forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN ORTADOĞU DANIŞMANI HÜRMÜZLÜ: TARİH BİZE ORTADOĞU'DA ROL BİÇİYOR...

Aktif .

kozmik_oda_ersathuzmuzluTRT Haber’de yayınlanan Kozmik Oda programının konuğu olan Cumhurbaşkanı Gül’ün Ortadoğu Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü, Rıdvan Memi’nin sorularını yanıtladı. Libya’da yaşanan ayaklanma çerçevesinde Ortadoğu’nun konuşulduğu programda Hürmüzlü önemli değerlendirmelerde bulundu. 


 

 Dün Gece yayınlanan programın Satır Başları...

Tunus ve Mısır gibi değil, gerçekten kaos bekliyor Libya’yı’

‘Seyfülislam Kaddafi’nin Türkiye açıklaması tarihseldi, bugüne ilişkin değil’

‘Biz aramasak da Tarih ve coğrafya bize Ortadoğu’da rol biçiyor’

‘Rolümüz, Türkiye’yi model olarak görmeleri için yardımcı olmak’

İsrail tavrını değiştirmezse Türk-İsrail gerilimi daha da tırmanmaya adaydır’

Ortadoğu’da ayaklanmaların BOP’un içeriği ile örtüşmesi tesadüf değil’

 

‘Tunus ve Mısır gibi değil, gerçekten kaos bekliyor Libya’yı’

‘Libya Tunus ve Mısır değildir, doğrudur. Kaddafi dedi ki, ben bu devrimin çocuğuyum ve ben bir bedevi çocuğuyum, dedi. Buna niçin işaret etti? Çünkü Libya’daki kabile, aşiret konusu çok önemlidir. Tarhuniler, vs… Bunlar da artık rejime karşı tavır koyduktan sonra o endişe orada başlamaya başladı. Gerçekten bir kaos ortamı bekliyor Libya’yı demek ki. Yani şöyle oluyor, mesela işte gördüğünüz gibi Mısır’daki, “Ben gitmiyorum, ben burada kalacağım, burası yaşadığım yer olduğu gibi öleceğim yer de olacak” dedi ondan sonra müdahil olan bir grup çıktı ortaya, kimdi o, orduydu. Şimdi Libya’da böyle bir şans yok. Libya’daki ordu tamamen devlet başkanı da değil gayet tabi, devrim liderinin talimatıyla hareket eder.’

 

‘Seyfülislam Kaddafi’nin Türkiye açıklaması tarihseldi, bugüne ilişkin değil’

 ‘Ben Seyfülislam Kaddafi’nin konuşmasını anında takip ettim, arkadaşlarımıza da bildirdim durumun böyle olduğunu. Orada tamamen tarihi bir referans vardı. Yani şöyle söyledi: Libya Libyalılarındır. Bunu Türklere de İtalyanlara da bırakmadık, Libyalılar olarak bu vatana sahip olduk ve bu şekilde devam ediyoruz. Tamamen bu çerçevenin içinde söyledi. Yani Türkler şimdi gelip de karıştırdı, İtalyanlar karıştırdı veya bundan sonra böyle bir yöne gidiliyor şeklinde söylemedi. Böyle bir referans vardı yalnız. Bunun perde arkasında psikolojik olarak birtakım dürtüler mi vardı? Olabilir tabii ama Seyfülislam Kaddafi’nin konuşması tamamen bu çerçevedeydi.

 

Rıdvan Memi: Tarihsel bir referans olmaktan öteye bir şey değildi yani. 

 

Erşat Hürmüzlü: Ben konuşmasını dinlediğim zaman böyle gördüm olayı.

‘Biz aramasak da Tarih ve coğrafya bize Ortadoğu’da rol biçiyor’

Kozmik Oda’da Türkiye’nin bölgedeki rolü konusu da gündeme geldi, Rıdvan Memi’nin

Mısır’da yayınlaran El Yevm Gazetesine verdiği röportajda “Türkiye liderliğe soyunmuyor. Biz rol de aramıyoruz ama bölgede roller bizi arıyor” açıklamasını hatılatarak sorduğu soruya Hürmüzlü şu yanıtı verdi:

 

Şimdi bizim herhangi bir talebimiz yok bölgenin liderliği konusunda. Bizim herhangi bir ülkeyle olan rekabetimiz de yok. Mısır olsun, Suudi Arabistan olsun, İran olsun… Herhangi bir şekilde biz kendimizi bir alternatif olarak takdim etmiyoruz. Dolayısıyla rol aramıyoruz ancak tarihin ve coğrafyanın gerektirdiği birtakım gerçekler var. Bunlar bize o rolü biçiyor.

