forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

OBJEKTİF HABERCİLİK VE ADALET!

Aktif .

   SUAT OKTAY ŞENOCAK  

NTV ve ntvmsnbc.com ve HaberTürk ve diğerleri… Daha önce de NTV hakkında eleştirilerim oldu. Evet, NTV benim en çok izlediğim TV… (Haber kanalı demiyorum TV diyorum) HaberTürk son dönemlerde hızla ivme kazanarak 2. sıradaki yerini aldı.

Amma ve lakin NTV'ye çok kızıyorum!

Kalıbının kanalı olmadığını düşünmeye başladım artık! 

Yayınlarına bakıyorum da bildik "İstanbul Medyası"ndan pek farkı kalmadığını görüyorum. Onlar için de Türkiye İstanbul'dan ibaret!

(Şu an tek alternatifi var, o da HABERTÜRK)

Anadolu'dan bir haber yer alabilmesi için bültenlerinde, ya bir facia olmalı ya da başka olağanüstü bir durum. Bunun dışında, NTV ya da HaberTürk ve öteki kanalların ulu ve bilge(!) yöneticileri, eğer Anadolu’da sanat icra etmeye çalışıyorsanız asla sizi görmez, duymaz, hissetmezler... Yoksunuzdur onlar için, ‘hiç’sinizdir!

Hiç…

Anadolu Ajansı Bursa Bölge Müdürlüğü muhabirleri defalarca haber yapar bizi, görüntülerimiz çeker, röportajlarımızı servis eder…Durup dururken değil, çektiğimiz uzun metraj sinema filmimiz için yapılır veya Cannes Film Festivali Short Film Corner’a iki yıl üst üste kısa filmlerimizi sokmayı başardığımız için değer verip konu eder!

Fakat bunlar da yetmez İstanbul medyasının dikkatini çekebilmek için!

Neden?

Çünkü biz arka bahçesi olarak gördükleri bir kente yaşamaktayız. Bursa’da böyle şeyler (İstanbul varken) yapılmamalı, yapılıyorsa da görmezden gelinmeli, zihniyetine kurban gideriz.

Biz de dostlarımızı devreye sokar bu ambargoyu bu şekilde delmeye çalışırız: deriz ki, “Sıfır bütçe ile uzun metraj film yaptık, destek arıyoruz. Programlarınıza davet edebilir misiniz? Haber bültenlerinizde gündeme getirebilir misiniz?”

-Filmimizin konusu futbol taraftarlığı üzerine… (Türk sinemasında işlenmemiş bir konu) Bursaspor taraftarı bir fanatiğin sosyolojik ve psikolojik öyküsünü çektik. (Yani sanat ve haber değeri olduğunu düşünüyoruz)

-E iyi, hazır Bursaspor da gündemde, şampiyonluğa gidiyor! Tamam Bursaspor şampiyon olursa sizi davet edebiliriz.

-Ya olamazsa…

-?

Ses seda yok.

Halen, NTV’de, HaberTürk, ATV’de, KanelD’de görev yapmakta olan birçok arkadaşımız, dostumuz, teşrik-i mesaimiz olmuş ağabeyimiz üç maymun oluveriyor birden!

Aralarında Bursalılar da var ama (neredeyse hepsinin) Bursa söz konusu olunca tüyleri diken mertebesine yükselir(!)

sonra bir de bakarız ki, ABD Texas’ta çekilmiş bir Bursaspor klibi tüm kanallarda haber oluvermiş!

Sevinsek mi, şaşırsak mı ne, anlam veremiyoruz…

Demek Sam Amca diyarında olmak varmış, Bursa’dan iş çıkarmak para etmiyor!

***

Cannes’da Short Film Corner’da bizim gibi birkaç film daha var gösterilen. www.ntvmsnbc.com Paris AA kaynaklı şöyle bir haber geçiyor abonelerine: Cannes'ın tek Türk filmi: Esma

Nasıl yani?

Paris’ten geçildiği zaman haberin değeri var da Bursa AA geçince kalite mi düşüyor, bu ne biçim haber değerlendirme mantığı!

Evet ama bizim filmimiz DarAçı da Cannes’da, inanmıyorsanız aha bakın linki: https://www.shortfilmcorner.com:444/sfcfilm/filmfiche2.Aspx?id=13672498

Peki Esma filmi hangi kategoride dersiniz? İşte onun da linki bu: https://www.shortfilmcorner.com:444/sfcfilm/filmfiche2.Aspx?id=13903697

Koray Çalışkan kardeşimizin yönettiği bu çalışma “ilk film” kategorisinde, bizimki ise “dünya prömiyeri” (World premiere) kategorisinde Ülkemizi temsil ediyor.

Görüyorsunuz değil mi, Esma Cannes’da tek türk film değil(miş) ve başkaları da var(mış)!

Nasıl bilgi verildiyse, AA Paris nasıl araştırmadan haberi servis ettiyse, başta NTV olmak üzere birçok abone balıklama atlayıvermiş habere. Ne de olsa Paris’ten geldi bilgi(!)

Daha önce Bursa AA da benzer bir haber geçmişti ama…

Boş ver onu, Cannes bu, boru mu, Bursa ile kıyaslanır mı, ayıp(!)

ÇOK AYIP!

Bize üvey evlat muamelesi yapan İstanbul medyasını kınıyorum.

Onlar bizim çalışmalarımızı haber yapar ya da yapmaz, bu durum elbet bizi üzer; lakin çalışmalarımızdan da geri bırakmaz!

Onlar hakkımızı vermese de sıfır bütçeli “Camcı/Adı Aşk Bu Eziyetin adlı filmimizin çekimlerini tamamladık. Kaynak ve destek arayışlarımız devam ediyor. Bursa Anadolu Ajansı projemizle ilgili dün son haberi geçti. Peki, malum medyadan hangisi kullandı bunu, kaçı değerlendirdi dersiniz?

İşte kim kullanmış alın size aynı haberle ilgili linkler:

http://www.ajansspor.com/futbol/superlig/h/20100506/adi_ask_bu_eziyetin_kaynak_ariyor.html

http://www.bursahakimiyet.com.tr/HaberDetay.aspx?hid=48595&ypid=1

http://www.htspor.com/super_lig/haber/513153-adi-ask-bu-eziyetin

 

Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

suatsh@gmail.com

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN