forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TARAF MEDYA GRUBU OLUYOR!

Aktif .

ETİKETLER:Başar Arslan

basar-asrlanTaraf, bu kez de Orhan Miroğlu’nun öne sürdüğü iddialar nedeniyle gündemde. t24.com.tr'ye konuşan Taraf'ın patronu Başar Arslan ekonomi gazetesi ve televizyon kanalı projesinin olduğunu açıkladı..... 

2008’den itibaren yazıları “Yüzleşme” adlı köşede yayımlanan Miroğlu, “Taraf’ın birtakım haberler ve manşetlerle PKK’nın psikolojik harbine katkıda bulunduğunu” ve “Vur kendini dağlara” başlıklı son yazısının gazete tarafından sansürlendiğini ileri sürdü. Miroğlu, konuya dair Yeni Akit’e bağlı Habervaktim sitesine yaptığı açıklamada Taraf için “PKK’nın operasyon gazetesi” dedi. Ertesi gün Yeni Akit gazetesi, Miroğlu’nun bir bölümünü söylemediğini iddia ettiği sözlere gönderme yaparak, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Sanem Altan’ın fotoğrafları eşliğinde sürmanşetinde “Altan ailesi PKK’ya hizmet ediyor” başlığını kullandı.  Miroğlu’nun kısaltmayı kabul etmemesi üzerine yaklaşık 6 bin vuruşluk son yazısını gazetenin internet sitesinde yayımlayan ve sansür iddialarını reddeden Taraf, Yeni Akit ve Orhan Miroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yayın hayatına 15 Kasım 2007’de başlayan Taraf, yakında beşinci yaşını dolduracak. İlk dönemde 4 bin civarında bir satışla yayına başlayan Taraf’ın tirajı 50 binin üzerine oturmuş durumda.

İlk dönemde askeri ve bürokratik vesayete karşı aldığı tutumla; başta Ergenekon davalarına dayanak olanlar bulunmak üzere yayımladığı özel haberlerle ve son dönemde hükümete karşı tavrıyla tartışılan Taraf, kısa zamanda Türkiye’nin en çok konuşulan gazetesi oldu. Ancak Taraf, sadece yayımladığı haberlerle değil, üslubu nedeniyle de tartışıldı.

Yayın hayatının başında Fethullah Gülen cemaati ve AKP destekçiliği iddialarına muhatap olan gazete, Wikileaks belgelerinin yayınında cemaate ilişkin bölümleri kamuoyundan esirgemedi. Bugün ise Taraf, hükümeti en çok rahatsız eden yayınların başında geliyor.

Beş yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’nin en çok tartışılan ve en etkili yayınlarından biri olan Taraf’ın hikâyesini, kamuoyunun önüne çok az çıkan gazetenin patronu ve Alkım Yayınları’nın sahibi Başar Arslan t24.com.tr'ye anlattı... 

“Gazete patronu olmak çocukluk hayalimdi” diyen Başar Arslan, Miroğlu’nun açıklamaları ertesinde yapılan tartışmaları “psikolojik savaş” olarak nitelendiriyor ve ekliyor:

“Medyanın bu kadar kötü olabileceğini bilmiyordum.”

Taraf’a dair hayal kırıklıkları olup olmadığını sorduğumuz Arslan’ın yanıtı net: “Düşündüğüm gazeteyi yaptığımıza inanıyorum.”

Arslan’ın, Taraf’ın Başbakan’a hitaben atılan ve eleştirilere de neden olan “Bu sefer dokandı koçum” benzeri başlıklara dair yorumu da şöyle:

“İçişleri Bakanı, Uludere’de ölenler için ‘dolap beygiri’ dediğinde çok da alınmayan bir iktidarın her laftan alınma lüksü de yoktur.”

Arslan, medya patronlarını beğenmeyen bir gazete patronu.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen sene Başbakanlık Konutu’nda medya patronları ve gazeteciler ile buluşması Arslan’ın “hayatının en sıkıcı toplantısı” olmuş. Arslan, gazetecilerin Başbakanlık Konutu’ndaki konuşmalarını da tek kelimeyle özetliyor;  “Korkunç!”

Arslan, gazete patronluğundan medya patronluğuna geçmekte kararlı. Yeni bir ekonomi gazetesi çıkaracaklarını, ardından da “haber kanalı” olarak planladığı yeni bir  televizyon projesi olduğunu açıklıyor.

t24.com.tr'de yayınlanan söyleşinin bir bölümü... 

‘Ekonomi gazetesi çıkaracağız, haber kanalı projemiz var’

- Kötü zamanlarda bile yazı işlerine "Daha neler yapabileceğimizi göreceksiniz" dediğiniz yazıldı. Gazete patronluğundan medya patronluğuna geçmek hayalleriniz arasında mı?

Evet, şimdi yeni bir ekonomi gazetesi çıkaracağız. Arkasından da haber kanalı projemiz var. Devam etmek ve büyümek istiyoruz.

- Bahsettiğiniz ekonomi gazetesi, Taraf'la paralel bir çizgide mi olacak?

Ayrı bir gazete olacak. Ekonominin de çok önemli olduğunu düşünüyorum ve Türkiye'de bu konuda bir boşluk olduğuna inanıyorum. Yine, olması gerektiği gibi cesur bir gazetecilik yapacağız.

- İkinci bir Ahmet Altan olmadığına göre, bu sefer yazı işlerini kime emanet edeceksiniz?

Mehmet Altan'a (gülüyor). Hayat, ekonomi üzerinden yürüyor ve böyle bir gazetenin yayımlanmasını önemsiyorum. Mehmet Altan da biliyorsunuz ekonomi profesörü, kendisi de bu konuda bize yardım edip yol gösterecek.

- Genel yayın yönetmeni kim olacak?

Henüz konuşma aşamasındayız.

- Ekonomi gazetesinde Taraf kadar sert olursanız, ilan bulmakta sorun yaşamayacak mısınız?

Doğruları yazmak neden sertlik oluyor anlamıyorum.

- Ekonomi gazetenizde benzer bir dil istiyor musunuz?

Buna yazı işleri karar verecek. Haber doğru yapıldıktan sonra benim için herhangi bir sorun olmaz.

- Haber kanalı için belirlediğiniz bir gün var mı?

Bununla ilgili bir şirketimiz var. Fiziki şartları hazırladıktan sonra 2012 sonu, 2013 başı gibi yayına geçmeyi planlıyoruz.

- İsmine karar verdiniz mi?

Taraf olabilir de, olmayabilir de. Henüz kararını vermedik. Şunu düşünüyorum; gazeteyi “cemaatçi,” PKK’lı”, Sorosçu” vs. diyerek psikolojik stratejilerle farklı bir yerde konumlandırmak istediler. Taraf'ın gerçek okuyucusu bunun böyle olmadığını biliyor ama bu söylentiler, Taraf'ı almayana Taraf hakkında yanlış bilgiler veriyor. Bunu duyan kişi de sabah gidip bu gazeteyi almaz. Ama televizyonda öyle bir durum yok. Zapping yaparken bunlar acaba ne diyor diye bakılacak. Televizyon bizim olduğumuz gibi görünmemizi sağlayacak ve bu da gazetenin tirajını arttıracak.

- Genel yayın yönetmeni kim olacak?

Henüz biri yok. Bunlar kademe kademe gidecek. Ahmet Bey ile belirleriz, zannediyorum.

- Medyanın gücünü kullanmadan medya patronu olmaktan bahsediyorsunuz. Peki, sizin çıkarınız ne olacak?

Demokrat bir ülke olması için çalışıyoruz. Avrupa düzeyinde refah bir ülke olmasını istiyoruz. Her şeyin bir karşılığının olmasından dolayı insanlar "bunlar bunu neden yapıyorlar" diyorlar ve patronun, genel yayın yönetmeninin veya ilişkili birinin bir çıkarı olduğunu düşünüyorlar. Başka türlüsünün olabileceği düşünülemiyor. Biz düzgün bir iş yapmak istiyoruz ve onun da para kazandıracağını düşünüyoruz. Hem düzgün, hem sevdiğimiz, hem de para kazanabileceğimiz bir işten daha iyisi olabilir mi?

Tamamı için: http://t24.com.tr/ 

DKM ARŞİVİ