 

‘Rolümüz, Türkiye’yi model olarak görmeleri için yardımcı olmak’

Rıdvan Memi: Nedir o rol ?

 

Erşat Hürmüzlü: Beraber olmak, bu insanlara dönmek, yüzümüzü çevirmemek o insanlardan. O insanlara, biz bu kelimeyi çok fazla kullanmak istemiyoruz ama insanların Türkiye’yi bir model olarak görmeleri konusunda yardımcı olmak ve bunun teşviki. Biz de çok hatalar yaptık burada. Karşı tarafta da birçok hatalar oldu. Dolayısıyla aramızda bir kopukluk oldu.Hatamız geçmişte biraz uzaklaşmış olmaktı bölgeden.’

 

‘İsrail tavrını değiştirmezse Türk-İsrail gerilimi daha da tırmanmaya adaydır’

 

‘İstikrarsızlığın Ortadoğu’daki ve bu coğrafyadaki istikrarın sağlanmamasındaki en büyük sebeplerden birisi Filistin meselesidir. Bunda hiç şüphe yok. . Eğer bu bölgede istikrar sağlansın istiyorsak, her şeyden önce bu konunun çözülmesi gerekir. Şimdi İsrail ilişkileriyle şuan ki İsrail’de mevcut olan hükümetle ilişkileri birbirinden ayırmak gerekir. İsrail güvenliğini sağlamak isterse, daha doğru bir barış yoluna gitmesi gerekir diye herkesin düşünmesi gayet normaldir. Fakat bir takım kuvvetle, dayatmayla güvenliği sağlamak bir sonuca ulaştırmaz.

 

Rıdvan Memi: Mevcut hükümet ve mevcut tavrı devam edecek olursa, Türkiye-İsrail ilişkilerinde gerilim...

 

Erşat Hürmüzlü: Daha çok tırmanmaya adaydır öyle bakıyorum ben meseleye. Yani bu mesele tamamen İsrail hükümetinin artık, ben bunu zaman zaman Arap kanallarında da söyledim top artık İsrail’in sahasındadır, onların artık inisiyatif kullanması gerekir.

‘Ortadoğu’da ayaklanmaların BOP’un içeriği ile örtüşmesi tesadüf değil’

 

Kozmik Oda’da yaşanan en ilginç diyaloglardan biri Büyük Ortadoğu Projesi ve bugün bölgede yaşananlar üzerineydi. Rıdvan Memi’nin, ‘Bu projenin hedefindeki bölgenin ve hedeflediği siyasi değişikliğin  bugün yaşanan ayaklanmalar, yaşanan coğrafyayla örtüşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz’ sorusuna Hürmüzlü şu yanıtı verdi:

 

Neticeye bu şekilde bakmamak lazım aslında. Bu bölgedeki insanların bu konudaki yaklaşımı buna sebep vermiş olabilir. Fakat Büyük Ortadoğu Projesi falan konuları projeler olarak bence yani bu terimler hepsi iflas etmiştir. Böyle bir durum yoktur, böyle bir dayatmayla olacak olan bir olay yoktur...

 

Rıdvan Memi: Ama halk eliyle oluyor...

 

Erşat Hürmüzlü: Halkların meseleye talip olması gerekiyor başkalarının değil. Gene meselelerimizi taşerona ihale etmeyelim.

 

Rıdvan Memi: Bugün demokrasi taleplerinin çok daha güçlü bir biçimde ortaya çıkmış olması ve bunun Büyük Ortadoğu Projesiyle örtüşüyor olması sizce bir tesadüf mü ?

 

Erşat Hürmüzlü: Hayır tesadüf değil.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN