÖDÜYOR

Doğan Grubu'nun CEO'sunun ve Hürriyet'in eski başyazarının CHP'ye katılması bu senaryonun parçası mı?

Ben öyle değerlendiriyorum. Eğer CHP kendini Doğan Grubu'nda çalışıp işsiz kalanlara makam bulma yeri, milletvekili yapma işlevini yerine getiren bir parti olarak görüyorsa benim ona söyleyecek şeyim yok. Ama şu anda görünen o ki bir yatay geçişkenlik var CHP ile Doğan Grubu arasında.

Doğan Holding CEO'luğundan CHP İstanbul İl Başkanlığı'na geçmek sizce rasyonel midir?

Görünmüyor ama bir bildikleri vardır bunu yapanların. Belki de Doğan Grubu'nda CEO olmanın bir rasyoneli kalmamıştır. Sonuçta CHP İstanbul İl Başkanlığı önemlidir. Ki ben 2011 seçimlerinde CHP'nin İstanbul'da 2007'ye göre daha başarılı da olabileceğini düşünüyorum. Bence bu senaryoyu uygulayanların başka planları da mutlaka vardır.

Oktay Ekşi'nin CHP'ye katılması...

Bu bence bir diyet borcu ödemesidir. Biliyoruz ki, Kemal Kılıçdaroğlu bu makama siyasi mücadele ile gelmedi. 2-3 manşet, 3-5 köşe yazısı ile geldi. Hatırlayın Hürriyet, Milliyet ve Vatan'ın manşetlerini. Hep bir ağızdan "Gandi Kemal geli-yor" diye bir medya terörü estirildi, CHP hemen iktidar olacak havası yaratıldı. Baykal bu manşetlerle gitti, yerine Kılıçdaroğlu geldi. Başyazar da işsiz kalınca bari vekil olsun denmiştir, Kılıçdaroğlu da kıramamış, hayır diyememiştir bu teklife.

Peki sahillere sıkışmış CHP'yi, Nebil İlseven ya da Oktay Ekşi mi halkla buluşturacak?

Geçtiğimiz günlerde solu çok iyi bilen Yahya Sezai Tezel Hoca söyledi, CHP'nin seçkinci parti olduğunu. Baktığınızda haksız sayılmaz. Bakın PM'ye. Eski bakan oğlu, eski yöneticinin akrabası, işte şimdi Doğan grubundan katılanlar. Bu tablo sokaktaki, partideki CHP'liye yer ve yükselme alanı bırakmıyor. Bir kitle partisi hele hele ana muhalefet partisi iseniz bu çok zor. Bu tablo aynı zamanda Kılıçdaroğlu-Tekin ikilinsin başarısına da engel.

CHP BU HALİYLE BAŞARILI OLAMAZ

Ama kendi tercihleri böyle...

Ne kadar böyle emin değilim. Zorunlu da olmuş olabilirler. Gürsel Tekin hedeflerinin yüzde 37 olduğunu ifade etmiş. Keşke ama zor. İyi bir muhalefete Türkiye'nin ve AK Parti'nin de ihtiyacı var. Siyasi muhalefeti ana muhalefet yapamayınca medya yapmaya başlıyor. Olanları görüyoruz. Bu yüzden CHP'nin siyasi olarak başarılı olması gerekiyor.

Olabilir mi?

Şu andaki tabloda çok zor görünüyor. Kürt sorununda Kürt kelimesini ağzına alamayan, Alevi demeden Alevilerin sorunlarını sahiplenemeyen bir lider. Yani Türkiye'nin temel meseleleri konusunda siyasal duruşu olmayan bir partinin şansı olmaz. Bakın Türkiye son günlerde sert sayılabilecek tartışmalar yapıyor. Bu tartışmalarda CHP'nin yerini tam olarak bilmiyoruz. Mesela Kürt meselesi önemli bir kavşakta, parti diyor ki Kürt raporu hazırlamaktan vazgeçtik, Diyarbakır raporu hazırlayacağız. Nedir bu, bilen yok. Bir tek Sezgin Tanrıkulu'nu partiye katmakla Kürt sorununu çözeceğinizi düşünüyorsa CHP'nin ve Türkiye'nin işi zor.

SİYASETİ DİZAYN BİR ÇOCUKLUK HASTALIĞIDIR

Hem Nebil İlseven hem de Zafer Mutlu geçmişte Sabah grubunda çalıştılar. Şimdi biri CHP İstanbul İl Başkanı oldu. Zafer Mutlu'nun da bütün bu senaryoların arkasında olan isim olduğu söyleniyor. Ne dersiniz?

Zafer Mutlu'nun eskiden beri CHP ile ilişkileri güçlüdür. Uzun bir dostluğu var Baykal ile. Ki kendisine yakın bir ismi PM'ye soktu. Şimdiki yönetimle de ilişkileri daha kuvvetli. Kendisi bu söylentiler üzerine bir açıklama yaptı, ilgisinin olmadığına dair. Tabii aksi ıspatlanana kadar ona inanmak durumundayız.

Son olarak da Aydın Doğan'ın bacanağı Namık Kemal Zeybek'in DP'nin başına gelmesini herşeyden bağımsız mı değerlendireceğiz?

Aydın Doğan her yerden harekete geçmiş görünüyor. CHP'deki gelişmelere bakarsak, seçim öncesi medyanın siyaseti dizayn çabası olarak görülebilir. Ancak bir medya patronunun DP'ye ümit bağladığını düşünmek de saflık olur herhalde. Ancak Türkiye'de siyaseti dizayn bir çocukluk hastalığıdır. Belki seçim öncesi, sağlı-sollu geniş bir ittifak hedefleniyordur. Bekleyip görmek gerekir.

İşleve dönüş var

Son günlerde medyada tasfiye söylentileri var. Bugünü 28 Şubat dönemi ile karşılaştırsanız?

Bir uçtan diğerine savruldu Türkiye. Medyanın çok güçlü olduğu, siyasetin çok güçsüz olduğu noktadan şimdi siyasetin çok güçlü ve belirleyici olduğu bir geçiş dönemine girdik. Türkiye'de sıkıntı bütün medya sermayesinin hala kamu ile iş yapan isimlerden oluşması. Maalesef medyacı medya yok. Yani sadece işi medya olan. Türkiye'nin buraya doğru ilerlemesi gerekiyor.

Şu an medyada yaşananlar bir tasfiye mi?

Şunu söylemek gerekiyor. Türkiye'de hala eski bazı alışkanlıklar var. Oysa Türkiye büyük bir değişim yaşıyor. Bu değişimi okumayanlar zaman içinde eleniyorlar. Bugün medyada olan bence bir tasfiyeden çok değişen Türkiye'ye ayak uydurma çabası. Yaşadığımız tasfiye değil, medyanın asli işlevine dönme süreci. Bir çok genç yazar girdi piyasaya. Türkiye bir çok alanda olduğu gibi medya alanında da normalleşiyor ve bu iyi bir şey. Medyada bir geçiş dönemindeyiz, yeniden bir yapılanmalar olacaktır. Zaten elektronik medyanın bu kadar hızla geliştiği ve denetlenemez hale geldiği bir ortamda ya değişecek ya da tasfiye olup yok olacaktır. Ama esas olması gereken hala medyanın sadece medyacılık yapması. Bu da olacak zamanla.

O zaman yaşanan iktidar kaynaklı bir tasfiye değil...

Tabiî ki. Türkiye'nin değişimiyle ilgili. Eski bir medya modeli geride kaldı Ankara'da patron adına bakanlarla görüşüp iş bağlama geride kaldı.

Son dönemde Doğan Medya Grubu ile CHP arasındaki geçişkenlik geçmişten ders alınmadığını gösteriyor. Ne dersiniz?

Türkiye, 28 Şubat süreci öncesi ve sonrasında 2002 yılına kadar medyanın siyaseti yönettiği bir sürece tanıklık etti. Siyaset çok zayıf parçalıydı. Medya çok güçlüydü, Hürriyet ve Sabah aralarında kartel oluşturmuşlardı. Sivil ve asker işbirliği ile Türkiye'nin gündemini belirliyor, hükümet devirip yenisini kurubiliyorlardı. İşte bu ortam, bunları yapan medya gruplarına tam bir yağma imkânı sunmuştu. İhalesiz elektrik dağıtımından neredeyse bedava banka sahibi olmaya dek tam bir talan düzeni kurulmuştu. Bu gruplarının sahipleri medya dışı işlerden müthiş zenginleştiler. İşte o zaman medya-siyaset arasında kurulmuş olan ilişkileri bugün CHP üzerinden yeniden kurmaya çalışıyor birileri. Gösterimden kalkmış bir filmi yeniden vizyona sokuyorlar. Geçmişin alışkanlıklarının kimi çevrelerde hâlâ sürmekte olduğu gösteriyor.

Neden?

Son bir hamle olarak deneniyor olabilir. Ya tutarsa diye.

SİYASETEN YÜZLEŞME YETMEZ

2001 mali krizi medya-siyaset ilişkisinin bir sonucu muydu?

Tabii ki. İşte o yağma ekonomisinde kamunun paraları dağıldı. İş alanında daha tecrübeli olanlar çok büyüdüler o dönemde. Dinç Bey battı. Olmayan paralar medya sahiplerine ve onların yakınlarına adeta dağıtıldı. O dönemde kamu maliyesi çok büyük zarara uğratıldı. Bu yüzden o dönemin mali ilişkileri, siyaset-medya ilişkileri vs. mutlaka açığa çıkarılmalı ve tartışılmalıdır. 28 Şubat ile sadece siyaseten yüzleşme yeterli değildir. Siyaseten yüzleşme oldu mu siz göre?

Hayır olmadı. Ve olmadan da AK Parti'ye karşı inandırıcı bir muhalefet çıkmaz. O dönem hedef alınanlar bugün iktidarda. Sizin gazetenizin sahipleri olan Albayrak ailesinin başına gelenleri, o dönemde çektikleri acıları yakından biliyorum. Bu acının hesabı verilmeden yüzleşilme yapılmış sayılmaz. Bu olmadan siyaset de olmaz.

Siz yaptınız mı?

Ben o dönemde gazetenin yazı işleri müdürüydüm. Tabii kötü şeyler oldu ve biz de parçası olduk üzülerek. Ama ben bu yüzleşmeyi 2002'de Sabah'ın başına gelmeden önce yapmaya başladım. Bunu yapamasaydım gazetenin başına gelemezdim. Benim şansım o dönemde 1,5 yıl medyadan uzak kalmak oldu. O dönem birlikte üniversitede master yaptık, daha çok okuma imkanı buldum. Medyadan uzaklaşmak benim o sürece daha serinkanlı bakmam sağladı. İçinde yaşarken ferketmediğin bir çok hatayı dışarıdan bakınca görmeye başlıyorsunuz. Bu yüzden Doğan Grubu içinde olanların belki biraz medyadan uzaklaşmaları geçmişle yüzleşmeleri açsından yararlı olur.

İLSEVEN'İN GEÇMİŞİ ARAŞTIRILMALI

Geçtiğimiz gün siz Nebil İlseven ile Vural Akışık'ın Birleşik Fon Bankası'ndan Doğan grubuna geçtiğini yazdınız. Nedir bunun önemi?

2001 krizinden sonra kamu alacaklarını tahsil için Birleşik Fon Bankası kurulmuştu. Akışık ve İlseven de burada en üst düzey yöneticileriydi. 2003'te kriz bitmesine rağmen kriz bahane edilerek Doğan Grubu'nun borcu düşük faizle 2 yılı ödemesiz olmak üzere vadeye yayıldı. Sonradan bu fonun yerine kurulan TMSF bu anlaşmadan rahatsız oldu ama yapacakları bir şey yoktu. Etik olmayan bu ikisinin kamudaki görevlerinden sonra Doğan Grubu'nda işe başlamaları olmuştur. Herhalde Doğan Grubu bunları kamu adına iş yapma becerilerine hayran kaldı ki, birlikte çalışma kararı aldı. Bu durumda akla gelen soru şu oluyor; bu iki isim borçlarından dolayı Doğan Grubu'na tolerans göstermişler midir?

Siz o dönem Sabah grubundaydınız ve battınız. Battığınıza göre Fon Bankası size daha sert tedbirler uygulamış. Doğru mu?

Tabii. Dinç Bilgin'in bankasına ve varlıklarına vadesi gelmeden önce el kondu. Kamu borçlarına yüksek faizler işletildi. Tüm mal varlığı satıldı. Bu Bilgin Grubu'na fahiş faizler uygulanmış olduğunu gösteriyor. Ki Ceza Mahkemesi'nde hâlâ davası sürüyor. Açık ki iki gruba eşit davranılmadı. Bunu da kamu yöneticileri izah etmek zorunda.

Dinç Bilgin yeniden medyaya dönecek mi?

Dönme imkanı bulsa girecektir.

 
http://www.yenisafak.com.tr/

DKM ARŞİVİ