forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

YAVUZ TURGUL'UN ŞENER ŞEN'İ...

Aktif .

suat_oktay_225SUAT OKTAY ŞENOCAK 

Bir kere şunun altını çizmekte yarar var: Av Mevsimi bu sezonun en iyi yapımlarından biri ve mutlaka izlenmeli. Ve elbet Türk sinemasının iki duayen isminin imzası var, biri kamera önünde, diğeri de arkasında! Birlikte yaptıkları filmlerin sinemamızda açtığı çığırı tartışmak bile olası değil!


Ancak, eleştirme hakkımızı kullanabiliriz. Özellikle de bu son filmle ilgili söyleyecek birkaç satırsözüm, dile getirecek eleştirim var!

Üstat Yavuz Turgul’un yeni işini, “sinefil” Ethem Sokulgan ağabeyim ile birlikte izledim.

Karşımızda tam bir sinema şöleni vardı. Özellikle görüntü yönetmeni Uğur İçbak’ın etkisi her karede anlaşılıyordu. Taner Çıray’ın müzikleri de öyle…

Pırıl pırıl ve şık bir çalışma.

Oyunculuklar keza çok başarılı. Cem Yılmaz’ın bir star olduğu su götürmez bir gerçek artık. Oyunculuğu ile de “var” olduğunu bu filmle perçinledi.

***

Bir oyuncunun iyi ya da kötü olduğunu nasıl anlarsınız, bilmiyorum ama benim birkaç kıstasım var.

Filmin başında aktörler ve aktrisler vardır, kimi çok ünlüdür, herkes tanır. Herkesin bildiği isimlerle karşınızdadırlar. Film aktıkça, canlandırdığı karakteri değil de o sanatçıyı görüyorsam eğer, kafamda soru işaretleri başlıyor.

Cem Yılmaz ilerleyen saatlerde Deli İdris oluverdi, Ozan Yalabık öyle, keza Çetin Tekindor,Battal Çolakzade’yi öyle bir çıkarıyor ki karşımıza asla ne Deli Saraylı’daki Hüseyin Binbaşı, neKüçük Ağa’nın Mehmet Reşit’i, ne de Babam ve Oğlum’un Hüseyin Efendisi canlandı gözümüzde.

Ya Şener Şen?

Kalitesini değil ama son yıllardaki performansını tartışmak isterim. Olmamış… Bu filmdeki Ferman karakteri sakil kalmış, oturmamış, oturtamamış kendine.

Film bittikten sonra Ethem ağabeyime, “Şener Şen’ı sorgulamaya başlıyorum, kötü oyuncu diyesim geliyor!” dediğimde, çıkıştı, “Kötü değil yetersiz, de” şeklinde beni azarladı.

Fakat, 70’ine merdiven dayamış bir aktörün, seçeceği role veya üstlendiği göreve farklı bir ruhkatması gerekmiyor mu?

Evet, Şener Şen kaliteli bir isim ama son yıllardaki performansı maalesef yetersiz. Eşkıya’dan bu yana oyunculuk performansı düşüşte. Hani, Muhsin Bey veya Aşk Filmlerinin UnutulmazYönetmeni veya Gölge Oyunundaki performanslar?

Şener Şen, Baran karakterindeki oyununu aşamadı daha sonraki işlerinde. Belki Gönül yarası, ama sonra!

***

Sorun Şener Şen de mi, yoksa Yavuz Turgul da mı, bilemiyorum. Fakat Turgul’un bu performanslardan son derece memnun olduğu aşikar, her işinde Şener Şen var!

Ve muhtemelendir ki Şen, Turgul’a istediğini veriyor!

Burada, performans hanesine Yavuz Turgul’un “oyuncu tercihinde Şen’e mi çok güveniyor, başka oyuncuların performansına mı inanmıyor?” sorusunu ekleyebiliriz.

Çünkü Av Mevsini’ndeki Ferman karakteri ile hiç mi hiç uyuşmamış, olmamış. Şener Şen tercihi filmin gerçekliğini de gölgelemiş.

69 yaşında bir komser! Komik değil mi…

Bunu da filmden çıktıktan sonra Ethem Sokulgan ağabeyim dikkat etmiş. “Bu yaşlarda polisler emekli olur. Çok saçma olmuş. Keşke, emekli bir polis olarak, diğerlerine ağabeylik etme amacıyla, dışarıdan destek vermek için çağrılan biri gibi gösterilseymiş, daha mantıklı olurmuş!” dedi.

Evet. Mantıklısı da buydu. Ethem ağabeyim burada da haklıydı. Ayrıca filmi çok beğenmesine rağmen Ethem ağabeyimin birkaç doğru ve yerinde saptaması daha vardı ki, senaryonun mantık hatalarınıortaya çıkarmaya yetti.

Çetin Tekindor’un başarıyla canlandırdığı karakterin finaldeki davranışının temel dayanağı yok. Sırf o nedenden dolayı (nedenini filmi izlemeyenlere ayıp olmasın diye yazmıyorum) öyle bir suç işlemesine gerek var mıydı?

Zaten ölen ölmüş, o bıçağı kullanmanın ne gereği vardı, ki o olayın filmin de temasını oluşturduğunu düşünürsek, Turgul’un kaleme aldığı senaryonun bir diğer açığı ortaya çıkmış oluyor!

Haa bu arada Şener Şen’in durumu ile ilgili şunu diyebilir birileri: Şen o kadar yaşlı durmuyor, genç gösteriyor!

Bu mazeret bile durumunu kurtarmaya yetmez inanın…

Ya Şener Şen projeleri seçecek, ya da seçtiği projelerdeki karakterleri daha iyi analiz edecek!

Çünkü Şener Şen gerçekten çok kaliteli bir isimbir marka! Yaptığım eleştiri de son yıllardaki performansına yönelik.

Ancak her şeye rağmen, Av Mevsimi iyi ve sinemada izlenmesi gereken bir film… Nereden bakarsanız bakın, minareleri(!) gölgede bırakması gereken bir proje olarak sezona damgasınıvurmalı.

“Vurur mu?” sorusunun yanıtını ilerleyen haftalarda hep birlikte göreceğiz!

suatsh@gmail.com
Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN