forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HÜRRİYET DEVLETİN GAZETESİ... DEVLET İÇİN HERŞEYİ YAPAR!

Aktif .

mehmet_ali_birand_300
MEHMET ALİ BİRAND: Devletin gazetesi derken Devlet'in satın aldığı gazete anlamında söylemiyorum. Ama Devlettir. Devlet için herşeyi yapar... Devlet adına çalışan gazetedir Hürriyet. Ne olursa olsun her zaman devlet adına çalışır.

 

Erkam Tufan Aytav'ın 13 Eylül'de Burç FM'de yayınlanacak programında Mehmet Ali Birand, Yeşil'in komisyoncu kılığında evinde keşif yaptığını, 28 Şubat döneminde öldürülmek istendiğini, Eymür ve Ağar'ın kendisine gizli bir oluşumdan bahsettiklerini, Hürriyet"in derin devletin güdümünde bir gazete olduğunu söyledi...

> Asker sizden ne istiyor? Aslında geçmişte çok da onları yıpratıp, zorda bırakacak işler yapmadınız...

Şu nedenlerden dolayı. Birincisi, Fethullan Gülen'i destekledin. İkincisi, Kürt konusunda benim politikamı izlemedin. Mehmet Ali Birand'ın suçu buydu. Benim askerle yolum Emret Komutanım kitabı ile ayrılmaya başladı. Onun ardından Fethullah Gülen okulları yazıları geldi.  Onun arkasından Kürt sorunu geldi. Milliyetle yazdığım, medyada ilk yazıdır, "Bu meselenin adını koyalım, be sorun Kürt sorunudur. Bu sorun silahla çözülmez" yazısını yazdım ben. Ona çıldırdılar işte. Yani çok gereksizdi. Ben hala bugün TSK'nın son derece önemli bir kurum olduğuna inanıyorum. Modernize edilmesi gerektiğine, eğitiminin değişmesi gerektiğine inanıyorum.

> Ama askeri delirten yazılar yazan, hani kanırta kanırta yazan yazarlar vardı. Onlar andıçlanmadı, sen andıçlandın.

>Ben Brüksel'de çok kaldığımdan dolayı, dışarıdaki yazarlar beni fazla alıntılardı. Beni çok ciddiye alıyorlardı. Ben bir şey dedim mi, "Birand şunu dedi, bunu dedi" diye çok fazla ses getiriyordu. Asker en çok buna bozuluyordu. Diğerleri o kadar ciddiye alınmıyordu. "Yahu sen eğer  bize karşı çıkarsan, diğerleri çok daha fazla karşı çıkarlar" diye çok bozuluyorlardı.

28 ŞUBAT TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK İKİ YÜZ KARASINDAN BİRİ

> O dönem Posta'ya geçtiniz. Hala da Posta'dasınız.

> Valla ben Posta'dan memnunum.

> Ama hâlâ 28 Şubat'ın izi gibi görülüyor... 

> Posta mı? Valla bilmiyorum. Şu an 28 Şubat Belgeseli hazırlıyorum ve çok daha iyi anlıyorum içeriğini. 28 Şubat hakikaten yüz karası.  Türkiye'nin iki büyük yüz karasından biri. Yaşananlara bakıldığı zaman birincisi 27 Mayıs darbesi dönemi, Menderes'e yapılan falan... İkincisi 28 Şubat dönemi... Ben Posta'ya öyle bakmıyorum.

>Ama sonuçta Birinci Lig gazetesi değil...

> Kimse bana şunu yazamazsın, bunu yazarsın demiyor. Rıfat Ababay falan bu konuda hiç bir şey söylemiyor. Askeri yazma diyen yok. Askeri övmek zordundasın diyen yok...

> Ama işte Hürriyet'in internet sitesinde varsınız ama ana gazetesinde yoksunuz... 

> Yok, Hürriyet ayrı... Hürriyet Devlet'in gazetesi.

> Devlet'in gazetesi mi? 

> Devlet'in gazetesi! Daima devletin gazetesidir Hürriyet.

> Yani belki tashih edersiniz diye sordum Devlet'in gazetesi mi diye? 

> Devletin gazetesi derken Devlet'in satın aldığı gazete anlamında söylemiyorum. Ama Devlettir. Devlet için herşeyi yapar... Devlet adına çalışan gazetedir Hürriyet. Ne olursa olsun her zaman devlet adına çalışır.

> Devlet mi yönetir? 

> Her şeyden önce Devlet'e destek olur Hürriyet. Önce Devlet der.

> Devlet dönüşürse...

> E, dönüştü zaten!

> Yine mi Devlet der?

> Hürriyet ne olursa olsun yine Devlet der...Ve şimdi de zaten Hürriyet yine Devlet diyor...

> O zaman Hürriyet de dönüşür...

> Hürriyet dönüştü zaten...

> Dönüştü derken eski emir komuta zinciri, Askerle olan ilişki devam etmiyor anlamında mı...  

> Hayır etmiyor. Şu anda etmiyor..  İleride eder mi? Vallahi burası Türkiye hiç belli olmaz!

> Pek de güveniyorum diyorsunuz...

> Şu anda asker sivil ilişkilerinde son derece önemli bir noktaya geldik. Yani kimsenin bu gelinen noktayı küçümsememesi gerekiyor.  son derece önemli yani. Fakat bunun bir süre daha devam etmesi gerekir ki yerine otursun.  Çok çabuk değişir biliyor musun? Burası Türkiye, bir olay, bir bir şey! Birden bire bi bakarsın hooop geri dönmüşüz!

> Oturması lazım diyorsunuz yani?

> Oturması lazım..  Ama otuyor, bundan sondra kimse kalkıp da "acaba darbe mi olacak?" diyemez. Bak mesela gelecek yıldan ihtibaren YAŞ toplantıları birinci sayfadan verilmeyecek...  Bu sene verildi çünkü gerçekten önemli şeyler oldu. Başbakan Erdoğan'ın çektirdiği fotoğraf mesela görülmeyecek gibi değildi...

Haber 7

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN